Orion atidėliojamas

Orion spacecraft A

Orion erdvėlaivis pradėtas kaip universalus aparatas ir šatlų pamaina 2011 metais, nors keli variantai buvo projektuoti dar anksčiau.

Orion spacecraft

Naujasis erdvėlaivis galės skraidinti keturis astronautus

Pavadinimas sietinas su senovės graikų mitologiniu milžinu medžiotoju Orionu. Jį dievai pavertė žvaigždynu, kuris lietuviškai vadinamas Septyni Šienpjoviai, su ryškiomis žvaigždėmis Betelgeize ir Belatrikse. 23 t o5x7 m 9 m3 erdvėlaivis turi pagrindinį 28 kN stūmos varytuvą AJ-10, 8×0,5 kN varytuvus R-4D ir 24 varytuviukus bei 4 Saulės skydus 11 kW.

Orion1
Oriono arba Septynių Šienpjovių žvaiždynais Lietuvoje geriausiai matomas žiemą

Pilotuojamas erdvėlaivis

Pilotuojamo Orion atvejui yra LAS (Launch Abort System) – starto nesėkmės smaigalinis aparatas įgulai gelbėti su katapultinėm sėdynėm. Pirmą kartą erdvėlaivis be įgulos lėkė kosmosan 2014-ais (žiūrėkite tekstą „Apie erdvėlaivio Orion pirmąjį bandomąjį skrydį„) 5,8 Mm orbiton ir po 4,5 val parašiutais nusileido į Ramųjį vandenyną. Po to lėkiai atidėlioti bent 7 kartus, nors išleista $21,5 mlrd.

Orion A

Erdvėlaivis netrukus kils

2021-ais paskirta dar $1,5 mlrd. Erdvėlaivis su naujais kompiuteriais užkeltas ant SLS startūno Kenedžio kosmodrome 6-19 parų lėkiui be įgulos į 100 km Mėnulio orbitą. Deja, lėkis vėl atidėtas. Sėkmingo starto kaina – $4,1 mlrd (SLS – 2,2 mlrd, Orion – 1,3 mlrd ir kosmodromui – 0,57 mlrd). Bet ruošiamas ir kitas Orion egzempliorius misijai Artemis-2 (ir net kiti gal link Marso).


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *