Arabų Mėnulio misija

Emirates Arabu

Jungtiniai Arabų Emiratai (JAE) siekia paleisti pirmąją Arabų Mėnulio misiją ir Rashid važiuoklį.

Emirates Richad Space center

Mohammed bin Rashid Kosminio Centras remia Arabų Emiratų siekį tapti aktyvia kosmine valstybe. Nuotrauka GIUSEPPE CACACE/AFP via Getty Images.

Emiratai siekia tapti pirmąja Arabų valstybe Mėnulyje ir pradeda pasiruošimą Arabų Mėnulio misijai. Tokią žinią 2020 rugsėjo 30 dieną paskelbė JAE žinių laida WAM. Jo Aukštenybė šeichas Mohammed bin Rashid Al Maktoum anonsavo Arabų Mėnulio arba Pirmosios Emiratų misijos pradžią. Misija remia JAE pastangas stiprinti regiono kosmoso pramonę ir prisidėti prie inovatyvių Emiratų žmonių protų kuriamos ateities. Priminsime, jog Mohammed bin Rashid yra viceprezidentas, ministras pirmininkas ir Dubajaus vadovas.

Emirates Lunar Mission

Jungtinių Arabų Emiratų Mėnulio misijos logo

Arabų Mėnulio važiuoklis Rashid

Arabų arba Emiratų Mėnulio misija yra Mohammed bin Rashid Kosminio Centro (Mohammed bin Rashid Space Centre – MBRSC) naujos, 2021-2023 metų, strategijos dalis. Į misiją yra įtrauktas pirmosios Emiratų Mėnulio važiuoklio sukūrimas ir paleidimas. Aiškus ir Mėnulio važiuoklio vardas –  Rashid. Sekmės atveju, JAE taps pirmaja Arabų šalimi ir ketvirtąja šalimi pasaulyje, kuri nusileido ant Mėnulio paviršiaus. Priminsime: ant Mėnulio paviršiaus tyriklius yra nuleidę tik JAV, Sovietų Sąjunga ir Kinija. (JAV 1969-1972 metais dar vykdė Apollo programą, pagal kurią 6 misijos pasiekė Mėnulio paviršių su 12 astronautų). AMBRSC ketina bendradarbiauti su tarptautiniu partneriu, padėsiančiu nutūpdyti Rashid važiuoklį ant Mėnulio paviršiaus. Apie tai oficialiai pranešė Emiratų naujienų tarnyba WAM.

Rashid Lunar Rover

Rashid važiuoklis: dvi aukštos raiškos ir termo kamera, įranga plazmos tyrimams, paviršiumi gali judėti 10 cm/s greičiu, 4 varantieji ratai

Mažutis važiuoklis Rashid – masė 10 kg, 8.49 cm aukštis, 53.5 cm ilgis ir 53.85 cm plotis –  dizainas turėtų būti paruoštas 2021. Emiratų inžinieriai turi jį  pagaminti 2022, o išbandyti 2023. Skrydžiui į Mėnulį važiuoklis turi būti parengtas, paleistas bei nutūpdytas 2024 metais. Misijos tikslai yra ištirti įvairius Mėnulio paviršiaus aspektus. Bus tiriamas dar netyrinėtas Mėnulio paviršius, jo susidarymas bei komponentai, paviršiaus šiluminės savybės, o taip pat šilumines amplitudes ir laidumo charakteristikas. Apie tai pranešė WAM.

Važiuoklis Rashid atliks seriją matavimų ir testų. Taip siekiama išplėsti žinias apie Mėnulio plazmą, fotoelektronus ir dulkių dalelės, virš apšviestos Mėnulio paviršiaus dalies. Misijos metu važiuoklis Rashid užfiksuos apie 1000 nusileidimo, Mėnulio paviršiaus, Žemės, paties važiuoklio ir terminių vaizdų ir juos persius į valdymo centrą Dubajuje. Arabų Mėnulio misijoje bus išbandytos naujos medžiagotyros, robotikos, mobilumo, navigacijos ir ryšių technologijos. Jos bus sukurtos ir pritaikytos atšiauriai Mėnulio aplinkai.

Primename apie kelis ryškius Jungtinių Arabų Emiratų žingsnius į kosmosą: 2019 rudenį į Tarptautinę Kosminę Stotį išskrido trečias arabas Al Mansouri, 2020 vasarą į Marsą paleistas tyriklis Al-Amal (Viltis).


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *