Kosminės programos » JAV » Apollo » Apollo 13

Apollo 13

Apollo 13, NASA, pavojus – dar vienas Apollo programos avarinis momentas. Pirmasis buvo su Apollo 1, kai treniruotės metu žuvo trys astronautai.

Apollo 13 patch, NASA

Apollo 13 logo

Iki Apollo 13 avarijos

55 val. 46 min. nuo starto, kai ekipažas baigė 49 min. trukmės TV transliaciją apie astronautų patogią buitį ir darbą nesvarume, James Lovell pasakė: „Apollo 13 ekipažas jums visiems linki gražaus vakaro. Mes užbaigsime mūsų Vandenio patikrinimą ir grįšime maloniai leisti vakarą į Odisėjų. Labos nakties“. Atstumas nuo Žemės buvo apie 320 tūkstančių km, iki Mėnulio buvo likę vos keliasdešimt tūkstančių kilometrų.

Apollo 13 avarija balandžio 13 dieną

055:55:20 Swigert I believe we’ve had a problem here.

055:55:35 Lovell Uh, Houston, we’ve had a problem. We’ve had a Main B Bus Undervolt.

1970 metų balandžio 13 dieną erdvėlaivyje Apollo 13, skriejant orbita link Mėnulio, įvyko avarija.

Nuo starto buvo praėję 55 val. 54 min. Erdvėlaivio techniniame modulyje buvo atliekama deguonies maišymo bakuose operacija (taip daroma kelis kartus per parą), taip išvengiant skysto ir dujinio deguonies sluoksnių atsiradimo bakuose. Deguonies bake Nr. 2 (serijinis Nr 10024X-TA0009) įvyko trumpas sujungimas, deguonies atmosferoje užsidegė tefloninė elektros laidų izoliacija (teflonas lydosi prie 3270 C). Slėgis padidėjo ir sprogimas nuplėšė deguonies bako Nr. 2 (iš viso buvo 2 deguonies ir 2 vandenilio bakai) dangtį. Iš bako plūstanti deguonies srovė nuplėšė techninio modulio apsauginę panelę. Sukrėtimai uždarė 1 bei 3 kuro elementų vožtuvus ir sukėlė deguonies nuotėkį iš bako Nr. 1.

Apollo 13 service module

service module Apollo 13

Smarkiai apgadintas Apollo 13 techninis modulis (Service module – SM) nufotografuotas po jo atskyrimo nuo Apollo 13 komandinio modulio balandžio 17 d. Matyti sprogimo suardytas deguonies bakas Nr. 2

Po 130 min. deguonies slėgis bake Nr. 1 nukrito iki nulio, o erdvėlaivio Apollo 13 komandinis modulis liko be vandens, deguonies ir elektros energijos. Iš trijų kuro elementų liko vienintelis, erdvėlaivio Apollo 13 Mėnulio modulis negalėjo nusileisti Mėnulyje. Teko keisti skrydžio planą: apskrieti Mėnulį ir pasistengti nusileisti į vandenyną Žemėje. Tai padaryti buvo sudėtinga, nes normaliai funkcionavo tik Mėnulio modulis Vandenis (Aquarius). Jis buvo skirtas 2 astronautams nusileisti į Mėnulio paviršių, trumpai (~ 1.5-2 paras) ten pabūti ir parskristi atgal į Mėnulio orbitoje laukiantį  Apollo 13 komandinį (pavadintas Odisėjo vardu) techninį modulį (CSM – command service module).

NASA randa sprendimą

Astronautų gyvybei buvo iškilusi rimta grėsmė. Leistis į Mėnulį negalima. Įjungti varytuvą ir iškart skristi atgal į Žemę labai rizikinga, nes pagrindinis komandinio modulio varytuvas galėjo būti pažeistas. Antra vertus norint įjungti pagrindinį varytuvą, tektų numesti Mėnulio modulį, tačiau tik jame buvo galima  išgyventi trims astronautams tris paras. Jis funkcionavo gerai. Vienintelis pasirinkimas – lėkti link Mėnulio, apskrieti jį ir skristi atgal į Žemę. Vadinamoji laisvo skrydžio trajektorija buvo sugalvota dar iki Apollo misijų pradžios ir būtų ja pasinaudota, jie kažkas nutiktų su pagrindiniu varytuvu.

Teko surasti būdą, kaip trims astronautams išgyventi Mėnulio modulyje tris paras (kiek laiko trunka Apollo erdvėlaivio skrydis nuo Mėnulio iki Žemės), kaip orientacijos varikliais rankiniu būdu atlikti kelias orbitos korekcijas, kaip gauti deguonies, išvengti anglies dioksido pertekliaus. Anglies dioksido surinkėjai Mėnulio modulyje buvo pritaikyti 2 astronautams 2 paroms. Teko sujungti komandinio ir Mėnulio modulių anglies dioksido sugerėjus į vieną sistemą. Mėnulio modulyje buvo apvalūs, o komandiniame – kvadratiniai anglies dioksido sugerėjai modulius gamino skirtingos firmos).

Apollo 13 crewMėnulio modulyje (LM) Apollo 13 astronautas Jack Swigert laiko vandens maišelį, prijungtą prie komandinio modulio ličio hidroksido kanistro, pašalinančio anglies dioksidą iš LM atmosferos.

Apollo 13 Lunar module adapter

Adapteris buvo būtinas, kai trys Apollo 13 ekipažo nariai pradėjo naudoti LM kaip gelbėjimo valtį.

Apollo 13 launch, NASA

Apollo 13 before launch, NASA

Apollo 13 crew members, NASA1970 balandžio 18 diena. JAV karinių oro pajėgų bazė Hickam Havajuose. Praėjus pusantros paros po erdvėlaivio Apollo – 13 nusileidimo, astronautai James A.Lovell Jr. (JAV karinio jūrų laivyno kapitonas) – laivo vadas, John L. Swigert Jr (dešinėje) – laivo komandinio modulio pilotas ir Fred W. Haise (kairėje) – laivo Mėnulio modulio pilotas apdovanojami Prezidento Laisvės medaliu

Apollo 13 misijos trukmė – 5 dienos 22 valandos 54 minutes. Smulkiai, su daugybe detalių, Apollo 13 misija.

Komentarai apie “Apollo 13”

  • Albertas

    Sakoma, kad skaičius 13 (trylika) nieko lemtingo nereiškia. Bet čia: Apollo-13 balandžio 13 dieną patiria bėdą. Kaip čia nesusimąstysi. .. Girdėjau tokį teiginį: kai lėktuvas krenta, jame nelieka nei vieno ateisto. Net užkietėję marksistai-leniniečiai šaukiasi Dievo pagalbos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *