Astro pažangumas

Musk, Artemis, Octagrabber

Astronautikos pažangumas visur: pradedant Musk ir baigiant Artemis Mėnulio programa su patobulinimais

Astronautika tampa labiau robotizuota, – žmones į kosmosą siųs tik išimtinais tikslais (o turistams – dar brangoka). Kaskart labiau pasiteisina nevienkartiniai startūnai ir naujoviški kosmodromai, pvz bandomieji Boka Čikoje (pietų Teksase, SpaceX) ir VanHorne (vakarų Teksase, Blue Origin). Atradimais džiugina marsaeigiai ir mėnuleigiai, kosminiai teleskopai ir astrofotografija. Astronautiniais aparatais tiriami anksčiau neprieinami asteroidai, kometos ir net juodosios skylės (gravitacinės bedugnės). E. Halley bene pirmas mėgino tirti kometas ir 1716 metais išvardijo 5 ūkus; Ch.Messier 1784 – jau 110 (t.sk. 40 galaktikų); F. W. Herschel 1802 metais – 2500 ūkų, o 1864 jo sūnus išleido 5079 ūkų katalogą. Manyta ūkus esant dujų sankaupomis, tik 1923 E. Hubble savo „Kamertonu“ aptiko juose ištisas galaktikas (gal jau 200 mlrd?). Naujo mokslo galaktogenezės pažangą liudija kad ir mūsų Paukščių Tako masės įvertis 3.1039 kg.

Ryškėja E. Musk universalumas ir spartus inžinerinis lankstumas. Konkurentams laikantis „žingsnis po žingsnio“ principo, SpaceX vysto „šuolis po šuolio“ strategiją, konstruojant, gaminant ir bandant naujus astronautinius objektus (net ir senus – „Falcon-9“ pakopą per 2 metus atnaujino jau 6-jį kartą, rugpjūčio mėn racionaliai iškeldamas į orbitas Starlink satų spiečių). 2020 rugsėjo 3 išbandė ir naują idėją – ryšių tarpsatinius kanalus ISL (Inter Satellite Link), kurie padės tiekti Starlink internetą ties jūromis ir vandenynais, kas ypač aktualu laivams ir lėktuvams.

Musk robotai ir Neurolink

Ruošiasi pritaikyti ir NASA lazerinį prietaisą LLCT (Lunar Laser Communication Demonstration), nors satai yra siauri (3,2×1,6×0,2 m 260 kg 6 kW) ir ribojami CALEA (Communications Assistance for Law Enforcement Act) specialiųjų tarnybų prieigos reikalavimais. Beje, du eksperimentinius Starlink satus pavadino Tintin-A ir Tintin-B (0,4 t 1,1×0,7×0,7 m su joniniais kriptono varytuviukais) ir 2018-ais iškėlė į 500-514 km orbitas 12 mėn bandymams. 2020 08 08 Tintin-B reguliuojamai „nužemino“, ir jis pats ugningai sudegė, o prototipas A tebelekia 480 km aukštyje.

Greta su sėkmingais varytuvais Merlin ir Raptor (Grobuonis) Musk gausina naujoviškas idėjas: tarpkontinentinių raketų ir mechaniškai elektriškų kompiuterizuotų robotų Neuralink bei plūdrių startviečių su Hyperloop transportu. 2020 rugpjūčio 28 pristatė implantacinį chirurginį robotą ir Breakthrough Device (prasiveržimo į nervų sistemą ir galvos smegenis prietaisą), tobulesnį už belgų Imex Neuropixels. Raptor išsiskiria originalia konstrukcija su racionaliai varomais kuro (metano -162 oC) ir oksidatoriaus (deguonies -183 oC) turbosiurbliais (25,7 MPa) bei kibirkštiniu padegimu (3550 K); prognozuojant net 50 pakartotinų naudojimų. Tarpkontinentiniai Starship laineriai pagreitintų susisiekimą Žemėje nuo 15-17 val lėktuvais iki 30-60 min raketomis.

Gi Neuralink teiktų telepatinę Google prieigą, dar tobulesnius video įrašus, virtualų maisto ir gėrimų skanumą bei minčių ir svajų malonumą. Drąsiais etapais tebevyksta Starship, galėsiančio be papildomų modulių nutūpti Mėnulin ir sugrįžti Žemėn, kūrimas – jau bandomas SN-7.1 variantas (iš naujoviško 304L plieno) ir ruošiamas SN-8 (su 3 Raptor‘iais), kuris šoktels bent 20 km. Žavi ir Starship Delivery Robot – 23 kg 6-ratis 68x57x125 cm didumo 8000 mAh 18,5 V su 9 vaizdo kamerom ir 8 jutikliais, gabensiantis 10 kg krovinių 6 km/h greičiu. Sklando gandai apie naują astro roplį ir vertikalaus startūnų surinkimo angarą su fermomis.

Musk skafandrai

Naujuosius SpaceX skafandrus kiek skeptiškai vertina N. Moisiejev (buvęs Rusijos „Zvezda“ specas, laimėjęs $100 tūkst konkursą ir įsteigęs Niujorke „Final Frontier Design“ skafandrų įmonę) Atseit nepatogus vilkimasis „per klyną“. Inžineriniu atžvilgiu skafandras yra slėgiminis indas. Jis bandytinas bent 2-3 kartų didesniu už darbinį (apie 40 kPa) slėgiu įsitikinant jėginių skafandro sluoksnių stiprumu. SpaceX išbandė 80 kPa (E. Musk žodžiais „dvigubu slėgiu“, gi rusai savus bando 120 kPa). Buvimui atvirame kosmose skafandro masė siekia 175 kg. JAV EVA (Extravehicular Mobility Unit) skafandrų masė yra 145 kg, Sovietų ir rusų Orlan – 115 kg; dar tobulinamos pirštinės, nes Apollo dalyviams nukentėdavo pirštai, ypač panagės.

SpaceX Musk Artemis

SpaceX lėkio į kosmosą skafandrai

Sparčiai pažangėja startūnų I-jų pakopų tupdymo plūdurai; jiems sukurti naujoviški 4-menčiai Steerprop SP350 varytuvai ir net Octagrabber (vienas ant OCISLY, kitas ant JRTI platformos) robotai, sugriebiantieji nutupdytą korpusą ir tvirtai prilaikantieji nuo virtimo, ypač vėjuoto bangavimo sąlygomis. Beje, sudeginus kuro likučius tuščia I-ji Falcon-9 pakopa teturi 22,2 t masės. Keturių atramų masė yra apie 2 t ir 2,5 t jų išskleidimo hidropavaros.

Musk, Artemis, Octagrabber

Robotas Octagrabber prilaiko nusileidusią ant platformos OCISLY Falcon pakopą

Artemis pakeitimai

NASA paskelbė Artemis (senovės graikų deivė Apolono sesuo) planus daugumai Mėnulio įvairiaspektrių tyriklių su kalendoriniais grafikais 2019-24 ir net 2020-28 metams. Startuos CLPS (Commercial Lunar Payload Services) su naudingais kroviniais ir VIPER mėnuleigis poliarinei sričiai tyrinėti. CAPSTONE (Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operation and Navigation Experiment) CubeSat – technikos pozicionavimo, veikimo ir navigacijos eksperimentatorius Gateway pirmeivis. 2023-ais startuos du Gateway erdvėlaiviai: PPE (Power and Propulsion Element 60 kW) ir HALO (Habitation And Logistics Outpost – buvimo ir susisiekimo saugas). Jie gabens Lunar Ground Stations, Lunanet, Habitable Mobility Platform ir Foundation Surface Habitat techniką. Pagal Artemis-3 Mėnulin keliaus I-ji moteris ir HLS (Human Landing System). Ją sukurs SpaceX su Blue Origin ir Dynetics už 16,166 mlrd USD (mėnulėjimo sistema – brangiausias astronautinis objektas ). Artemis-4 pasiųs Orion ir SLS, kuriuos gamins Lockheed Martin už 7,624 mlrd. Skelbiamas ir konkursas tobulesniam astro tualetui – Lunar Loo Challenge (loo – britiškai tualetas). Visai Artemis vadovaus naujai paskirtas direktorius D. Loverro, dalyvaujant 15 NASA centrų nuo ryčiausio Wallops iki vakariausio Ames.

2020 rugsėjo 4 startavo pirmasis kinų daugkartinis erdvėlaivis Čančžen-2F (Didysis Žygis, angl Chongfu Shiyong Shiyan Hangtian Qi – pažodžiui iš kinų eksperimentinis daugkartinis kosminis aparatas – gal 8,5 t ir panašus į Dream Chaser), 2 paras 340 km orbitoje bandęs nevienkartinumą ir sėkmingai grįžęs Žemėn” bei „In Sight iš Marso pranešė išmatavęs temperatūros sumažėjimą 2 laipsniais Cels per 30 s užtemimo nuo Fobo šešėlio, dėl ko net pakrypo ant paviršiaus padėtas seismografas.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *