Astro sociologija

MDRS_astro

Astro, sociologija – kas sieja šias, iš pirmo žvilgsnio, tokias skirtingas sąvokas ?

Nagrinėjantis socialinio gyvenimo, žmonių vienokio ar kitokio elgesio priežastis ir socialinius padarinius mokslas 1780 m. buvo pavadintas sociologija (lotynų societas – visuomenė ir gr logos – žodis, mokslas). Mokslinės užuomazgos tapo atsaku į politinę (Prancūzijoje 1789) ir pramoninę (Anglijoje) revoliucijas, o pirmą lietuvišką vadovėlį „Sociologija. Trumpas to mokslo rankvedėlis“ 1910 parašė kun signataras K.Šaulys, nors terminą jau vartojo ir V.Kudirka. 1965 VU ir KPI įsteigė sociologijos laboratorijas, V. Kavolis sociologiškai palygino įvairias civilizacijas.

Kosmoso sociologija

MDRS_Campus sociologija astro

MDRS bazė

Astronautikos socialinių problemų imasi Inga Popovaitė, Iovos universitete ruošianti disertaciją. Dirbdama Sakartvelo moterų kalėjime socialine reintegratore, sukaupė praktinės patirties apie žmonių bendravimą mažose izoliuotose grupėse. I. Popovaitė studijuoja darbą ir gyvenimą mažose grupėse izoliacijoje. Galima paklausyti I. Popovaitės interviu Žinių radijuje kosmosas yra tarsi mūsų veidrodis. Šiemet, pirmąkart dviems moterims Ch.Koch ir J.Meir padirbėjus atvirame kosmose be vyrų talkos, parašė straipsnį „Ar astronautikos ateitis – moteriška?“ Nors moterys yra tinkamesnės astronautiškai veiklai (mažesnės, lengvesnės ir bendruomeniškesnės bei mažiau opios nesvarumo būsenai), moterys astronautės susiduria su daugiau techninių ir struktūrinių kliūčių, nei tik atliekų šalinimo sistema, pavyzdžiui, tinkamo dydžio skafandro trūkumas, dėl kurio pirmasis moterų išėjimas į kosmosą buvo atidėtas. TKS atliekų šalinimo sistema nepritaikyta apdoroti menstruacijų kraujo ir  higieninių priemonių, tad astronautės renkasi vartoti kontraceptus mėnesinėms išvengti.

MDRS_astro

MDRS programos logo

I. Popovaitė spalio pabaigoje pagyvens 8 žmonių komandoje (iš JAV, Italijos, JK, Kipro, Japonijos, Malaizijos), padirbės 15 kg skafandre ir analizuos emocijas astronautinėse simuliacijose. Marso dykumos tyrimo stotyje (MDRS – Mars Desert Research Station) Jutos valstijos dykumoje imituojama Marso aplinka ir jau treniravosi per 220 komandų (1200 savanorių). Gyvenama ir dirbama 8 m skersmens cilindriniame dviaukštyje su kajutėmis, gultais, tualetu, dušu, virtuve bei darbo kambariu, net laboratorijomis ir šiltadaržiu. „Mars Society“ turi stotį ir Kanados arktyje su dar atšiauresne aplinka.

Sociologija Žemės sąlygomis

Įvairios komandos nevienodai susigyvena – vienose susidraugaujama, kitose susipykstama. Taip povandeniniuose atomlaiviuose sąlygos – dar keblesnės (astronautai gali pasidairyti per iliuminatorius, išeiti keliom valandom į atvirą kosmosą). Net pakliuvę kalėjiman revoliucionieriai stengdavosi laikytis sveikatingos terapijos – kasdien mankštintis, skaityti, rašyti bei „mokytis, mokytis ir dar kartą mokytis“.

Įdomios socialinės situacijos klostosi ir žemiečių komandose, pvz Antarktidos tyrimo stotyse. 1957-61 metais ten žiemojęs JAV Wilkes ir sovietų Mirnyj stotyse seismologas G. Dewart parašė veikalą „Antarktiniai draugai. Amerikietis su rusais Antarktidoje“, atspindinčią ekspedicinius išbandymus. „Aš daug išmokau, bendraudamas su šiais prieštaringais ir kartais nepakenčiamais žmonėmis, bet supratau ir pats toks esąs, tad susidraugavau visam gyvenimui“ ir pabrėžia draugiškumą Antarktidoj tais šaltojo karo laikais bei dabartinėje astronautų veikloje. Antarkty reikia stiprių ir ištvermingų, nesutrinkančių ilgalaikėje izoliacijoje žmonių. Moterys pirmą kartą mėgino ten dirbti 1970 anglų stoties Hally sutuoktinių 3 porų komandoje, bet greit susipyko ir buvo išsiųstos namo (jų vyrai peržiemojo vieni). 1980 vokiečių stotyje pradėjo dirbt jau vien moterų 30-inė komanda, bet ir ją teko pakeisti 7 vyrų ir 7 moterų kolektyvu (jaunų ir nevedusių). Rezultatas – gimė du kūdikiai (jau grįžus po žiemojimo), o pačioj Antarktidoje gimusių tėra irgi 2 (argentiniečių ir čiliečių komandose). Rusų stotyse galiojo taisyklės: 1) moteris gali dirbti gydytoja, meteorologe, geofizike ar kt mokslininke; 2) kandidatė į žiemojimą privalo turėti tarp komandos narių sutuoktinį; 3) galutinis sprendimas priklauso stoties viršininkui (vyrui).


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *