Kosminės programos » Lietuva » LituanicaSAT-1 startuos 2013 metais

LituanicaSAT-1 startuos 2013 metais

Trečiadienį – 2012 11 28 dieną – Vilniuje prasidėjo tarptautinė kosmoso konferencija „SEMWO 2012”. Jau trečią kartą Vilniuje renkasi didžiųjų kosmoso valstybių programų atstovai, mokslininkai ir verslininkai. Daugiausia dėmesio šiandien susilaukė pirmojo lietuviško palydovo iniciatoriai – VšĮ „Inovatyvūs inžineriniai projektai“ direktorius Vytenis Buzas ir projektų vadovas Laurynas Mačiulis.
Pradėdamas palydovo misijos pristatymą, Vytenis Buzas atkreipė dėmesį, kad palydovo pavadinimas „LituanicaSAT-1“ buvo pasirinktas neatsitiktinai. „Tokiu pavadinimu siekiama pagerbti beveik prieš aštuoniasdešimt metų žuvusių Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydį. Tai būtų savotiška dovana istorijai“, – teigė vienas iš tyrimo iniciatorių. Vytenis Buzas pažymėjo, kad ši iniciatyva – visų pirma edukacinis projektas. Projekto iniciatoriai bendradarbiauja su Vilniaus Gedimino technikos, Kauno technologijos ir Vilniaus universitetais. Projektas, anot jo autorių, turėtų paskatinti Lietuvos jaunimą daugiau domėtis kosminėmis technologijomis.
Išskirtinę įtaką šio projekto įgyvendinimui turi Lietuvos kosmoso asociacija, kurios teisinė ir, žinoma, finansinė parama suteikia realią galimybę įgyvendinti šį drąsų tikslą. Kalbėdamas apie pagrindinius šio projekto tikslus, Laurynas Mačiulis teigė, kad visų pirma reikia užtikrinti sklandų palydovo darbą, o po to žvelgti ir į papildomus iššūkius.
Vienas iš jų – kosminės navigacijos sistemos GPS eksperimentas, kuris, anot projekto autorių, yra kur kas sudėtingesnis, nei gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio.
Pristatydami projekto išvadas, autoriai pasidžiaugė, kad pavyko suburti puikią komandą. Taip pat pavyko identifikuoti pagrindinius projekto iššūkius, kurie vis dar laukia artimiausioje ateityje. Pirmojo lietuviško palydovo iniciatoriai žada pasilikti papildomą mėnesį nenumatytų problemų sprendimui.
Vienas iš artimiausių JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracije (NASA) viešėjusių projekto iniciatorių tikslų – radijo dažnių problema, kurią Vytenis Buzas ir Laurynas Mačiulis kartu su komanda žada spręsti jau kitą mėnesį.
Pirmąji lietuvišką nanopalydovą, kuris orbitoje turėtų praleisti maždaug šešis mėnesius, planuojama paleisti 2013 metų rudenį.

LituanicaSAT-1 maketas
Laurynas Mačiulis  ir Vytenis Buzas

Apie „LituanicaSAT-1“

Nano palydovas „LituanicaSAT-1“ – tai 10 cm ilgio kraštinės kubas. Jo svoris neviršys 1,33 kg.  Tai nanopalydovo dydžio standartas.

Pagal NASA standartus, palydovo korpusas yra pagamintas iš specialaus ypač tvirto aliuminio lydinio.

Prie palydovo korpuso bus pritvirtintos keturios radijo ryšio antenos ir viena GPS antena.

Nanopalydovą sudarys skrydžio kompiuteris, Arduino kompiuteris, FM balso retransliatorius, energijos tiekimo posistemė, radijo siųstuvas-imtuvas ir motininė plokštė.