Elon Musk atskleidė antrojo Starship sprogimo priežastį – erdvėlaivis buvo per lengvas.
Prieš antrąjį Starship bandymą. SpaceX nuotrauka
Bendrovės SpaceX vadovas Elon Musk atskleidė priežastį, kodėl erdvėlaivis Starship sprogo per antrąjį bandomąjį skrydį ir nepasiekė orbitos. Antrasis testas buvo vykdomas 2023 lapkričio 18 d. Reikalas, pasirodo, tas, kad jis pakilo be naudingojo krovinio.
SuperHeavy ir Starship atsiskyrė idealiai. SpaceX nuotrauka.
Lėkis ir sprogimas
Antrojo, didžiausio istorijoje, startūno Starship bandomasis lėkis prasidėjo iš „SpaceX” žvaigždžių bazės Boka Čikoje, Teksase. 2023 lapkričio 18 d. erdvėlaivis normaliai pakilo į orą, po to įvyko pirmosios pakopos atsiskyrimas. Erdvėlaivis 100 km aukštyje kirto Karmano liniją ir pirmą kartą pasiekė kosmosą. Tuomet prasidėjo problemos. Netrukus po atskyrimo sprogo „Super Heavy” raketa. Vėliau, maždaug 9 min. 7 s nuo lėkio pradžios, sprogo ir Starship. Aukštis siekė 148 km virš Žemės. SpaceX sprogimą vadina „neplanuotu greitu išardymu” (rapid unscheduled disassembly).
Starship erdvėlaivis prieš pat sprogimą. Scott Ferguson nuotrauka
Praėjus dviem mėnesiams, I. Musk paaiškino apie tai, kas tada nutiko. „Antrojo skrydžio metu mums beveik pavyko pakilti į orbitą. Ironiška, bet jei Starship būtų turėjęs naudingąjį krovinį, jis būtų pakilęs į orbitą. Taigi priežastis, dėl kurios jis iš tikrųjų nepakilo į orbitą, buvo ta, kad mes išleidome deguonį. Skystas deguonis galiausiai sukėlė gaisrą ir sprogimą. Viskas dėl to, kad norėjome išleisti skystą deguonį. Įprasto starto metu su naudingu kroviniu to skysto deguonies nebūtume turėję. Taigi ironiška, bet jei erdvėlaivi būtų su naudingu kroviniu, jis būtų pasiekęs orbitą”, – pranešė E. Musk. Deja, kol kas neatskleista Super Heavy sprogimo priežastis.
Sėkmingas Super Heavy ir erdvėlaivio atsiskyrimas
E. Musk patvirtino, kad yra pasirengęs sunaikinti dar kelis startūnus, jei tai pagreitintų galingiausios erdvėlaivio eksploatacijos pradžią. „Visada geriau paaukoti įrangą nei laiką. Laikas, taip sakant, yra vienintelė tikra valiuta”, – pridūrė verslininkas.
Trečiojo bandomojo skrydžio metu SpaceX ketina paleisti „Starship” varytuvus ir sėkmingai grąžinti laivą iš orbitos. Bendrovė taip pat nori atlikti pirmuosius degalų perkrovimo technologijos bandymus, išbandyti naudingosios apkrovos liuką ir „Starlink” palydovo išskleidimo mechanizmą. Skrydis numatytas vasario mėnesį. Jam laukiama JAV federalinės aviacijos administracijos (FAA) patvirtinimo.