Xcor – tuščios kosmoso turizmo viltys

Xcor, Virgin Galactic, Blue Origin

Xcor, Virgin Galactic, Blue Origin – tuščios kosmoso turizmo viltys 2018. Anei viena kompanija nesugebėjo iškelti kosmoso turistų astronautų į kosmosą.

Xcor, Virgin Galactic, Blue Origin

Kompanijos Xcor logo

Pirmasis nesklandumų požymis buvo nuolatinis skrydžio starto datos perkėlimas. Vienas kompanijos Xcor Aerospace Inc. klientų galvojo, jog skrydis įvyks 2011 metais. Kompanija Xcor Aerospace Inc atrodė patikima: įsteigta 1999 metais, privatus kapitalas, savas kosminis lėktuvas, Mojave kosmodromas. Skrydis buvo atidėtas 2015 metams ir klientas kompanijai Xcor Aerospace Inc sumokėjo 100 tūkst. USD už bilietą.

Xcor, Virgin Galactic, Blue Origin

Mažas Xcor lėktuvėlis

Praėjo ir 2015 metai, tačiau Xcor, kai klientas paprašė grąžinti pinigus, pareiškė: mes pasistengsime rasti, kas nupirks Jūsų bilietą iki 2017 metų pabaigos. Tačiau ir tokiu atveju atgausite tik 35 tūkst. USD. 2017 metų lapkritį kompanija Xcor bankrutavo, o kompanijos vadovas John H. Gibson pareiškė apgailestavimus, jog nesugebėjo įvykdyti suborbitinių skrydžių klientams. Jų buvo 282. Paskutiniais duomenimis, John H. Gibson dirba JAV Gynybos departamente.

Tokia vienos iš kosmoso turizmo JAV kompanjų istorija. Be jos yra dra dvi – Virgin Galactic ir Blue Origin. Jos bent jau turi patikimus lėktuvus ar raketas. Virgin Origin, pardavęs krūvą bilietų po 250 tūkst. USD, tikina skrydžius pradėsianti 2018 metų pavasarį. Juolab, paskutinis skrydis į kosmosą 2018 metų gruodžio mėnesį buvo labai sėkmingas. Kompanijos Blue Origin vadovas Jeff Bezos 2018 meų rudenį prasitarė, jog gali pradėti pardavinėti bilietus kosmoso turistams po 200 tūkst. USD, tačiau ne anksčiau nei 2019 vasarą.

90 nesvarumo sekundžių

Xcor, Virgin Galactic, Blue Origin

Kosminis lėktuvas Lynx liko gražia svajone

2008 metais kompanija Xcor spaudos konferencijoje paskelbė savo dviviečio kosminio lėktuvo Lynx sukūrimo planus. Lėktuvo testiniai skrydžiai turėjo prasidėti 2010 metais. Planai buvo gražūs ir Xcor surinko 19.2 mln. USD. Pirmieji nekantriausieji 100 klientų nusipirko bilietus po 100 tūkst. USD, kiti išsimokėtinai nusipirko bilietus už 90 nesvarumo sekundžių. 2011 metais NASA kompanijai Xcor išreiškė pasitikėjimą, kai pasiūlė Xcor atlikti eksperimentus kosmose.

Gražūs tik popieriai

Kompanija Xcor neįvertino Lynx lėktuvo sukūrimo ir finansavimo sunkumų. 2017 vasaryje Xcor vadovai bilietų savininkams išsiuntė laiškus, kuriuose pažadėjo,jog nesklandumai „nesumažins mūsų noro bei ryžto užbaigti Lynx kūrimo darbus ir pradėti testinius skrydžius”.

Xcor vylėsi gauti lėšų iš ULA, tačiau kontraktas buvo nutrauktas įspėjus apie tai mažiau nei prieš 30 dienų. Pinigai baigėsi ir Xcor negalėjo sumokėti pinigų. Keli klientai, konkurse laimėję bilietą suborbitiniam skrydžiui su Xcor kompanijos lėktuvu Lynx, vis dar tikisi skristi į kosmosą… Tik su Blue Origin.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *