Dar tobulesni astroskopai

Spektr, Спектр-РГ, Uhuru, Webb

Spektr, Спектр-РГ, Webb, Uhuru – nauji rentgeno spindulių teleskopai renka duomenis iš Visatos tolių

Astroskopas Спектр-РГ

Spektr, Спектр-РГ, Uhuru, Webb

Pagal astroskopo Спектр-РГ gautus duomenis 2025 metais tikimasis sudaryti visatlapį

Šių metų spalį astroskopas Спектр-РГ (Р- rentgeno, Г – gama spinduliai) pasiekė L2 tašką ir ką tik pranešė apie dvigubos žvaigždės XMMU..-723136 neutroniškai pulsarišką prigimtį.

Lagranžo L2 – taškas 1,5 Gm nuo Žemės ir 150 Gm nuo Saulės, bet vienoje linijoje, kur Saulės ir Žėmės gravitacijos jėgos veikia lyg pusiausvyriškai, tad sinchroniškai su Žeme orbituojantiems astroskopams susidaro palankiausios sąlygos. Stabilumo dėlei Спектр-РГ dar suksis aplink L2 tašką 400 Mm atstumu 6 mėn periodu ir aplink savo ašį 6 aps/parą. Astroskopas savo skrydį į L2 pradėjo 2019 liepos 7 dieną iš Baikonuro kosmodromo ir L2 taške veiks 6 metus ir 6 mėnesius.

Spektr, Спектр-РГ, Uhuru

Astroskopo Спектр-РГ orbitavimas apie L2 tašką

2,7 t Спектр-РГ turi du teleskopus: vokiečių eROSITA (extended ROentgen Survey Imaging Telescope Array) ir rusų ART-XC (Astronautical Roentgen Telescope – Xray Concentrator), kurių diapazonai persidengia ties 3.1016 Hz dažniais. Per 4 metus astroskopas apžvelgs dangų 8 kartus, fiksuos kosminius pokyčius (ypač Juodųjų skylių, pulsarų bei supernovų) ir 2025 m. sudarys visatlapį.

Spektr, Спектр-РГ, Uhuru, Webb

Centre – astroskopo Спектр-РГ ART-XC rentgeno spindulių teleskopu gautas barsterių (barsteris – periodiškai stipriau sužybsintis kosminis rentgeno spindulių šaltinis) SLX 1744-299 ir  SLX 1744-300 bei Pelytės ūko vaizdas

Webb teleskopas

Spektr, Спектр-РГ, Uhuru, Webb, James Webb space telescope

Bendras NASA, CSA ir ESA kūrinys – James Vebb kosminis teelskopas, tikėtina, bus iškeltas į orbitą 2021 kovo mėnesį

Esmingiausių atradimų tikimasi iš jau 10 mlrd USD kainuojančio vis dar tobulinamo J. Webb (NASA 1961-68 m. vadovo, vykdžiusio bent 75 kosmines misijas ir ruošusio Apollo misijas, garbei) teleskopo. 6,5 t 20×14 m 2 kW infraraudonasis astroskopas su 6,5 m skersmens veidrodžių sistema iš 18 berilinių segmentų šiemet sukomplektuotas Northrop Grumman pagamintais unikaliais instrumentais: NIRSpec (Near Infrared Spectrograph) temperatūrai, masei ir net cheminei sudėčiai vertinti 0,6-5 mkm diapazone; MIRI (Mid-InfraRed Instrument) spektrografuoti 5-28 mkm diapazone; NIRcam vaizdams įrašyti; NIRIS vaizdams formuoti. Startuos 2021 ir tyrinės galaktikų formavimąsi bei evoliuciją; žvaigždžių ir planetų sistemas; ieškos kokios nors gyvybės.

Spektr, Спектр-РГ, Uhuru, X-Ray_Explorer_Satellite Uhuru

Pirmasis rentgeno spindulių teleskopas Uhuru

Pirmuoju rentgeno spinduliu astroskopu laikytinas nuo 1970 m. 520-560 km orbita lakstęs 142 kg Uhuru (Kenijos čiabuvių kalba – Laisvė, nes startavo iš italų kosmodromo San Marco netoli Mombasos), aptikęs dvigubų žvaigždžių Cen X-3, Vela X-1, Her X-1 ir pirmą kandidatą į juodąsias skyles Cygnus X-1. Uhuru veikė trejus metus, o 1979 metais suiro atmosferoje.

Astronautika.lt pastaba: pirmuoju astroskopu yra laikytina yra OAO-1 (Orbiting Astronomical Observatory) observatorija, kurią į orbitą 1996 balandžio 8 iškėlė NASA, tačiau dėl įvairių gedimų ultravioletinių, rentgeno bei gama spindulių teleskopai neveikė.

Sumanieji šveicarai sukūrė savą mini (58 kg 32 cm veidrodžiu 60 W Saulės elektros) astroskopą CHEOPS (Characterising ExOPlanets Satellite). Jis 3 metus žvalgysis iš 700 km orbitos. Beje, už spektrografinius kosmoso tyrimus M. Mayor ir D. Quelor pelnė 2019 m. Nobelio premiją fizikos srityje.


Komentarai apie “Dar tobulesni astroskopai”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *