Kosminės programos » JAV » Apollo » Soyuz Apollo

Soyuz Apollo

Apollo programa, Apollo Soyuz – bendras Sovietų Sąjungos ir JAV kosminis skrydis

Apollo Soyuz pasiruošimas

Apollo Soyuz

Apollo Soyuz testinio projekto (ASTP) pradžia – A. Leonov spaudžia ranką Th. Stafford

Apollo Soyuz projektas buvo pirmasis dviejų kosmoso valstybių bendradarbiavimas. Jo reikšmė abejotina, tiesiog tai buvo atokvėpis abiems valstybėms po Mėnulio programų užbaigimo. JAV tuo metu buvo pradėjusi daugkartinių kosminių laivų Space Shuttle programą, o Sovietų Sąjunga pradėjo kosminių orbitinių stočių Saliut erą.

Skrydis buvo patvirtintas 1972 gegužės 24 dieną, kai JAV ir Sovietų Sąjunga pasirašė bendradarbiavimo susitarimą dėl kosminės erdvės tyrinėjimo ir naudojimo taikiems tikslams. Pagrindiniai Soyuz Apollo misijos tikslai buvo tokie: bendros suartėjimo sistemos elementų orbitoje bandymai, aktyvaus pasyvaus susijungimo įrenginio bandymai; astronautų perėjimo tarp erdvėlaivių įrangos bandymai; bendrų JAV ir Sovietų Sąjungos kosminių skrydžių patirties kaupimas.

Apollo Soyuz

Apollo Soyuz misijos nariai: D. Slayton, V. Brand ir V. Kubasov (pirma eilė iš dešinės į kairę), Th. Stafford ir A. Leonov

Misija prasidėjo 1975 liepos 15 dieną. Iš Baikonuro kosmodromo 15 val. 20 min. pakilo erdvėlaivis Soyuz 19 su Aleksej Leonov ir Valerij Kubasov ekipažu, 22 val. 50 min. iš Kanaveralo iškyšulio startavo Apollo su Thomas P. Stafford, Vance D. Brand ir Donald K. Slayton ekipažu. Apollo erdvėlaivis arba Apollo komandinis ir tarnybinis moduliai (Apollo command and service modules – CSM) tai anksčiau buvęs misijos Apollo 18 erdvėlaivis (111).

Soyuz Apollo erdvėlaivių atmosferos

Abi valstybės padirbėjo iš peties: reikėjo suderinti Apollo ir Soyuz erdvėlaivių skirtumus susijungiant bei skirtingas atmosferas viduje. JAV erdvėlaiviuose buvo naudojama 100% deguonis prie 260 mmm gyvsidabrio stulpelio slėgio (Hg), o Soyuz naudojo maišytą deguonies azoto mišinį prie 520 mm Hg (įprastinis buvo 760 mm Hg).

Abu erdvėlaiviai 229 km aukštyje aplink Žemę susijungę orbitavo 46 valandos 36 minutės 44 sekundes. Misija buvo labai sėkminga. Bendro Soyuz Apollo skrydžio metu buvo atlikti keli moksliniai ir techniniai eksperimentai: dirbtinis Saulės užtemimas (Saulę užtemdė Apollo erdvėlaivis, o Soyuz ekipažas tyrinėjo Saulės karūną); atominio azoto ir deguonies koncentracijos matavimai kosmose; nesvarumo, perkrovų ir kosminės spinduliuotės įtakos tyrimas pagrindiniams biologiniams ritmams; mikroorganizmų keitimosi tarp ekipažų narių tyrimai kosminio skrydžio sąlygomis ir kiti eksperimentai.