Ariane prototipas Themis

themis strike2020

Europa kuria daugkartinio naudojimo raketą arba jos prototipą Themis. Tai nėra atsakas į SpaceX kūrinį Falcon 9 Block 5. Tai bandymas įšokti į daugkartinių raketų rinką.

Themis prototype

Themis prototipo bandymų grafikas

Prancūzijos kosmoso agentūra „Center National d’Études Spatiales“ (CNES) ir „ArianeGroup“ pradėjo bandyti „Themis“. Tai Europos daugkartinio naudojimo raketos pirmojo etapo prototipas, pranešė CNES. Pagal Europos kosmoso agentūros (ESA) sutartį, bendra CNES ir „ArianeGroup“ komanda „ArianeWorks“, atkūrė istorinę „Ariane“ vietą „Vernon“ Normandijoje ir lapkričio mėnesį pradėjo vertikalius „Themis“ bandymus, pranešė CNES.

30 m aukščio ir 3,5 m skersmens prototipas neturi „sudėtingų funkcijų ar ypatingo „Ariane 5“ ir tuo labiau „Ariane 6“ galimybių, teigia CNES. Themis gali pakelti 150 tonų kriogeninio kuro. Prototipo „Themis“ varytuvai „Prometheus“ turi būti išbandytas 2021 m. Pirmoji bandymų vieta bus Kiruna (Švedija). Vėliau bandymai bus perkelti į Kourou kosmodromą Prancūzijos Gvianoje. Paskutiniajame „Themis“ bandymų etape numatyta 3 varytuvų „Prometheus“ bandymai. Prometheus varytuvų kuro komponentai yra deguonis metanas ar kitaip vadinamas methalox. Tokie varytuvai kurui naudoja metaną, o skystas deguonis (liquid oxygen – LOX) yra oksidatorius

„Bandymų plane numatyti pirmieji bandomieji skrydžiai, pradedant ir leidžiantis atgal į Kourou kosmodromo aikšteles 2022–2024 m. Tikimasi paruošti starto vietą 2025 m. „Themis“ yra prototipas, tai eksperimentinis įrenginys. Panašų prototipą Grasshopper bandė kompanija SpaceX, kurdama daugkartinę raketą Falcon 9. Themis padės suprasti „sudėtingus daugkartinio paleidimo elementus“, pridūrė CNES. Europos Kosmoso Agentūros kuriamos daugkartinės raketos pagrindiniai tikslai yra paleidimo išlaidas sumažinti perpus ir sumažinti poveikį aplinkai.

Themis Prometheus_engine1

Thmis ir varytuvai

2018 pradžioje buvo pradėti Prometheus – pigaus (kaina ~ 1 mln €) potencialaus daugkartinio varytuvo – prototipo konstravimo darbai. Tokį varytuvą ESA galėtų naudoti raketose 2030. 2019 metų vasario mėn. 3D spausdinimu pagamintas Prometheus prototipo dujų generatorius testuojamas Lampoldshausene, Vokietijoje. Variklio dizainas kuriamas Vokietijoje, Vernons ir Ottobrunn miestuose.

Prometheus prototipo sukūrimas kainuos ~ 125 mln €. Jis bus pranašesnis už Vulcain varytuvus, naudojamus Ariane 5 raketoje, dėl dviejų priežasčių: didžioji dalis Prometheus dalių bus gaminama 3D spausdintuvais, o komponentai bus metanas deguonis. Panašūs į Prometheus yra šiuo metu testuojami SpaceX varytuvas Raptor bei Blue Origin BE-4.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *