Kosminės programos » Sovietų Sąjunga/Rusija » Pirmasis būrys

Pirmasis būrys

1960 metų kovo 7 dieną Sovietų Sąjungoje buvo suformuotas 20 būsimųjų kosmonautų grupės branduolys: Ivan Anikejev, Valerij Bikovskij, Boris Volynov, Jurij Gagarin, Viktor Gorbatko, Vladimir Komarov, Aleksej Leonov, Grigorij Neliubov, Adrijan Nikolajev, Pavel Popovič, German Titov ir Georgij Šonin. Balandžio 28 dieną (ir dar vėliau), į būrį priimti: Jevgenij Chrunov, Dmitrij Zaikin, Valentin Filatjev, Pavel Beliajev, Mars Rafikov, Valentin Bondarenko, Valentin Varlamov ir Anatolij Kartašov. Būsimajam jauniausiam kosmonautui – Valentin Bondarenko – buvo 23, vyriausiam – Pavel Beliajev – 34 metai. Visi jie buvo kariškiai.

Vėliau dėl įvairių priežasčių būrys mažėjo. 1963 metų balandyje trijulė – Ivan Anikejev, Valentin Filatjev ir Grigorij Neliubov – pasilinksmino daugiau nei galima ir girti ėjo geležinkelio pylimu. Juos sulaikė karinis patrulis, nes visa teritorija buvo saugoma kaip karinis objektas. Būsimieji kosmonautai pasipriešino patruliui, kilo susistumdymas ir, galbūt, kumščiais netgi mosikavosi vieni prieš kitus. Patruliai gražiai vaikinus „surinko“, nuvežė daboklėn ir uždarė. Kai vėliau buvo išsiaiškinta, jog daboklėje sėdi būsimi kosmoso žmonės, patruliai pastėro: grėsė įvairių raštų bei pasiaiškinimų rašymas. Patrulių vadas pasiūlė vaikinams atsiprašyti už savo elgesį. I. Anikejev ir V. Filatjev su tuo sutiko. Betgi G. Neliubov būta užsispyrusio ir jis nesutiko atsiprašyti. Ką gi, teko surašyti oficialų girtų būsimųjų kosmonautų sulaikymo dokumentą ir juos laikyti iki ryto daboklėje. Ryte sulaikymo protokolas pasiekė kosmonautų treniruočių vadą, pulkininką Nikolaj Kamanin. Šis elgėsi ryžtingai ir atvykęs į daboklę vaikinus išsivežė. 1963 balandžio 17 dieną trijulei teko susirinkti daiktus ir palikus kosmonautų būrį, važiuoti namo.

Vienas iš trijulės – G. Neliubov – buvo įtrauktas į Gagarino šešetuką ir turėjo kilti į kosmosą gal 3, o gal 4. Todėl Sovietų Sąjungoje nusprendė…retušuoti ir klastoti nuotraukas, kuriose buvo G. Neliubov.

Apie J. Gagarin būrį – 6 kosmonautus – pirmasyk vieša informacija buvo paskelbta 1981 metais James Oberg knygoje „Red star in orbit„. Joje buvo nuotraukos – originalios ir retušuotos. Pirmasis Sovietų kosmonautų būrys buvo soformuotas šiek tiek vėliau nei pirmasis JAV astronautų septintukas.

03-sochi-6-orig-origOriginali nuotrauka. 6 kosmonautai su S. Koroliov Sočyje 1961 m. gegužyje: sėdi (iš kairės į dešinę) A. Nikolajev, J. Gagarin; vyriausias konstruktorius S. Koroliov, mokymų šefas Karpov, parašiutų treneris N. Nikitin; stovi: P. Popovič, G. Neliubov, G. Titov, V. Bikovskij.

08-282-soch6-rosebushUps. Nuotraukoje teliko 8 asmenys. G. Neliubov neliko, nors buvo 18-gag-bus-originalPrieš pat J. Gagarin skrydį originali nuotrauka. Autobuse šalia pirmojo kosmonauto dar stovi G. Neliubov.

21-235-gag-bus-nel-face-smudgedIr G. Neliubov nuretušuotas

24-sochi-all-colorPirmasis Sovietų Sąjungos kosmonautų būrys. Nuotrauka paskelbta tik XX a. 10 dešimtmetyje.

Mars Rafikov iš būrio buvo pašalintas 1962 metų kovo 2 dieną už disciplinos nesilaikymą: niekam nesakęs išvažiavo nutraukti santuokos.

Dalis kariškių būrį paliko dėl sveikatos bėdų: Dmitrij Zaikin (1969 spalio 25 d.), Valentin Varlamov (1960 liepos 24 d. maudėsi ežere, šoko į jį ir stuktelėjo galvą į dugną. Ilgai jį gydė, o 1961 kovo 6 d. V. Varlamov paliko kosmonautų būrį) ir Anatolij Kartašov (1960 metais liepos 16 dieną treniruotėse centrifugoje patyrę didžiulę perkrovą. Dėl atsiradusių odos kraujosrūvų 1961 balandžio 7 d. paliko kosmonautų būrį)

Komentarai apie “Pirmasis būrys”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *