Kosminės programos » JAV » Space Shuttle » STS 130

STS 130

Skrydžio STS-130 emblema

2008-12-05 NASA pranešė (pranešimo spaudai Nr08-321) šatlo ekipažą, kuriam teko 2010 metais skristi pagal programą STS-130: George Zamka – vadas, Terry Virts – pilotas, Robert Behnken, Nicolas Patrick, Kathryn Hire, Stephen Robinson – skrydžio specialistai.

2009-10-15 iš kompanijos Lockheed Martin gamyklos Michoud Assembly facility (Mičaudas), kuri yra Naujajame Orleane, barža Pegasus į Kenedžio kosminį centrą (Kennedy Space Center) išgabentas išorinis pakabinamas kuro bakas ET-134, skirtas šatlo Endeavour skrydžiui į TKS pagal STS -130 programą.

2009-10-24 16:41 pasauliniu laiku barža Pegasus atplaukė į Kenedžio kosminio centro prieplauką. 18:11 pasauliniu laiku kuro bakas atgabentas į montavimų – bandymų korpusą (Vehicle Assembly Building).

2009-11-30 projekto menedžeriai perkėlė šatlo išvežimo į starto aikštelę 39A datą iš 2009 metų gruodžio 12 dienos į 2010 metų sausio 6 dieną. Atitinkamai šatlo startas perkeltas iš 2010 metų vasario 4 dienos į vasario 6 dieną.

2009-12-03 šatlo startas perkeliamas iš 2010 metų vasario 6 dienos į vasario 7 dieną.

2010-12-11 Kanaveralo iškyšulyje Kenedžio kosminiame centre šatlas Endeavour pervežtas iš erdvėlaivių paruošimo skrydžiams centro korpuso (Orbiter Processing Facility – OPF-2) į montavimų – bandymų korpusą (Vehicle Assembly Building), kuriame jis buvo sujungtas su išoriniu pakabinamuoju kuro baku ir kietojo kuro greitintuvais.

Startas 2010-02-08 09:14:07 pasauliniu laiku iš Kenedžio kosminio centro. Starto aikštelė 39A. Tai 77 – ais startas iš šios aikštelės.

Erdvėlaivis Endeavour (24 – asis skrydis)

Pagrindinis skrydžio tikslas – nugabenti į TKS ir prie jos prijungti gyvenamąjį modulį Tranquility su panoraminės apžvalgos moduliu Cupola.

Erdvėlaivio ekipažas:

Zamka George David, JAV, laivo vadas, antrasis skrydis, Virts Terry Wayne Jr., JAV, laivo pilotas, pirmasis skrydis

Behnken Roberts Louis, JAV, pirmasis specialistas/ borto inžinierius, antrasis skrydis, Patrick Nicolas James MacDonald, JAV, antrasis specialistas, antrasis skrydis

Hire Kathryn Patricia, JAV, trečioji specialistė, antrasis skrydis, Robinson Stephen Kern, JAV, ketvirtasis specialistas, ketvirtasis skrydis

     2010 vasario 8 dieną STS-130 ekipažas eina iš Operacijų ir kontrolės pastato į autobusą Astrovan, kuris juos po keletos minučių nuvežė į starto aikštelę. Nuotraukos kairėje – astronautai G. Zamka, už jo K. Hire ir dar už jos N. Patrick. Dešinėje  – T. Virts, už jo S Robinson ir už jo R. Behnken

Į starto aikštelę …

Erdvėlaivio masė starto metu – 121 320 tonų.

STS-130 startas

Astronautai tikrino ar nepažeistas erdvėlaivio Endeavour paviršius starto metu. Jų tikslas – pašalinti visus esminius paviršiaus pažeidimus, kurie galėjo atsirasti starto ir kilimo metu. Šie tikrinimai tęsėsi iki susijungimo su TKS momento.

Erdvėlaivis Endeavour priskriejo prie TKS ir, Kai tarp jų liko apytiksliai 200 metrų, apsisuko 360 laipsnių kampu. Tuo metu kosminės stoties ekipažo astronautai Jeffrey Williams ir Oleg Kotov fotografavo erdvėlaivio paviršių, ypač jo keraminį „pilvą”.

Endeavour paviršiaus apžiūra

2010 metų vasario 10 diena 05:06 pasauliniu laiku virš Atlanto vandenyno į vakarus nuo Portugalijos Endeavour sėkmingai susijungė su TKS. Pusantros valandos truko susijungimo hermetiškumo patikrinimas.

2010 vasario 10 diena. Skrydžio STS-130 ekipažo (raudoni marškinėliai) sutikimas TKS. Pirmoje eilėje iš kairės į dešinę: astronautai George Zamka – STS-130 vadas, Jeffrey Williams – TKS 22-osios ekepadicijos vadas ir Robert Behnken – skrydžio STS-130 specialistas. Antroje eilėje iš kairės į dešinę: astronautai Stephen Robinson ir Kathryn Hire – STS-130 skrydžio specialistai ir Timothy Creamer – TKS inžinierius. Trečiojoje eilėje iš kairės į dešinę  – astronautai Nicholas Patrick – STS-130 specialistas ir Terry Virts – STS-130 pilotas. TKS ekipažas (22-oji pagrindinė ekspedicija) ir laivo Endeavour astronautai – viso 11 žmonių – daugiau kaip savaitę dalijosi pareigomis.

2010 vasario 11 diena. Ant prisijungusio prie TKS erdvėlaivio paviršiaus specialistai pastebėjo pažeidimus. Ekipažo kabinos vieno lango srityje pradingo keramikinė tarpinė. Po Endeavour starto terminės apsaugos plytelėje, kuri yra virš ekipažo kabinos, atsirado nedidelis plyšys. NASA specialistai po ankstesnio skrydžio šį plyšį buvo užtaisę, tačiau po erdvėlaivio starto jis vėl atsikartojo.  NASA specialisto Leroja Keino nuomone, abu erdvėlaivio pažeidimai nėra labai pavojingi. Jis teigė, kad svarstomas klausimas „ar verta atlikti erdvėlaivio paviršiaus remontą orbitoje”.  Tačiau penktadienį (vasario 12 dieną) NASA specialistai, atidžiai ištyrinėję atsiųstas į Skrydžio valdymo centrą Endeavour termizoliacinio paviršiaus nuotraukas, padarė išvadą, kad du nedideli erdvėlaivio termoizoliacinio apvalkalo pažeidimai nekelia grėsmės ekipažo gyvybei.

Pirmasis išėjimas į atvirąjį kosmosą

Endeavour astronautai Nicholas Patrick ir Robert Behnken 2010 vasario 12 dieną 02:17 pasauliniu laiku išėjo į atvirąją kosminę erdvę iš TKS patalpų. Pagrindinis šio išėjimo į atvirąją kosminę erdvę tikslas – parengti perkėlimui iš erdvėlaivio krovinių skyriaus modulį Tranquility ir jį prijungti prie TKS Unity modulio kairės pusės. Po 6 valandų 32 minučių sėkmingai atlikę numatytą užduotį į TKS patalpas sugrįžo astronautai Ncholas Patrick ir Robert Behnken.

Nicholas Patrick

Robert Behnken

Robert Behnken

Robert Behnken

Antrasis išėjimas į atvirąjį kosmosą

2010 vasario 14 diena. NASA astronautai Nicolas Patrick ir Robert Behnken 2010-02-14 02:20 pasauliniu laiku išėjo į atvirąją kosminę erdvę. Pagrindinė „pasivaikščiojimo atviroje kosminėje erdvėje” užduotis – modulio Tranquility prijungimas prie TKS šaldymo sistemų. Astronautai nutiesė skystojo amoniako vamzdžius ir vandens tiekimo vamzdžius. I TKS patalpas astronautai sugrįžo 08:14 pasauliniu laiku. Darbo atviroje kosminėje erdvėje trukmė 5h 54 min. Darbo metu atviroje kosminėje erdvėje užfiksuotas nedidelis amoniako nuotėkis į atvirąjį kosmosą.

Erdvėlaivio Endeavour misija STS-130 pratęsiama 1 para. Ji buvo apskaičiuota 13 parų. Misijos pratęsimo tikslas – modulyje Tranquility pilnai sumontuoti vandens cirkuliacijos įrenginius. Todėl šešių narių ekipažas kosmose dirbs 14 parų. Dar suplanuotas vainas išėjimas į atvirąjį kosmosą 2010-02-16. Planuojama atsijungti nuo TKS 2010-02-19, o nusileidimas 2010-02-21.

Astronautai perkėlė TKS modulyje Tranquility apžvalgos kupolą. Skriejimo į TKS metu kupolas buvo prijungtas prie šio modulio galo priešingoje pusėje susijungimo įrenginiui su TKS. Pasinaudodami manipuliatoriumi Canadarm – 2 antrojo išėjimo į atvirąją kosminę erdvę metu kosminės stoties patalpose likę astronautai apžvalgos kupolą perkėlė iš modulio galo į jo šone, nukreiptame į Žemę, sumontuotą susijungimo įrenginį.

Astronautai Terry Virts ir Kathryn Hire iš Destiny laboratorijos, valdydami automatizuotą kosminės stoties manipuliatorių Canadarm – 2, perkėlė apžvalgos modulį Cupola nuo modulio Tranquility, prieš 2 dienas prijungto prie TKS

2010 vasario 16 diena. Į Modulio Tranquility susijungimo įrenginį, prie kurio buvo prijungtas modulis Cupola, manipuliatoriumi Canadarm 2 perkeltas susijungimo įrenginys – adaptorius 3 (PMA-3  Pressurized Mating Adapter 3).

Trečiasis išėjimas į atvirąjį kosmosą

2010 metų vasario 17 dieną astronautai Nicolas Patrick ir Robert Behnken 02:15 pasauliniu laiku išėjo į kosmosą ir pradėjo vykdyti numatytas užduotis: pabaigti Tranquility modulio prijungimą prie TKS šaldymo sistemos. Astronautai privalėjo nutiesti šaldymo sistemos antrąjį skystojo amoniako vamzdį. Astronautai darbus atliko per 5 val 48 min (buvo planuota 6 val 30 min.) ir sugrįžo į TKS. Per šį laiką astronautai dar pajungė duomenų perdavimo ir šildytuvų maitinimo kabelius, modulio Tranquility išorėje sumontavo laikiklius, skirtus darbui kosminėje erdvėje, kosminės stoties išorėje nutiesė kabelį, skirtą mechaninio manipuliatoriaus vaizdo signalams perduoti. Astronutai Nocolas Patrick ir Robert Behnken nuėmė blokuotę  ir žaliuzes nuo naujojo apžvalgos kupolo, kuris leis TKS gyventojams padaryti unikalias Žemės paviršiaus nuotraukas.

2010 vasario 17 diena. Nuotraukose astronautas Nicholas Patrick per trečiąjį ir paskutinįjį skrydžio STS-130 išėjimą į kosminę erdvę. Astronautai Nicholas Patrick ir Robert Behnken pabaigė suplanuotus darbus kosmose nuimdami izoliacijos sluoksnius ir atsukdami varžtus, laikiusius kiekvieno iš septynių apžvalgos kupolo langų užuolaidas.

2010 vasario 17 diena. TKS Tranquility modulis ir jo apžvalgos kupolas (modulis Cupola) nufotografuoti astronautų trečiojo išėjimo į kosmosą metu.

2010 vasario 17 diena. Modulio Cupola viduje lengvai telpa 2 astronautai. Jie matys puikius Žemės paviršiaus vaizdus, matys didelę dalį kosminės stoties paviršiaus, galės valdyti kosminės stoties manipuliatorius, kontroliuos astronautų, dirbančių kosmose, veiksmus.

Apžvalgos kupole pozuoja Terry Virts (kairėje) ir Jeffrey Williams,

Soichi Noguchi (kairėje) ir Jeffrey Williams,

Terry Virts (kairėje) ir Stephen Robinson.

2010 vasario 17 diena. Per trečiąjį išėjimą į kosmosą, astronautai Robert Behnken ir Nicholas Patrick nufotografavo Rusijos erdvėlaivius „Sojuz TMA” ir „Progress”

2010 vasario 17 diena. TKS modulyje Harmony bendra 22-osios pagrindinės ekspedicijos ir Endeavour (skrydis STS-130) ekipažo nuotrauka. Pirmoje eilėje iš kairės į dešinę NASA astronautas J. Williams – TKS-osios pagrindinės ekspedicijos vadas, NASA astronautas N. Patrick – TKS skrydžio specialistas, NASA astronautas G. Zamka – STS-130 vadas ir NASA astronautas R. Behnken – STS-130 specialistas. Vidurinėje eilėje iš kairės į dešinę JAXA astronautas S. Noguchi – TKS 22-osios pagrindinės ekspedicijos skrydžio inžinierius, NASA astronautė K. Hire – STS-130 specialistė ir T. Creamer – TKS 22-osios pagrindinės ekspedicijos skrydžio inžinierius. Trečiojoje eilėje iš kairės į dešinę – Rusijos kosmonautai M. Suraev ir O. Kotov – TKS 22-osios pagrindinės ekspedicijos inžinieriai, NASA astronautas St. Robinson – STS-120 specialistas ir T. Virts – STS-130 pilotas

2010 vasario 18 diena. Nicholas Patrick apžvalgos modulio Cupola lange

…STS-130 vadas George Zamka

2018 vasario 18 diena. Modulyje Cupola pagal laikrodžio rodyklę (nuo viršaus) George Zamka, Terry Virts, Kathryn Hire, Nicolas Patrick, Robert Behnken ir Stephen Robinson

2010 vasario 18 diena. Apžvalgos kupolo vidus

2010 vasario 18 diena. Astronautė Kathryn Hire, dirba TKS Kibo laboratorijoje

2010 vasario 18 diena. TKS 22-osios pagrindinės ekspedicijos ir Endeavour ekipažo (STS-130) spaudos konferencija TKS Harmony modulyje. Pirmoje eilėje (iš kairės į dešinę) Terry Virts, Jeffrey Wiliams, George Zamka, Oleg Kotov. Vidurinėje eilėje (iš kairės į dešinę) Soicni Noguchi, Kathryn Hire, Timothy Creamer ir Robert Behnken. Trečioje eilėje (iš kairės į dešinę) Stephen Robinson, Nicholas Patrick, Maxim Suraev.

2010 vasario 19 diena. TKS Harmony modulis. STS-130 ekspedicijos ir TKS 22-osios pagrindinės ekspedicijos atsisveikinimo akimirka prieš uždarant liukus tarp Endeavour ir TKS. Nuotraukoje STS-130 vadas George Zamka  ir 22-osios pagrindinės ekspedicijos vadas Jeffrey Williams. Antrame plane Rusijos kosmonautas Oleg Kotov.

2010 vasario 20 dieną 00:54 Endeavour atsijungė nuo TKS, atitolo nuo jos kelis šimtų metrų ir apskriejo tradicinį ratą bei fotografavo TKS. Žemiau  nuotraukose – 98 % surinkta maždaug 347 tonų masės TKS su moduliu Tranquility.

Skrieja beveik surinkta TKS

O TKS ekipažas filmavo ir fotografavo atsijungiantį nuo TKS o paskui ją apskriejantį ir tolstantį erdvėlaivį Endeavour.

Skrydžio STS-130 metu prie TKS prijungtas modulis Tranquility su moduliu Cupola (pagrindiniame plane kairėje), kiek tolėliau manipuliatorius Canadarm 2 ir laboratorija Kibo. Žemės horizontas ir juodame kosmose tolstantis Endeavour.

Dar dvi paras, kaip buvo numatyta skrydžio programoje, erdvėlaivis suko ratus apie Žemę.

Paskutinė skrydžio diena. Endeavour skrieja apie Žemę. Pro ekipažo kabinos langą vaizdas vakarų kryptimi. Matome pietų Afriką, toliau Atlanto vandenynas. Vaizdas palei Oranžinę upę, kuri yra lyg siena tarp Namibijos (dešinėje upės pusėje) ir Pietų Afrikos (kairėje upės pusėje).


Endeavour nusileidimas

2010 vasario 20 dieną kosminis lėktuvas Endeavour nusileido Kanaveralo iškyšulyje. Kosminio lėktuvo užpakaliniai ratai palietė Kenedžio kosminio centro nusileidimo taką RW15 03:20:31 pasauliniu laiku, priekinis ratas po 8 sekundžių, o dar praėjus 1 minutei 31 sekundei kosminis lėktuvas sustojo. Į Žemę sugrįžo astronautai George Zamka, Terry Vierts, Robert Behnken, Nicolas Patrick, Kathryn Hire ir Stephen Robinson. Jų skrydis tęsėsi 13 parų 18 valandų 6 minutes 24 sekundes.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Acheter Viagra en ligne | Viagra Generika | Mythen over Viagra | Farmacie online | Solicite Viagra en una farmacia legal