Kosminės programos » JAV » Mercury » Mercury ir šimpanzės

Mercury ir šimpanzės

Mercury-Redstone 2

Beždžionė Ham (1956 rugpjūtis – 1983 sausio 10) – pirmoji JAV astronautė. 1960 metų gruodyje buvo treniruojama atlikti paprasčiausias užduotis – reaguoti į šviesą ir garsą.

Žymusis šimpanzės Ham rankos paspaudimas

Nešančioji raketa Redstone iš Canaveral iškyšulio paleista 1961 metų sausio 31 d. su beždžione Ham į suborbitinį skrydį, kurio trukmė 16 min. 39 sekundes, aukštis 251 km., atstumas 679 km. Skrydžio metu kabinoje nukrito oro slėgis, tačiau Ham buvo su skafandru ir nieko blogo nenutiko. Beždžionei reikėjo atlikti užduotį – reaguojant į mėlynos šviesos žybsnį, ne vėliau kaip per 5 sekundes, paspausti svirtį. Jei to nebūtų padaryta, tai gautų elektros smūgį į padus. Ham sėkmingai tai atliko, tik reakcija buvo 1 sekunde velėsnė nei Žemėje. Tuo buvo patvirtinta jog ir kosmose, nesvarume galima atlikti įvairias užduotis. Erdvėlaivis Mercury nusileido į Atlanto vandenyną ir buvo sėkmingai pakelta į gelbėjimo laivo denį, o Ham gyva ir žvali iškelta iš Mercury. Po šio skrydžio jau buvo galima į suborbitinį skrydį leisti ir žmogų.
Po skrydžio Ham 17 metų gyveno Vašingtono zooparke, po to – Šaurės Karolinos zooparke, nuolat dalyvavo TV laidose ir filmavosi viename filme.
Ham dubleriu buvo šimpanzė Mini, vienintelė patelė, dalyvavusi kosminių skrydžių programoje. Po Mercury programos pabaigos, Mini dalyvavo karinių oro pajėgų tyrimuose. Mini gyveno ilgiausiai (kosminių skrydžių dalyvių tarpe) – 41 metus, susilaukė 9 vaikų ir mirė 1998 metais kovo 14 dieną
Mini palaidota šalia Ham tarptautinėje kosmoso šlovės salėje (International Space Hall of Fame), Alamoghordo mieste.

Mercury-5

Šimpanzė Enos buvo nupirkta 1960 balandžio 3 dieną retų gyvūnų fermoje Majamyje. Enos praėjo kosminių skrydžių mokymų programą JAV Karinių Oro Pajėgų (KOP) Kentukio universitete ir KOP Holloman bazėje. Bendra treniruočių trukmė – virš 1250 valandų. Enos treniruotės buvo intensyvesnes nei Ham treniruotės, mat Enos turėjo skristi ilgiau ir ištverti didesnes perkrovas.

Šimpanzė Enos ruošiamia skrydžiui

Į treniruotes buvo įtrauktos psichomotorinės treniruotės ir skrydžiai lėktuvu.
Enos pateko į ekipažą likus 3 dienoms iki skrydžio, o NASA 1961 metų rugsėjo 13 dieną (du menesiai iki Enos skrydžio) atliko bandomąjį skrydį erdvėlaiviu Mercury Atlas 4. Pagal pilną beždžionės Enos skrydžio programą buvo atlikta ekipažo imitacija.
Startas 1961 metų lapkričio 29 dieną, 5 metų ir 3 menėsių amžiaus beždžionė Enos, 5 metų (1956 – 1962 metų lapkričio 4), raketa-nešėja Redstone, atliktas orbitinis skrydis, apie Žemę apskrieta 2 kartus. Pirmas apsisukimas apie Žemę užtruko 1 val. 28 min. 30 s, buvo suplanuoti 3 apsisukimai. Laivas nepateko į numatytą orbitą ir nutarta grąžinti laivą į Žemę nebaigus antrojo apsisukimo. Po nusileidimo ir erdvėlaivio pakėlimo į gelbėjimo laivo denį, Enos lakstė po denį, džiaugėsi ir spaudė ranką gelbėtojams. Šis skrydis buvo JAV piloto John Glen pirmojo orbitinio skrydžio repeticija.
1962 metų lapkričio 4 dieną šimpanzė Enos mirė nuo dizinterijos. Tuomet dar nebuvo medikamentų, galinčių pasipriešnti dizinterijos virusui. Medikai Enos stebėjo du menesius iki mirties. Patologai Enos organizme nerado pakitimų, atsiradusių dėl kosminio skrydžio, kurie galėjo sukelti mirtį.

Tęsinys – Gemini programa

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *