TKS naujausias modulis BEAM

2016 metų gegužės 28 dieną buvo išskleistas pirmasis „pripučiamas“ modulis BEAM (Bigelow Expandable Activity Module – Bigelow Išplečiamas Veiklos Modulis). Jį Į TKS atgabeno erdvėlaivis Dragon 2016 metų balandžio 8 dieną. Ši modulį pagamino kompanija Bigelow Aerospace, bendradarbiaudama su NASA. Pagrindinis šio darbo tikslas – pripučiamų konstrukcijų, kurios dirbs kosmose, galimybių ir techninių charakteristikų įrodymas ir demonstravimas.

Modulis BEAM buvo pripūstas gegužės pabaigoje ir tai pasisekė atlikti tik iš antro karto. Modulio, jį pripūtus, skersmuo padidėjo 40%, o vidaus tūris yra 16 kubinių metrų. Pripūstas modulis paprastai yra uždarytas, o astronautai TKS ir Žemėje dirbantys specialistai reikiamą informaciją gauna pagal modulyje esančių jutiklių parodymus. Modulis buvo atidarytas tik kelis kartus per pastaruosius šešis mėnesius.

beam_1Modulis BEAM pripūtimo momentu

beam-2beam-3BEAM modulis

beam-05beam-06Modulio BEAM vieta TKS

Modulyje, atvėrus jo liuką, birželio 7 – 8 dienomis lankėsi NASA astronautas Jeffrey Williams. Apsilankymo metu jis sumontavo papildomus jutiklius ir oro tiekimo vamzdžius, taip pat paėmė modulio oro mėginius, apžiūrėjo modulio sienų stovį.

beam-04NASA astronautas Jeffrey Williams modulyje BEAM

Astronautė Kathleen Rubins lankėsi modulyje BEAM rugsėjo 5 dieną pakeisti sugedusios baterijos. Dėl jos gedimo buvo prarastas bevielis ryšys su jutikliais. Rugsėjo 29 dieną ji vėl apsilankė šiame modulyje atlikti jo konstrukcijos vibracijos bandymus.

beam-07NASA astronautė Kathleen Rubins 

NASA paskelbė, kad iš esmės modulis BEAM funkcionuoja normaliai. Jo nepažeidė kosminės šiukšlės, slėgio kritimas modulyje nepastebėtas, jame oras pasilieka sausas. Užfiksuotas galaktinių kosminių spindulių lygis modulio viduje nesiskiria nuo jų užfiksuoto lygio kituose TKS moduliuose.

Tuo pačiu metu buvo nustatyti ir kai kurie netikėtumai. Temperatūros jutikliai parodė, kad BEAM modulis pasirodė žymiai šiltesnis, nei buvo manoma, ypač kai jis buvo supakuotas iki jo išskleidimo. Galbūt tai yra dėl to, kad tarp modulio sulankstytų sluoksnių kontaktas buvo nedidelis, kuris tapo savotiška izoliacine medžiaga. Modulyje BEAM nėra įrengtos aktyvios šilumos kontrolės sistemos. Norima temperatūra palaikoma įprasta TKS modulių ventiliavimo sistema. Šiam moduliui perkaitimas  nėra toks baisus, kaip pernelyg didelis atšalimas. Inžinieriai sako, kad jei modulis BEAM būtų „labiau šaltesnis, nei laukta“, tai  jame galėtų kilti vandens kondensacijos grėsmė.

Galutinės išvados apie pripučiamo modulio eksperimento sėkmę bus padarytos tik po 2 metų. Tiek laiko tęsis modulio, prijungto prie TKS, skrydis.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *