“Phoenix” įvykių kronika

2008 gegužes 27 diena

NASA išplatino Marso paviršiaus nuotrauka. Joje užfiksuota “Phoenix” leidimosi akimirka. Nuotraukoje gerai matomas gigantiškas parašiuto kupolas, sudarantis sąlygas saugiam kosminio aparato nusileidimui.

“Mars Reconnaissance Orbiter” nuotrauka: gerai matyti “Phoenix” ir jo parašiutas
Taip atrodo “Phoenix” nusileidimo vietos apylinkės: apratas sėkmingai aplenkė kraterį ir nusileido numatytame rajone

2008 gegužes 28 diena

NASA prarado ryšį su “Phoenix”. Tai daugiau techniniai nesklandumai. Atidėti visi antradienį numatyti atlikti Marse darbai su kosminiu aparatu “Phoenix”. Iškilo problemos su aparatu “Mars Reconnaissance Orbiter”, kuris randasi dirbtinio Marso palydovo orbitoje ir retransliuoja komandas iš Žemės. Kitais žodžiais sakant su “Phoenix” buvo prarastas ryšys. Iškilusi problema nekėlė rimtos grėsmės.
Antradienį “Phoenix” turėjo pradėti manipuliacijas savo mechanine ranka, kurios pagalba ateityje jis turės iškasti lede 1,5 metrų gylio tranšėją ir paimti iš jos grunto pavyzdžių nusileidimo aparato mini laboratorijai.
Praėjus pusei paros atnaujintas ryšys su Marso paviršiuje esančiu aparatu “Phoenix”. Skriejantis dirbtinio Marso palydovo orbita “Mars Reconnaissance Orbiter” jau perduoda į Žemę Marso paviršiaus nuotraukas.

2008 gegužes 29 diena

“Phoenix” mechaninės rankos bandymai. JAV mokslininkai gegužės 28 dieną pradėjo kosminio aparato “Phoenix”, esančio netoli šiaurės ašigalio, robotizuotos rankos bandymus. Misijai “Phoenix” vadovauja Reaktyvinio judėjimo laboratorija Pasadenoje (Kalifornijos valstija), o moksliniam eksperimentui vadovauja Arizonos universitetas.
Antradienį pradėti mechaninės rankos bandymus sutrukdė techninės problemos. Sutrikus Marso dirbtinio palydovo “Mars Reconnaissance Orbiter” kompiuterio darbui, jis atsijungė aukšto dažnio siųstuvą, per kurį “Phoenix” gauna komandas iš Žemės. Su šia problema mokslininkams pilnai susidoroti prireikė beveik 24 valandų.
“Phoenix” ranka – manipuliatorius tiesiogiai primontuota prie aparato korpuso. Tai leido jai nesunkiai pakelti kosminę kelionę ir nusileidimą ant Marso. Kad išskleisti manipuliatorių, būtina keletą kartų pasukti manipuliatoriaus “riešą”, kad išlaisvinti “alkūnę” ir “žąstikaulį” iš apsauginės rankovės”. Šioms operacijoms išbandyti skiriamos dvi dienos.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *