Arecibo lėkštė

Arecibo NAIC

Arecibo radijo teleskopas užbaigė savo egzistavimą.

Radioteleskopo pažeidimai

Buvo ruošiamasi radioteleskopą išmontuoti. Antenos lėkštė iki gruodžio 1 ryto

Arecibo observatorijos teleskopą sudarė 305 m skersmens lėkštė, įrengta užgesusio vulkano krateryje ir 900 tonų prietaisų platforma, kabėjusi ~ 150 m aukštyje. Ją prilaikė trys lynai, prijungti prie trijų atraminių bokštų.

2020 rugpjūčio 10 iš atraminio bokšto lizdo išsprūdęs pagalbinis lynas tėškėsi į Arecibo radijo teleskopo paviršių. Lėkštė buvo stipriai apgadinta, joje atsirado ~ 30 m ilgio skylė. Laimė, darbuotojai nenukentėjo. Amerikos Nacionalinis Mokslo Fondas (NSF – National Science Foundation) įgaliojo Arecibo observatoriją imtis visų priemonių ir panaudoti kelis mln USD lėšų, atliekant pažeidimų analizę ir situacijos vertinimą. Kol inžinieriai analizavo, kaip atitaisyti žalą ir atkurti konstrukcijos vientisumą, lapkričio 6 nutrūko pagrindinis to paties bokšto lynas. Ir galiausiai, gruodžio 1, ~ 7 val. 53 min., trūko kitas linas ir ir prietaisų platforma nukrito ant metalinės lėkštės paviršiaus.

Užfiksuotas įrangos platformos kritimas

Teleskopo nebėra damage

Nukritusios įrangos platformos likučiai

Darbai Arecibo radioteleskopu

Radijo teleskopas buvo sukonstruotas 1963 metais už Gynybos departamento pinigus, kuriant priešbalistinių raketų stebėjimo tinklą. Per 57  veiklos metus jis ištvėrė uraganus, atogrąžų drėgmę ir neseniai įvykusią žemės drebėjimų virtinę. Didžiausias pasaulyje radioteleskopas beveik šešis dešimtmečius vaidino svarbų vaidmenį, stebint kosmosą ir aptinkant asteroidus. Mokslininkai naudojo prietaisą pulsarams tirti, nustatant gravitacines bangas, taip pat ieškojo neutralaus vandenilio spinduliavimo, galinčio atskleisti, kaip formuojasi įvairios kosminės struktūros. 1981 skenuojant Veneros paviršių Arecibo radijo signalais, buvo sudarytas pirmasis venerlapis. Arecibo teleskopu 1992 buvo atrasta pirmoji apie kitą žvaigždę orbituojanti planeta arba egzoplaneta. Maždaug 250 mokslininkų visame pasaulyje naudojosi observatorija iki jos uždarymo 2020 rugpjūčio mėnesį, Arecibo radioteleskopu padarytų atradimų sąrašas.

1974, link Heraklio žvaigždyne esančio kamuolinio žvagždžių spiečiaus M13, Arecibo radioteleskopu buvo išsiųsta žinutė apie žmoniją galimoms protingoms nežemiškoms civilizacijoms.

Tai buvo didžiausias vienos antenos teleskopas pasaulyje, kol 2016 m. Kinija pradėjo naudoti 500 m Aperture Sferical Telescope FAST. 1995 m Arecibo observatorija tapo žymi ir pasaulyje, kai ten buvo nufilmuotos kelios filmo apie James Bond Golden eye (Auksinė akis) scenos. 1997 metais ten kurtos ir mažiau garsaus filmo Contact (Kontaktas) scenos.

Pažeidimai iki gruodžio 1


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *