Kosminės programos » EKA – Europos Kosmoso Agentūra » ATV E. Amaldi 2012

ATV E. Amaldi 2012

Trečiasis ATV

Automatinis krovinių laivas, skraidinantis atsargas į TKS, startavo penktadienį ir tapo sunkiausiu kroviniu (raketa ir kapsulė prieš startą svėrė 777 tonas), kada nors iškeltu į orbitą pagal Europos kosminę programą.

Nuo starto praėjo 8 sekundės – sunkioji raketa „Ariane 5“ iš Kuru kosmodromo kelia 6,6 tonų krovinį

20 tonų laivą, pavadintas XX amžiaus italų fiziko Edoardo Amaldi vardu, 2012 metų kovo 23 dieną 1 val. 34 min. vietos (6 val. 34 min. Lietuvos) laiku raketa „Ariane 5“ iškėlė iš Kuru kosmodromo Prancūzijos Gajanoje.

Trečiasis ATV pavadintas italų fiziko Edoardo Amaldi – gravitacinių bangų tyrėjas – garbei

Nepilotuojamas aparatas nuskraidins krovinį į orbitinę stotį, kurioje dirba šeši įgulos nariai: Rusijos kosmonautams Olegas Kononenka, Antonas Škaplerovas ir Anatolijus Ivanišinas, JAV astronautai Danas Burbankas ir Donas Pettitas bei Andre Kuipersas iš Nyderlandų. Stotis, skriejanti maždaug 400 kilometrų aukštyje virš Žemės, nuolat apgyvendinta nuo 2000 metų.

 Edoardo Amaldi paruošimas

Laivas, kurio pilnas pavadinimas yra automatinis perkėlimo aparatas (Automated Transfer Vehicle, ATV) buvo nuskraidintas į TKS pagal ESA ir TKS sutartį.

Pagal dydį dviaukščiam Londono autobusui prilygstanti Edoardo Amaldi skraidina 6,6 tonų krovinį – didžiausią iš jau iškeltų į orbitą trijų ATV. Šis krovinys taip pat triskart didesnis negu skraidinamas Rusijos krovininių kapsulių „Progress“, kurios dažnai naudojamos gabenant atsargas į TKS. Tarp Edoardo Amaldi gabenamų atsargų – deguonis, vanduo, maistas, drabužiai, higienos reikmenys, medicinos medžiagos, atsarginės dalys ir medžiaga eksperimentams, nurodė Europos kosminių technologinių bendrovė „Astrium“, vadovaujanti šią kapsulę pagaminusiam konsorciumui.
Iškeltas į orbitą ATV automatiškai priskries prie TKS, orientuodamasis pagal žvaigždes, ir susijungs su stotimi. Krovininė kapsulė liks susijungusi su TKS šešis mėnesius suteikdama astronautams papildomos erdvės, o jos varikliai retkarčiais bus naudojami koreguojant orbitinės stoties trajektoriją. Vėliau, prikrauta šiukšlių, kapsulė atsijungs nuo TKS ir sudegs atmosferoje virš Ramiojo vandenyno pietinės dalies.

Du anksčiau paleisti ATV buvo Jules Verne, startavęs 2008 metais, ir Johannes Kepler, kurio skrydis įvyko 2011 m.

Antrasis ATV – Johannes Kepler

Pagal šią programą planuojama iškelti dar du ATV, pavadintus Albert Einstein (Alberto Einšteino) ir belgų fiziko Georges Lemaitre (Žoržo Lemetro) vardais, kurie turėtų startuoti 2013 ir 2014 metais.

ESA krovininių laivų schema

Europos kosminės agentūros kontrolės centras Tulūzoje
ATV laivų skrydžio schema

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *