Nelaimės » Sojuz 11 1971 metai

Sojuz 11 1971 metai

Sojuz11igulaSojuz – 11 įgula: (iš kairės) Vladislav Volkov, Georgijus Dobrovolskij, Viktor Pacajev

Sojuz11BSojuz11AV. Volkov, G. Dobrovolskij ir V. Pacajev po treniruočių pozuoja fotografamas

Sojuz11CSkrydžių pasirengta – raportuoja vadas G. Dobrovolskij

Sojuz11Sojuz – 11 įgula: vadas G. Dobrovolskij, inžinieriai V. Volkov ir V. Pacajev

Sojuz11DSojuz11ESojuz – 11 ekipažas palaidotas Maskvoje, prie Kremliaus

1971 metais birželio 29 dieną kosmonautai G. Dobrovolskij, V. Pacajev ir V. Volkov baigė darbus kosminėje stotyje Saliut – 1. Jų erdvėlaivio kabina ant Žemės nusileido švelniai, tarsi pagal demo versiją. Gelbėjimo komanda atidarė kapsulę ir neteko žado: viduje esantys kosmonautai nejudėjo ir buvo pamėlynavę, jiems iš ausų ir nosių bėga kraujas.

Tyrimo metu išaiškėjo, kad 150 km aukštyje atsidarė vienas iš 2 vožtuvų, oras iš kapsulės išėjo į kosmosą o kosmonautai užduso. Po vožtuvo atsivėrimo jie išgyveno apie 2 minutes, per tą laiką stengėsi pasiekti vožtuvą ir jį uždaryti. Deja, sumaišė ir uždarė ne tą oro vožtuvą. Kapsulės nusileidimo sistema veikė automatiškai, taigi, ji leidosi gražiai ir be kosmonautų įsikišimo.

Po šio įvykio Sovietų Sąjunga 17 menėsių sustabdė pilotuojamos kosminės programos vykdymą.

Ilgas knaisiojimasis po techninę dokumentaciją atskleidė įdomų dalyką: skrydžiuose su erdvėlaiviais nuo Sojuz – 1 iki Sojuz -11 galėjo nutikti panaši katastrofa. Slėgio išlyginimo vožtuvas, įtaisytas po viduriniuoju astronauto krėslu, turėjęs atsidaryti maždaug 11 km aukštyje, atsidarė 150 km aukštyje. Priežastis: vožtuvas turi būti užsukamas 50 Nm jėga. Patikrinus erdvėlaivių nuo Sojuz – 2 iki Sojuz – 11 nusileidimo kapsulės, nei viename iš jų vožtuvas nebuvo užsuktas reikiama jėga: kai kur 20 Nm, kai kur 40 Nm, kai kur 0 Nm. Apie tai pasakojo Sovietų Sąjungos kosmonautas B.Šatalov, vienas iš Valstybinės komisijos, tyrusios katastrofos priežastis, dalyvių.

Po šios nelaimės visi kosmonautai pakilimo ir nusileidimo metu dėvi skafandrus.

soyuz11_crew_bigSojuz-11 įgula skrydžio treniruotėje

Nuo 1966 (po S. Koroliov mirties) iki 1974 metų Sovietų Sąjungos kosminės programos lyderis buvo Vasilij Mišin. Su jo periodu susieta dar viena nelaimė – V. Komarov žūtis.

Komentarai apie “Sojuz 11 1971 metai”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *