OneWeb bankrotas

Starlink, bankrotas, OneWeb

OneWeb, Starlink, bankrotas – kovo 28 buvo patvirtinta informacija apie OneWeb bankrotą

OneWeb, Starlink, bankrotas

OneWeb, valdanti 74 palydovus orbitoje apie Žemę, pateikė prašymą Niujorko aplylinkės teismui. Priežastis paprasta – bankrotas

Bankrotas

Jungtinės Karalystės kompanija OneWeb šeštadienį Niujorko teisme pateikė bankroto pareiškimą. Nuo 2020 pradžios OneWeb ieškojo investuotojų ir nors kompanija galėjo gauti finansavimą jau artimiausiu metu, papildomų lėšų gavimą sutrikdė pasaulyje blogėjanti ekonominė situacija ir rinkų nestabilumas, sukeltas corona viruso ligos COVID-19. 2015 vasarą Arianspace ir OneWeb pasirašė palydovų paleidimų sutartį. Pagal ją 672 OneWeb interneto palydovus turėjo iškelti raketa Soyuz: iš Baikonuro kosmodromo buvo numatyti 9 startai (įvykdyti du, iškelti 74 palydovai); iš Vostočnij kosmodromo 6 startai, iš Kourou kosmodromo – 6 startai (atliktas vienas, iškelti 6 bandomieji interneto palydovai).

Kompanijos OneWeb partnerių sąrašas buvo įspūdingas: Airbus Group, Qualcomm, Bharti Enterprise, Virgin Group, The Coca-Cola Company, Intelsat ir t.t. Tačiau rimtų partnerių vardai nepadėjo. OneWeb kompanijos vadovai dėl finansinių rinkų nestabilumo nesugebėjo pritraukti 2 mlrd USD papildomų investicijų iš Japonijos Softbank. Didžiausi keturi OneWeb akcininkai yra Softbank (37,41 %), Qualcomm (15,93%), Grego Wylerio 1110 Ventures LLC (11,94 %) ir Airbus (8,5 %). Pagal viena iš kovo 27 bankroto bylų, OneWeb turi per 1,7 mlrd USD skolų.

Bankroto atveju, be darbo liks 500 aukštos kvalifikacijos darbuotojų. Kompanijos Airbus sukurti OneWeb interneto palydovai buvo gaminami Florodoje. Palydovo vidutinis gyvavimo laikas orbitoje apie Žemę ~ 5 metai.  Orbituojančiu 68 palydovus aptarnaus 70 žmonių.

Iki kovo 28 dienos OneWeb spėjo iškelti 74 palydovus pagal 2015 metais pasirašytą 1 mlrd USD vertės susitarimą su Roscocsmos. Paskutinis 34 palydovų iškėlimas įvyko kovo 21 dieną. Tad kovo 28 teismui pateiktas prašymas „Bankrotas” daug kam buvo netikėtas ir jis įtraukia OneWeb į sąrašą įmonių, kurioms pritrūko pinigų, bandant paleisti ir eksploatuoti daugybę ryšių palydovų žemoje orbitoje apie Žemę.

OneWeb pradžia

Pirmosios kartos palydovinio interneto (duomenųperdavimo) kompanijos Iridium, Globalstar, Orbcomm ir Teledesic bankrutavo maždaug prieš du dešimtmečius. Iš jų tik Teledesic nesugebėjo išbristi iš bankroto ir sukurti antros kartos interneto palydovų žvaigždyno.

Pats žinomiausias antrosios kartos kosminio interneto projektas yra OneWeb: 900 palydovų orbituojančių apie Žemę 1200 km aukštyje teiks greitaeigo interneto paslaugas. 2012 metais įkurtas OneWeb (pradžioje vadinosi WorldVu satellite) stipriai ūgtelėjo 2015 metais, kuomet 500 mln USD dolerių investavo Airbus, Coca-Cola ir Virgin Group. 2016 metais atėjo dar vienas investuotojas – Japonijos SoftBank investavo 1.2 mlrd JAV dolerių. OneWeb kartu su Prancūzijos kompanija Airbus Floridoje atidarė OneWeb Satellite gamyklą, kurioje gaminami kosmoso interneto palydovai. 2019 metų vasaryje paleisti pirmieji 6 palydovai, 2020 vasario 6 ir kovo 21 paleisti dar 68 palydovai.

OneWeb_spacecraft, Starlink, bankrotas

Vienas 150 kg masės OneWeb palydovas turėjo užtikrinti 10 Gb/s srautą. Nuotrauka ARIANESPACE/CNES/ESA

Lyderis Starlink

Jau ankščiau esame rašę apie interneto palydovų debesis bei įvairias kompanijas, kurios vykdė ar vykdo panašius projektus. 2018 metais interneto palydovų projektų lyderiai buvo kompanija SpaceX ir jos Starlink, O3b ir OneWeb. 2019 metų pavasarį įrinką įšoko Jef Bezos su Kuiper projektu. O3b šiuo metu turi 20 palydovų orbitoje aplie Žemę, o kompanijos partneriai yra SES, Google, HSBC, Liberty Global, Allen & Company, North Bridge Venture Partners, Soroof International, Development Bank of Southern Africa, Sofina ir Satya Capital kompanijos.

astronautika.lt dėkoja skaitytojui Arūnui, kuris paskatino imtis šios temos. Ačiū.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *