STS 109 HST remontas

Startas – 2002 metų kovo 1 dieną iš Kanaveralo kyšulio kosmodromo, nusileidimas – kovo 12 dieną, dėl techninių priežasčių startas atidėtas du kartus – vasario 21 ir vasario 28 dieną. Skrydžio metu ketvirtą kartą remontuotas Hablo kosminis teleskopas (HST – Hubble Space Telescope). Remonto ekspedicijos kodas HST SM-3B

Skrydžio STS-109 ekipažas: Michael J. Massimino, Richard M. Linnehan (specialistai), skrydžio pilotas Duane G. Carey, skrydžio vadas Scott D. Altman, Nancy J. Currie, John M. Grunsfeld ir James H. Newman (specialistai)

Pirmasis išėjimas į atvirą kosminę erdvę atliktas kovo 4 dieną, jo metu astronautai John Grunsfeld ir Richard Linnehan per 7 val. 1 min. išmontavo senasias Saulės baterijas ir sumontavo pirmąją naujos kartos Saulės baterijų porą.

Astronautas James Newman pasiruošęs remonto darbams

Per antrąjį 7 val 16 min. trukmės išėjimą kovo 5 dieną astronautai James Newman ir Michael Massiminon sumontavo antrąją Saulės baterijų porą ir pakeitė vieno iš keturių giroskopų dalis. Naujos kartos Saulės baterijos yra trečdaliu mažesnės, tačiau gali išgauti 30 % elektros energijos. Nauda akivaizdi: teleskopas patirs mažesnę trintį į atmosferą ir galės veikti visi teleskopo prietaisai.


Per trečiąjį 6 val. 48 min. trukmės išėjimą kovo 6 dieną astronautai John Grunsfeld ir Richard Linnehan pakeitė teleskopo elektrinį valdymo bloką

Per ketvirtajį 7 val. 18 min. išėjimą kovo 7 dieną astronautai James Newman ir Michael Massimino vietoje blyškių objektų kameros (FOC) sumontavo patobulintą apžvalgos kamerą (ACS) bei NICMOC prietaisui įrengė šaldymo bloko valdiklį.
Per penktąjį 7 val. 20 min. išėjimą kovo 8 dieną astronautai John Grunsfeld ir Richard Linnehan pakeitė NICMOC prietaiso skysto azoto aušinimo įrenginį kitu – eksperimentiniu šaldymo įrenginiu. NICMOC prietaisas nustojo veikęs 1999 metais. Priežastis – pasibaigė skystas azotas, aušinęs prietaisą. Paskutinis išėjimas buvo pats ilgiausias, o per visą STS-109 skrydį astronautai atvoroje kosminėje erdvėje praleido 35 val. ir 55 minutes.


Be teleskopo remonto darbų įgula atliko du techinius eksperimentus (navigacija GPS pagalba ir nusileidimo, esant šoniniam vėjui, charakteristikų nustatymas), 8 medicininius eksperimentus. Nebuvo užmiršta ir mokomoji programa – buvo kuriamos 20 minučių trukmės vaizdo pamokos ir vykdomi vaizdo seansai su mokyklomis.

Hablo teleskopas buvo paleistas 1990 metais ir iki 2012 metų pabaigos per 18 išėjimų į atvirą kosminę erdvę buvo remontuojamas 129 valandas ir 10 minučių. Tai darė STS-61, STS-82, STS-103, STS-109 ir STS-125 ekspedicijų nariai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *