Startūno SLS antrosios pakopos sėkmingi ugnies bandymai

Itin didelės keliamosios  galios startūnas SLS  išlaikė  ugnies bandymus stende

2021 metų kovo 18 dieną NASA Stenniso kosminiame centre įvyko pakartotiniai stratūno SLS centrinio elemento – antrosios pakopos ugnies bandymai.

Startūno SLS kūrimas prasidėjo 2011 metais. Iš pradžių buvo tikimasi, kad startūnas savo pirmąjį lėkį atliks 2017 metais. SLS stato kompanija Boeing pagal NASA sutartį. Inžinieriai ne kartą susidūrė su techninėmis problemomis, dėl kurių kasmet buvo keičiama pirmojo SLS lėkio data. Dabar tai oficialiai numatyta 2021 metų lapkričio mėnesį. Pagrindinis SLS elementas yra centrinis blokas – didelė skysto deguonio ir skysto vandenilio bakų pakopa, kurios skersmuo yra 8,4 m, o aukštis – 65 m, su keturiais RS-25 varikliais, kurie anksčiau buvo naudojami Space Shuttle sistemos erdvėlaiviuose. Viršutinė SLS pakopa yra ICPS pakopa, paveldėta iš Delta IV Heavy startūno. Be to naujasis NASA startūnas gaus iš Space Shuttle sistemos paveldėtus šoninius kietojo kuro stiprintuvus, kuriuos sustiprins papildomas penktas kuro segmentas. SLS galės išsviesti 20 tonų sveriantį erdvėlaivį Orion į Mėnulio orbitą. Pirmojo lėkio link Mėnulio metu erdvėlaivis bus  be žmonių, o sekančio lėkio metu erdvėlaivyje dirbs  astronautai.

SLS centrinio bloko variklių ugnies bandymai pirmą kartą įvyko 2021 metų sausio 17 dieną. Tačiau jie buvo nutraukti 67 – ąją sekundę po variklių įjungimo. Pagal bandymų planą varikliai turėtų veikti 485 sekundes (8 minutes), tačiau norint patvirtinti pagrindinius raketos parametrus, pakanka keturių minučių. Daugiau nei 8 minučių darbo metu  specialistai gaus papildomų duomenų apie variklių veikimą droselio režimu ir traukos vektoriaus valdymo sistemos efektyvumą. Šie duomenys nėra kritiškai svarbūs: jų nebuvimas netrukdo raketą siųsti į kosmodromą.

SLS pakartotiniai turėjo būti bandoma vasario 25 dieną. Bet jie buvo nukelti į kovo vidurį dėl atsiradusių  problemų sugedus skystojo deguonies tiekimo linijos vožtuvui. Kelis kartus pakoregavus tvarkaraštį, variklių bandymai pradėti kovo 18 dieną. Startūno varikliai buvo įjungti  22:37 Lietuvos  laiku ir veikė 499,6 sekundės, tai yra visą deklaruotą laiką. Kaip pastebėjo NASA SLS programos direktorius Johnas Honeycuttas, pirminiais duomenimis startūno antrosios pakopos variklių ugnies  bandymai atrodo bus sėkmingi.

Jei išsami surinktų duomenų analizė neatskleis didelių problemų, tada NASA galės atnaujinti startūno  paruošimo paleidimui grafiką ir po kelių savaičių paskelbti jo skrydžio datą. Paruošti stratūno SLS centrinį elementą – antrąją pakopą  nugabenti į  Floridą užtruks maždaug mėnesį.

Senajame darbo grafike buvo numatytas ilgesni laiko tarpai įvairiems darbams. Tačiau jie praktiškai buvo išnaudoti 2020 metais , nes pavasarį pandemijos metu buvo įšaldytas darbas, o vėliau – dėl vėlavimų, atsirandančių ruošiantis variklių ugnies bandymams. Nepaisant to, ekspertai svarsto galimybę optimizuoti darbo planą su startūnu kosmodrome. Jei NASA‘i pasiseks, tada turėsime galimybę pamatyti Artemis-1 misijos pradžią šiais metais.

NASA Space Launch System startūno antrosios pakopos variklių ugnies  pirmieji bandymai 2021 metų sausio 17 dieną NASA Stenniso kosmoso centre netoli Sent Luiso įlankos Misisipėje


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *