Tęsiamas Prometheus konstravimas

Prometheus, Ariane 6

Prometheus, Ariane 6 – Europos Kosmoso Agentūros darbų tęsiniai

Prometheus prototipas

Prometheus, Ariane 6

Jau anksčiau rašėme apie kuriamą Europos Kosmoso Agentūros raketą Ariane 6. Ariane 6 raketa turėtų būti ~ 40 % pigesnė, nei Ariane 5. Vėliau ketinama Ariane 6 perkonstruoti į daugkartinę raketą Ariane 7. Pagrindinis tokios raketos bruožas – naudojamas daugkartinis metano deguonies variklis Prometheus.

Prometheus, Ariane 6

Ariane 5 yra Europos Kosmoso Agentūros darbinė raketa, tačiau dėl 180 mln USD siekiančios starto kainos, tampa nekonkurencinga

2018 metų pradžioje buvo pradėti Prometheus – pigaus (kaina ~ 1 mln €) ir potencialaus daugkartinio variklio – prototipo konstravimo darbai. Tokį variklį Europos Kosmoso Agentūra galėtų naudoti raketose 2030 metais. 2019 metų vasario mėn. 3D spausdinimu pagamintas Prometheus prototipo dujų generatorius testuojamas Lampoldshausene, Vokietijoje. Variklio dizainas kuriamas Vernons ir Ottobrunn miestuose Vokietijoje.

Prometheus prototipo sukūrimas kainuos ~ 125 mln €. Jis bus pranašesnis už Vulcain variklius, naudojamus Ariane 5 raketoje, dėl dviejų priežasčių: didžioji dalis Prometheus variklio dalių bus gaminama 3D spausdintuvais, o kuras ir oksidatorius bus metanas deguonis. Panašūs į Prometheus yra šiuo metu testuojami SpaceX variklis Raptor bei Blue Origin variklis BE-4.

Prometheus, Ariane 6

Raptor variklis

Prometheus, Ariane 6

BE-4 variklis

Tik ar ESA spės laiku pateikti savo Prometheus variklius ir daugkartinę raketa Ariane 7. Palyginimui skaičiai: raketos Falcon 9 starto kaina yra 62 mln USD, būsimos raketos Ariane 6-4 ( į orbitą iškels du sunkius palydovus, kiekvienas po 11500 kg masės) starto kaina ~ 102 mln USD. Tokiu būdu Ariane 6-4 galės lengvai konkuruoti su Falcon 9, nes kiekvienam klientui sunkaus palydovo iškėlimas kainuos ~ 50 mln USD. Taip skaičiuojant, Ariane 6-4 dar kūrimo stadijoje yra nekonkurencinga raketai Falcon Heavy, kurios starto kaina ~ 90 mln USD.

JAV vyriausybė 2018 metų rudenį pasirašė sutartis su SpaceX, Orbital ATK ir Blue Origin. Be konkurencijos su Falcon 9 ir Falcon Heavy, raketos Ariane 6 2020 metais (tuomet tikimasi pirmo Ariane 6 starto) laukia konkurentai iš Indijos ir Kinijos.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *