Asmenybės » Boris Čertok

Boris Čertok

Boris Čertok buvo Rusijos elektros inžinierius ir valdymo sistemų projektuotojas Sovietų Sąjungos kosminėje programoje, vėliau įsidarbino Roskosmose. Gimęs 1912 metų kovo 1 dieną Lodzėje, Lenkijoje. Prieš I-ąjį pasaulinį karą Boriso tėvai grižo į Maskvą.

Certok1929Velniukas Boris 1920-aisiais metais

Certok1930Velniukas Boris 1930-aisiais metais

Certok1937Kaukaze1937 m. Kaukaze

Mokslai ir raketos

1934 – 1940 metais B.Čertok mokėsi Maskvoje, Energetikos institute. 1945 – 1947 metais dirbo Vokietijoje ir vadovavo specialistų, tyrinėjusiu vokiečių raketinę techniką, grupei. Kartu su Aleksej Isajev Tiuringijoje, Sovietų okupacinėje zonoje įkūrė sovietų-vokiečių raketinės tehnikos institutą Rabe. Pagrindinė šio instituto tyrimų kryptis – tolimo nuotolio balistinių raketų valdymo tobulinimas. 1946 metų vasaryje Nordhausene įkuriamas kita institucija: pagrindiniu inžinieriumi paskiriamas S.Koroliov, o rugpjūtyje jo pavaduotoju paskiriamas B.Čertok. Šis institutas tyrinėja vokiečių raketų V-2. 1947 metais visas institutas – darbuotojai, tyrimų medžiaga, įrengimai, trofėjinės vokiečių raketos V-2 ir t.t. – perkeliamas į Sovietų Sąjungą, netoli Maskvos.

Certok 1946 BerlinB.Čertok 1946 metais Berlyne

Certok 1946 Mercedes Benz W10Asmeninis B.Čertok automobilis Mercedes Benz W10 su vairuotoju 1946 metais Berlyne prie miesto operos

Certok 1946 BerlyneMėgstama B.Čertok vieta Berlyne 1946 metais – miesto opera

Certok su zmona berlin 1946B.Čertok su žmona Berlyno Magdeburgo autostradoje 1946 metais

Certok zmona sunus Valentin 19461946 metai netoli Berlyno B.Čertokas su žmonair sunūmi Valentinu

certok ir koroliovSegej Koroliov (kairė viršuje) ir Boris Čertok (centre) Vokietijoje 1946 metais

V-2 ir R-1 raketos

Boris Čertok dalyvauja raketų V-2 tyrinėjimuose, taip pat ir Sovietų Sąjungos analogo – raketos R-1 kūrimo – darbuose, vėliau dirbo ir sovietinių karinių raketų. 1950 metais B.Čertok pereina dirbti į OKB-1 (S.Koroliov konstruktoių biuras, nuo 1994 metų – S.Koroliov raketinė kosmine korporacija Energija) 5 padalinio pavaduotoju. Jo vadovas tuo metu buvo M.Jangel. 1974 metais B.Čertok pakyla iki generalinio konstruktoriaus valdymo sistemų pavaduotojo ir taip dirba iki 1992 metų. Nuo 1993 metų dirbo jau minėtos Energija moksliniu konsultantu.

2009 metų kovo 1 dieną sukako 97 metai žmogui, kurį teisėtai galima vadinti Rusijos (Sovietų Sąjungos) kosmonautikos legenda, Rusijos mokslų akademijos akademikui B.Čertok. Jis gimė, kai Rusiją valdė caras Nikolajus II. Tuo metu į dangų kilo pirmieji mediniai lėktuvai. Šiandien B.Čertok skaito paskaitas apie kosminių laivu valdymą ir skelbia pamąstymus apie šį šimtmetį. Jis mąsto apie tai, kokios valstybės astronautai pirmieji nusileis Marse, kuri valstybė pirmoji pastatys bazę Mėnulyje. Galima ir nesutikti su akademiko mintimis. Svarbiausia, kad žmogus, sulaukęs tokio garbingo amžiaus, aktyviai dalyvauja mokslinėje veikloje.

B.Čertok pasakojo apie vokiečių raketininkų darbų įtaką Sovietų Sąjungos raketų konstruktoriams. 2003 metai spalio 3 d., Bremenas, IAC (International Astronautical Congress). Plačiau apie šią įtaką galima paskaityti B.Čertok 4 tomų knygoje „Žmonės ir raketos”.

Mintys I

„Nueikite Rusijoje į bet kurią šiuolaikinės elektronikos parduotuvę. Asortmentas platus pagal įvairius poreikius ir pagal kokybę (kainą). Bet šiose parduotuvėse nerasite net paprasčiausios elektronikos detalės su užrašu „pagaminta Rusijoje”. 90 % detalių su užrašu – „pagaminta Kinijoje”. Kinijos strategija sukurti savo šalyje pirmaujančias technologijas yra patikimas placdarmas ateityje realizuoti principą „viešpatavimas kosmose”.</>

B. Čertok – žmogus, kuris galėjo kreiptis į S.Koroliov žodžiu „Tu”. Jam sukako 97 metai, 70 iš kurių susiję su raketine technika. Šiandien Boris Čertok mielai dalija autografus. O buvo laikas, kai jis dokumentus pasirašydavo išgalvota pavarde – Jevsejev. 1945 metais B.Čertok, būdamas slaptuoju konstruktoriumi, buvo vienu iš nedaugelio, kam paskyrė nugalėtojoje Vokietijoje surasti vokiečių raketų konstruktorius ir surinkti duomenis apie patį baisiausią Trečiojo reicho ginklą – raketą V-2.

Mintys II

„Vokietija buvo vienintelė iš Antrajame pasauliniame kare dalyvavusių valstybių, kurioje buvo sukurta tolimojo veikimo balistinių raketų pramonė. Panašių raketų nebuvo nei Sovietų Sąjungoje, nei JAV”. Tačiau pagrindinis V-2 konstruktorius Verner Von Braun atiteko JAV žvalgybai. Manoma: jei tada Verneris Von Braunas ir jo komanda būtų neatitekusi JAV žvalgybai, tai Mėnulyje pirmieji būtų buvę ne amerikiečiai. Bet ši netektis Sovietų Sąjungos specialistams nesutrukdė sukurti vokiškosios raketos kopijos, o 1948 metais paleisti savo pirmąją balistinę raketą R-1.

Šiandien B.Čertok diena, kaip ir prieš daugelį dešimtmečių, paskirstyta minučių tikslumu: paskaitos studentams, konsultacijos kosminėje korporacijoje „Energija”. Šiandien 97 metų amžiaus B.Čertok dar kartą prisimena svarbiausius kosminio amžiaus įvykius. B. Čertok nepriklausė „vyriausiųjų” konstruktorių tarybai, bet tuo metu taip pat sutiko, kad įvyktų J.Gagarin startas. Dabar akademikas B.Čertok nesutiktų, nes iš penkių bandomųjų erdvėlaivio Vostok startų tik du buvo sėkmingi, o šeštasis startas buvo su J.Gagarin.

Mintys III

„Jeigu dabar į bandymų poligoną atvežtų erdvėlaivį Vostok ir šių dienų „vyriausieji” konstruktoriai jį apžiūrėtų, tai nei vienas iš jų tikrai nebalsuotų už tokio nepatikimo kosminio laivo skrydį su žmogumi. Aš 1961 metais irgi pasirašiau dokumentus, kuriuose buvo rašoma, kad kosminis laivas patikimas iš mano atsakomybei priklausančios srities (tai yra valdymo) ir asmeniškai garantuoju skrydžio saugumą. Šiandien jokiu būdu aš už tai nepasirašyčiau. Tik daug metų padirbėjęs šioje srityje supratau, kaip daug mes ryzikavome. Neseniai inžinieriaus prisiminimų „Raketos ir žmonės” keturis tomus išvertė į anglų kalbą. Juose inžinierius mažai skiria savo asmeniniam gyvenimui. O apie tai reikėtų kalbėti. Jis visada mylėjo tiktai vieną moterį – Ekateriną Golubkiną (Голубкина Екатерина) – savo žmoną. Kartu jie pragyveno 70 metų. Sovietų kosmonautikos istorijoje ne visiems konstruktoriams taip pasisekė.

Certok su zmona 1970Su žmona Ekaterina pasiplaukiojimas baidare 1970 metais

2011 gruodžio 14 d Boris mirė. Jam buvo 99 metai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *