LRO tyrimai

LRO

JAV 2009 birželio 19 raketa Atlas V išlėkdino orbitinį Mėnulio tyriklį (LRO – Lunar Reconnaissance Orbiter). Šis palydovas su Mėnulio kraterių stebėjimo ir tyrimo palydovu (Lunar Crater Observation and Sensing Satellite – LCROSS) buvo NASA Robotizuotų Mėnulio pirmtakų programos (Lunar Precursor Robotic Program) tobuliausieji tyrikliai.

LRO a

LRO tyriklis vis dar suka ratus apie Mėnulį

Moon-sites-map-LMoon-sites-map-R

Kosminių aparatų nusileidimo ir sudužimo vietų mėnlapis. Originalas yra čia

Pradinės LRO misijos užduotis buvo numatytos 6 metams: išsamūs Mėnulio topogafiniai tyrimai, radiacijos matavimai orbitoje, vandens ledo išteklių paieškos bei apšviestumo tyrimai Mėnulio ašigalių regionuose, 50 padidinto dėmesio zonų labai tikslių (tikslumas 0,5 m) mėnlapių sudarymas, perspektyvių ašigalinių rajonų gyvenamo bazės įkūrimui fotografavimas, visų vietų, kuriose buvo ir yra vykdoma žmogaus veikla, fotografavimas.

Tai pilotuojamų Apollo erdvėlaivių, JAV (Surveyor), Sovietų Sąjungos (Luna ir Lunachod), Kinijos (Chang’e-3, Chang’e-4 ir Chang’e-5) tyriklių nusileidimo vietos, Indijos (Chandrayaan-2) ir Izraelio tyriklių sudūžimo vietos bei susiformavę krateriai.

LRO chang'e5 lander place

Viena iš paskutinių LRO nuotraukų: Kinijos Mėnulio tyriklio Chang’e-5, atskraidinusio į Žemę 1731.3 gramų Mėnulio grunto, nusileidimo vieta. 2020 gruodžio 4

2021 pradžioje 3.9 × 2.7 × 2.6 m dydžio tyriklis LRO sėkmingai orbituoja apie Mėnulį įvairiuose aukščiuose.

LRO moksliniai prietaisai

92.6 kg tyriklyje sudėti šeši įvairūs prietaisai ir naujų technologijų bandymo įrenginys.

LRO prietaisai

LRO mokslinių prietaisų komplektas

CRaTER instrumento (Cosmic Ray Telescope for the Effects of Radiation) paskirtis yra kosminių spindulių bei Saulės spinduliuotės neigiamos įtakos gyviems organizmams įverties tyrimai.
DLRE (The Diviner Lunar Radiometer Experiment) instrumnetas matuoja Mėnulio paviršiaus šiluminę spinduliuotę ir jos pasikeitimą Mėnulio paros bėgyje. Mėnulio paros trukmė yra 28 Žemės paros: 14 yra be Saulės ir 14 Saulėtos paros. Spinduliuotės tyrimai reikalingi būsimų misijų Mėnulio paviršiuje planavimui.
LAMP (The Lyman-Alpha Mapping Project) instrumentas, matuodmas žvaigždžių ultravioletinės spinduliuotės (Laimano serijos linijos) atspindžius, ieško ledo neapšviestuose krateriuose.
Pagal LEND (The Lunar Exploration Neutron Detector) instrumento matavimus bus sudarytas vandenilio atomų kiekio mėnlapis.
LOLA (The Lunar Orbiter Laser Altimeter) prietaisas yra tikslių aukščių lazerinis matuoklis.
LROC (The Lunar Reconnaissance Orbiter Camera) yra pagrindinė Mėnulio paviršiaus fotografavimo kamera, ieškant tinkamų vietų būsimoms pilotuojamoms misijoms parinkti. Skiriamoji kameros raiška yra 0.5 m, tai reiškia, jog mažiausi matomi objektai Mėnulio paviršiaus nuotraukose yra 50 cm dydžio. LROC yra trijų kamerų rinkinys, sudarytas iš žemos raiškos kameros WAC ir dviejų aukštos raiškos kamerų NAC.
Mini-RF (The Miniature Radio Frequency) prietasas yra naujo sintetinės apertūros radaro bandymai.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *