JAV kosminiai skafandrai

JAV naudojo šiuos kosminius skafandrus: Navy Mark IV, MOL, A7L, Space Shutlle skafandras (STS-1, STS-2, STS-3 bei STS-4 skrydžiai), LES, ACES, EMU.

Navy Mark IVGusGrissomGus Grissom skafandras Navy Mark IV

Navy Mark IV GeminiNavy Mark IV skafandras naudotas JAV Gemini programos vykdymo metu

NavyMarkIVGemini_8ArmstrongGemini 8 skrydžio metu A.Armstrong skafandras Navy Mark IV

A7L (Apollo septintas skafandras) — NASA Apollo programos pagrindinis skafandras nuo 1968 (nuo erdvėlaivio Apollo  pilotuojamų skrydžių pradžios) iki 1975 metų (iki Apollo pilotuojamų skrydžių pabaigos).  Jais astronautai buvo apsirengę ir kai skrido į orbitinę stotį Skylab, ir kai dalyvavo bendrame eksperimentiniame skrydyje Sojuz-Apollo. Skafandrą sukūrė ir pagamino kompanija ILC Dover. Iki A7L buvo A5L ir A6L modeliai: A5L – pirmasis variantas, A6L – skafandro viršutinis apvalkalas sustiprintas jungtiniu šilumą nepraleidžiančiu ir nuo meteoritų apsaugančiu sluoksniu. Po erdvėlaivio AS-204 (Apollo-1) gaisro skafandro konstrukcija pakeista. Jis tapo atsparus atvirai liepsnai ir pavadintas skafandru A7L.

Buzz_Aldrin_ApolloAstronautas E.Aldrin Mėnulyje. Skafandro šalmo šviesos filtre atsispindi astronautas N.Armstrong, fotografuojantis E.Aldrin. N.Armstrong apsirengęs analogišku skafandru

Apollo_11_space_suit„Tvirtas, patikimas ir beveik malonus”. Taip apie savo skafandrą A7L atsiliepė N.Armstrong, pirmasis žmogus, išsilaipinęs Mėnulyje 1969 metų liepos 20 dieną

21suit-A7-L-EV-Aldrin-A_largeAstronauto E.Aldrin skafandras

A7L_be apvalkaloA7L be išorinio apvalkalo

Skafandro konstrukcija

Skafandras A7L buvo vientisas penkių sluoksnių, jungiantis galūnes su liemeniu elastingais sintetinės ir natūralios gumos ir jungiančio tinklelio sujungimais pečiuose, alkūnėse, riešuose, klubo sąnaryje, keliuose, pėdų sąnariuose. Tinklelis apsaugo skafandro dalis nuo išsipūtimo. Pečių konstrukcija leido juos išskleisti arba sutraukti. Apykaklės ir rankogalių metaliniai žiedai buvo skirti montuoti garsiajam „šalmui akvariumui“ ir hermetiškoms pirštinėms. NASA tokį šalmą pasirinko dėl plataus matymo lauko, kai atsisakė nuo skafandro šalmo su sandariai užsidarančių priekiniu stiklu. Tokie skafandrai buvo naudojami Mercury ir Geminy programose. Viršutinis skafandro apvalkalas, po Apollo-1 gaisro pagamintas atsparus ugniai, buvo uždedamas ant vidinio hermetiško kostiumo. Jis nuimamas remontuojant arba tiriant skafandrą. Visi A7L skafandrai turėjo vertikalų užtrauktuką nuo pečių iki kirkšnies. Jis buvo naudojamas apsirengiant ir nusirengiant skafandrą.

Pagrindinės skafandro A7L charakteristikos

Gamintojai: International Latex Corporation (ILC) Dover (Tarptautinė latekso korporacija Doveris) ir Hamilton Standard (pagrindinė gyvybės aprūpinimo sistema). Naudotas Apollo 7 – 14 ekspedicijose. Skafandro paskirtis: darbas erdvėlaivio viduje, išėjimas iš erdvėlaivio ekipažo kabinos į atvirą kosmosą (orbitoje aplink Žemę ir Mėnulį, perskridimo tarp Žemės ir Mėnulio metu, judėjimas Mėnulio paviršiumi). Darbinis slėgis skafandro viduje  – 25,4 kPa. Dirbant erdvėlaivyje skafandro masė – 28,1 kg, dirbant atvirame kosmose  šalia erdvėlaivio – 34,5 kg, Mėnulio paviršiuje – 91 kg.  Pagrindinės gyvybės aprūpinimo sistemos darbo trukmė – 6 valandos, atsarginės – 30 minučių.

Skafandro, skirto darbui atvirame kosmose, aprašymas

Pradedant Apollo-7 skrydžiu ir baigiant Apollo-14 skrydžiu, abu Mėnulio modulio astronautai – vadas ir mėnulio modulio pilotas – turėjo vidinį hermetišką kostiumą su gyvybės aprūpinimo sistemos šešiomis jungtimis, išdėstytomis dviem lygiagrečiais stulpeliais ant krūtinės. Keturios apatinės jungtys buvo skirtos deguoniui, viršutinė dešinioji – biotelemetrijos ir radijo ryšio sistemos elektros jungčiai, o viršutinė kairioji skirta pateikti skafandro aušinimo sistemos dviejų krypčių vandens srautą.

Išorinis šilumą izoliuojantis ir kartu nuo meteoritų apsaugantis apvalkalas

Vidinis hermetiškas astronauto kostiumas buvo apgaubtas šilumą izoliuojančiu ir kartu nuo mikrometeoritų apsaugančiu apvalkalu. Šis sluoksnis skafandrą saugojo nuo išorinio nusidėvėjimo, o astronautą nuo šiluminės Saulės spinduliuotės ir mikrometeoritų smūgių, kurie galėjo pramušti hermetišką kostiumą. Apvalkalas pagamintas iš trylikos sluoksnių įvairiausių medžiagų. Medžiagos pagal eilę nuo vidinio sluoksnio link išorinio: nuo mikrometeoritų smūgių apsaugantis nailono sluoksnis su neoprenu, penki sluoksniai aliuminizuoto Mylar (mailaro), paeiliui besikeičiantys su keturiais Darcon pluoštų sluoksniais, du sluoksniai aliuminizuotos poliamido (kapton) plėvelės, padengtos beta-markizetu ir beta-audiniu, atsparaus atvirai liepsnai ir sluoksnis, dengtas teflonu.

Armstrong pirštinesAldrin pirstine2Armstrong pirstine 4Armstrong pirstine8 Skafandro A7L pirštinės

Medziaginis salmas su ausinemisAstronautas N.Armstrong užsidėjęs specialų šalmą – ausines

AusinesAusines1Šalmas – ausinės   Stiklinis salmas1 Stiklinis salmas2 Stiklinis salmas3 Stiklinis salmas4 Stiklinis salmas5Ant galvos astronautui uždedamas stiklinis šalmas, o ant jo specialus galvos apdangalas

A11NAALEVABackRLateral

A11NAALEVABottom

A11NAALEVAFront2

A11NAALEVARObliqueShadesGalvos apdangalas

A11NAANeckRing

A11NAAShoulderL

Aldrinsuit4Skafandro vidinio hermetiško kostiumo šešios gyvybės aprūpinimo sistemos jungtys

A11NAAZipperopenVisi A7L skafandrai nugaroje turėjo vertikalų užtrauktuką nuo pečių iki kirkšnies

A11NAALeftbootsole


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *