Metalox varytuvų varžybos

Metalox SpaceX Raptor_at_Hawthorne_-_2

Metalox (methane + liquid + oxygen) arba skysto metano (kuras) ir skysto deguonies (oksidatorius) varytuvų konstravimas vyksta sėkmingai. Galbūt 2022 metais sulauksime pirmos raketos su metalox varytuvais starto… Metalox varytuvai lenktyniauja, kad jų varomi startūnai pasiektų orbitą. Tai JAV Starship su Raptor varytuvais (SpaceX bendrovė), Vulcan (bendrovė United Launch Alliance, ULA) su BE-4 varytuvu ir Neutron (bendrovė Rocket Lab) su Archimed varytuvais.

Metalox varytuvai oksidatorių O2 ir kurą CH4 naudoja santykiu 3.6 arba 78% deguonies ir 22% metano. Penkerius metus populiarėjantys metalox varytuvai naudojami konstruojant daugkartinius startūnus ir žvelgiant į tolimą skrydžių Marsan perspektyvą. Marse iš vandenilio ir anglies dioksido galima (Sabatjė reakcija) gaminti vandenį ir metaną. Lyginant tris kuro rūšis – metaną, žibalą ir vandenilį – metanas yra pigiausias, o metalox varytuvų trauką galima reguliuoti.

Kitas veiksnys, įtakojantis metalox varytuvų populiarumą, yra žibalo (RP-1, kuras) varytuvų koksavimas: dumblo, suodžių, dervos ir lako nuosėdų susidarymas ant varytuvo įvairių dalių ir degimo kamerose. Žibalas nesudega taip švariai kaip vandenilis ar metanas ir palieka įvairias medžiagas, kurios gali įstrigti varytuvo purkštukuose ar kitose dalyse. Tuomet pakartotinai varytuvo nepavyks paleisti, o tai būtina konstruojant daugkartines raketas.

Metalox Starship rocketStarship erdvėlaivis ruošiamas pirmajam orbitiniam skrydžiui

Prie metalox varytuvais varomų startūnų, galbūt, prisijungs JAV startūnas New Glenn su BE-4 varytuvu ir startūnas Terran su Aeon 1 varytuvu.

Metalox Blue_Origin_BE-4

Bendrovės Blue Origin metalox varytuvas BE-4

Metalox SpaceX Raptor_at_Hawthorne_-_2SpaceX metalox varytuvas Raptor gamyklos kieme

Tikėtina, jog būtent startūnas Starship su 33 Raptor varytuvais šiemet atliks pirmąjį orbitinį lėkį.

Kiti metano varytuvai

Kitas kandidatas yra bendrovės Relativity Space konstruojama raketa Terran su Aeon 1 varytuvu. Tikėtina, raketos Terran startas gali įvykti 2022 metais.

Relativity Space, Stargate, Aeon, Teran

Aeon 1 varytuvo testas

Dar viena yra ULA Vulcan raketa, varoma Blue Origin BE-4 varytuvu. Tuo pačiu varytuvu bus lėkdinama ir Blue Origin raketa New Glenn. Pirmąją pakopą varys BE-4 varytuvas. Pirmasis raketos Vulcan lėkis, galbūt, įvyks 2022 metais. Blue Origin kuria New Glenn raketą su metalox varytuvais, tačiau pirmieji BE-4 varytuvai atiteks Vulcan raketai.

Tuo tarpu bendrovės Rocket Lab daugkartinės raketos Neutron pirmoji pakopa bus varoma 7 Archimed metalox varytuvų, kurių testai tik prasidėjo.

Kinijos metano varytuvai

Už JAV ribų yra dar keli pretendentai į pirmąją metano raketą. Tai Zhuque-2 (kompanija Landscape), Darwin-1 (kompanija Jiuzhou Yunjian), NewLine-1 (kompanija Linkspace ir metano varytuvas Fengbao-1) ir Hyperbola-1 (kompanijos iSpace varytuvas JD-1) iš Kinijos. Darwin-1 lėkis turėtų įvykti 2023 metų pavasarį. 49.5 m aukščio ir 3.35 m diametro, 216 tonų Zhuque-2 startūnas į 200 km žemą orbitą apie Žemę iškeltų 6000 kg krovinį. LandSpace yra paskelbusi apie įvyksiantį pirmąjį Zhuque-2 lėkį iki 2022 metų kovo pabaigos.

TQ12-80 tonLandspace-2

Surinktas Tianque-12 80 tonų traukos metalox varytuvas. Nuotrauka Landspace

Lingyun

Startuolio Jiuzhou Yunjian metalox varytuvo Lingyun (70 tonų trauka) testas 2018 gruodyje (vykdytas vėliau nei SpaceX varytuvo Raptor testas)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *