Starlink atneš internetą iš kosmoso

Starlink, Kuiper, SpaceX, OneWeb, Iridium

Starlink, Kuiper, SpaceX, OneWeb, Iridium – kam byra interneto pinigai

Iki Starlink

E. Musk Starlink projektas yra jau egzistavusių ar egzistuojančių interneto iš kosmoso projektų tobulesnis (tikiuosi) variantas. Iki Starlink buvo tokių buvo keli.

Pirmasis projektas Teledesic startavo 1997 metais su 860 palydovų, orbituojančių 700 km aukštyje apie Žemę. Pirmajai interneto iš kosmoso kampanijai buvo gerai pasiruošta ir tam paskirti beveik 1 mlrd USD, tačiau Žemėje jau buvo GSM ryšys ir Teledesic bankrutavo. Bendra Teledesic kaina siekė 9 mlrd USD, 1 palydovo kaina ~ 10 mln US.

Starlink, Kuiper, SpaceX, OneWeb, Iridium

Teledesic projekto aprėptis

Starlink, Kuiper, SpaceX, OneWeb, Iridium

Iridium palydovas

Gerai žinomas Iridium projektas su balso ir duomenų perdavimo paslaugų teikimu. Nuo 1997 iki 2002 metų į 780 km orbitas apie Žemę buvo iškelti 72 palydovai. Iridium buvo veiksnus, tačiau aukštos paslaugų kainų lygis atvedė link bankroto paskelbimo. Iridium projektą priglaudė Pentagonas ir 2017 metų sausio 14 buvo paleisti 10 Iridium NEXT palydovų.

Starlink, Kuiper, SpaceX, OneWeb, Iridium

Iridium palydovų aprėptis

Iš ankstesniųjų projektų veikia Globalstar su 48 palydovais 1400 km orbitose apie Žemę. Panašus yra ir Orbcomm. Jis bankrutavo, vėliau buvo restruktūrizuotas ir vis dar veikia su 31 palydovu 750 km aukštyje apie Žemę. Orbcomm turi ~ 2 mln mokių klientų ir teikia paslaugas 130 valstybių ir teritorijų. Panašus projektas Gonetc (Messenger) yra palaikomas Rusijos nuo 1998 metų. 13 palydovų orbituoja 1400 km aukštyje apie Žemę ir teikia paslaugas maždaug 10 tūkst klientų, o duomenų srauto skaičiai įspūdingi – 2.4 kbits/s, 9.6 kbit/s ir 64 kbit/s.

Paminėti kosmoso interneto projektai yra pirmoji karta: palydovai buvo sunkūs ir brangus (10 mln USD ir daugiau), priimančiosios antenos gremėzdiškos ir nukreiptos į palydovą.

Starlink, Kuiper, OneWeb – antros kartos kosminis internetas

Atsiradus fazinėms antenoms (fazinės anteninės gardelės – Phase Grid Array) ir sumažėjus jų kainai, kosminio interneto operatoriai gali pasiūlyti klientams Ku ir Ka diapozonų terminalus klientams už priimtiną kainą. Ekspertų teigimu, OneWeb interneto terminalas gali kainuoti ~ 7700 USD, Starlink terminalas ~ 750 USD. Kol kas iki pažadėtų kainų 100-300 USD lygio yra toloka. Toloka ir iki fazinės antenos matmenų sumažinimo ir sutalpinimo į mobilųjį ar kitą išmanųjį įrenginį.

Starlink, Kuiper, SpaceX, OneWeb, Iridium

Fazines antenas būtina sumažinti ir atpiginti

2007 metais O3B (Other 3 billion – kiti 3 milijardai, tai žmonės, kurie 2007 metais neturėjo interneto) projektą iniciavo Greg Wyler: 12 palydovų orbituojančių 8000 km aukštyje apie Žemę. 2013 birželyje iškelti pirmi 4 palydovai. 2018 metais O3B palydovų žvaigždyną sudarė 16 palydovų, dirbančių Ka diapazone. Tai užtikrina kruiziniams laivams, lėktuvams ir teritorijoms šalia pusiaujo balso ir duomenų perdavimo paslaugas.

Starlink, Kuiper, SpaceX, OneWeb, Iridium

Vienas iš O3B palydovų

Starlink, Kuiper, SpaceX, OneWeb, Iridium

O3B aprėptis: internetas teikiamas nuo pusiaujo į šiaurinį ir pietinį Žemės pusrutulį iki 45°

Bene pats žinomiausias kosminio interneto projektas yra OneWeb, kurį sudarys 650 palydovų orbituojančių apie Žemę 1200 km aukštyje. 2012 metais įkurtas OneWeb (pradžioje vadinosi WorldVu satellite) stipriai ūgtelėjo 2015 metais, kuomet 500 milijonų JAV dolerių investavo Airbus, Coca-Cola ir Virgin Group. 2016 metais atėjo SoftBank su 1.2 mlrd USD. OneWeb kartu su Prancūzijos Airbus Floridoje atidarė OneWeb Satellite gamyklą, kurioje gaminami kosmoso interneto palydovai. 2019 metų vasaryje paleisti pirmieji 6 palydovai.

2018 metais apie kosminio interneto Eteris (Эфир) projektą pranešė privatūs Rusijos investuotojai: 288 palydovai orbituojantis 870 km orbitose apie Žemę 2025 metais. Projekto vertė gali siekti 8 mlrd USD ir tai būtų atsakas OneWeb ir Starlink projektams.

Apie kitus kosmoso interneto projektus – Kuiper, LeoSat, TeleSat – esame jau rašę.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *