Kosminės programos » JAV » Space X » Proveržis

Proveržis

SpaceX ir Dragon

Iš Kanaveralo kyšulio kosmodromo 2012 metų gegužės 22 dieną 10 val. 44 min. LT laiku startavo pirmasis privatus nepilotuojamas erdvėlaivis Dragon. Jį pagamino JAV kompanija SpaceX. Raketa Falcon 9 į orbitą link TKS išvedė nepilotuojamą laivą. Tai pirmasis – bandomasis skrydis.
Startas buvo numatytas šeštadienį, tačiau paskutinę minutę atidėtas dėl padidinto slėgio viename iš Merlin variklių. Pirmasis startas buvo numatytas 2012 metų vasario 7 dieną, tačiau kelis sykius atidėtas dėl programinės įrangos, kontroliuojančios laivo ir TKS susijungimą, papildomų testų.
SpaceX planuoja, kad Dragon praskries šalia TKS 3,2 km atstumu. Taip bus patikrinti jutikliai ir nepilotinio laivo įranga. Po to laivas Dragon automatiniu režimu priartės prie TKS, o jos ekipažas manipuliatoriumi atliks susijungimą.
Baigiamajame projekto etape numatoma Dragon atsijungimas nuo stoties, išskridimas iš orbitos apie Žemę ir nusileidimas Ramiajame vandenyne netoli Kalifornijos pakrantės. Erdvėlaivis Dragon gali leistis parašiutais tiek ir į kietai į vandenį. Dragon į stotį nugabens 521 kg naudingojo krovinio: maisto, medžiagų eksperimentams ir ekipažo įrangos. Svarbi projekto detalė: į Žemę bus sugrąžinta 660 kg krovinių, tarp krovinių – įvairios NASA įrangos dalys, kurias bus galima naudoti vėliau.
Falcon-9 į orbitą iškels ir 306 mirusių pelenus. Kapsulės  su pelenais – suksis apie Žemę apie porą metų, po to sudegs tankiuose atmosferos sluoksniuose. Tai bus kosminės laidotuvės. Urnose yra ir dviejų įžymybių – astronauto Gordon Cooper ir fantastinio serialo Star Trek aktoriaus James Doohan – pelenai.
Kompanija SpaceX skrydžiui skiria labai daug dėmesio. Mat Dragon gali tapti pirmuoju komerciniu laivu, susijungusiu su TKS. SpaceX bendrovė, priklausanti interneto verslininkui ir vienam iš PayPal įkūrėjų Elonui Muskui, 2010 metų gruodžio mėn. iškėlė savo erdvėlaivį Dragon ir į istorijos vadovėlius bus įrašyta kaip pirmoji komercinė bendrovė, į orbitą pasiuntusi ir susigrąžinusi erdvėlaivį. Susijungimas su TKS nebuvo planuojamas. Jei viskas klostysis sėkmingai, kitas startas gali įvykti 2012 metų rudenį.
Siekdama skrydžių ekonomijos, NASA su SpaceX 2006 metais pasirašė 1,6 milijardų vertės kontraktą. Jis numato patikimos transporto sistemos, gebančios nugabenti į TKS ir į orbitą apie Žemę žmones bei krovinius, sukūrimą. Tokios sumos turėtų pakakti 12 Dragon skrydžių. Pats Dragon laivas yra daugkartinio naudojimo: jo masė 3 tonos ir gali nuskraidinti 6 tonų krovinį. Numatoma Dragon laivą perdaryti į 7 vietų laivą.
SpaceX pateikia tokius skaičius: 1 žmogaus nugabenimas į TKS erdvėlaiviu Dragon kainuos 20 milijonų dolerių. NASA šiuo metu naudojasi Rusijos erdvėlaiviais Sojuz ir 1 asmens nugabenimas į TKS kainuoja 56 milijonus dolerių.
Priminsiu: pastaruoju metu tik Rusija, Japonija ir Europos kosminė agentūra (ESA) turėjo galimybę siųsti krovininius laivus į TKS. JAV taip pat turėjo tokią galimybę, kol veikė garsieji Space Shuttle – erdvėlaiviai, kurias skraidė astronautai, buvo gabenami kroviniai į TKS.

Falcon – 9 ir nepilotuojamo erdvėlaivio Dragon startas 2012 metų gegužės 22 dieną

Falcon – 9 gabenamas į starto aikštelę

Falcon 9 ir laivo Dragon schema

Dragon laivas baigiamas paruošti

Konuso formos erdvėlaivis Dragon

Dragon vidus

Sudedamas naudingas krovinys. Jį skraidins į TKS

Dragon laivo masė 3 tonos

Į TKS arba į orbitą apie Žemę gali nugabenti 6 tonų krovinį

Dragon priartėja prie TKS. Piešinys

Nusileidimas į vandenį išmėgintas 2010 metų gruodyje

SpaceX generalinis direktorius Elonas Muskas tiki sekme

Daugiau apie SpaceX skrydį

Komentarai apie “Proveržis”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *