Kosminės programos » Kinija » Orbitinės stotys » Tiangong-1

Tiangong-1

2009 metų vasario 27 d. Kinijos centrinė televizija pirmą kartą parodė aparato Tiangong-1 korpusą – kosminės laboratorijos prototipą. Kinijos pilotuojamos kosmonautikos spaudos atstovas duodamas interviu pareiškė, kad kinų kosminės technikos konstruktoriai šiuo metu sprendžia pilotuojamų kosminių laivų susijungimo problemą ir tam skiriama daug lėšų ir žmogiškųjų resursų. Vyksta intensyvūs tyrimo ir konstravimo darbai. Jeigu numatyti darbai eisis sklandžiai, tai 2011 metais orbitoje aplink Žemę bus išbandytas Kinijos kosminių aparatų suartėjimas ir susijungimas.

Kinijos orbitinės stotis dar Žemėje

2012 metais Kinija atliko pirmąjį pilotuojąmą skrydį į orbitinę stotį Tiangong-1. Tai buvo ketvirtasis pilotuojamas skrydis Shenzhou erdvėlaiviu.

Ketvirtasis skrydis
Pagrindinis ekipažas: Jing Haipeng – vadas, Liu Wang – pilotas, Liu Yang – skrydžio inžinierius, pirmoji taikonautė; dubleriai: Nie Haisheng – vadas, Zhang Xiaoguang – pilotas, Wang Yaping – skrydžio inžinierius; startas: 2012 birželio 16 d. 18 val. 37 minutės 24 sek. CST (10 val. 37 min. 34 sek. GMT); nusileidimas: birželio 29 diena 10 val. 3 min. CST (2 val. 3 min GMT); skrydžio trukmė: 12 dienų 15 val. 26 min., apie Žemę apskrieta 200 kartų.

„Kosminis susijungimas, atliekamas rankiniu valdymu… yra milžiniškas išbandymas taikonautų gebėjimui įvertinti erdvinę padėtį, žvilgsnio ir rankų koordinacijai ir psichologiniams gebėjimams”, – Jing Haipengas sakė žurnalistams prieš startą.

Liu Wang

Liu Yang

Trys taikonautai – Jing Haipeng, Liu Wang ir Liu Yang pasiruošę kilti

Erdvėlaivio įgulai vadovauja kosmoso veteranas Jing Haipeng, jau dalyvavęs dviejuose kosminiuose skrydžiuose. Tuo tarpu Liu Wang, kuris kosminėje programoje dirba jau 14 metų, patikėta vadovauti susijungimo manevrams.

Taikonautė Liu Yang atliks medicinos eksperimentų bei kitokių bandymų

Ši misija truks dešimt dienų, per kurias įgula atliks bandymus ir rankiniu būdu valdomą susijungimą – techninių gebėjimų reikalaujantį manevrą, atliekamą dviem aparatams skriejant orbitoje dideliu greičiu.

Shenzhou 9 logotipas

Šalis į ambicingiausią misiją pasiuntė pirmąją taikonautę ir du vyrus erdvėlaiviu (dešinėje), kuris turėtų susijungti su stotimi Tiangong-1

Startą transliavo Kinijos valstybinė televizija

Susijungus ir perėjus į Tiangong-1 stotį

Liu Yang Tiangong-1 stotyje

Darbas orbitoje Tiangong-1 stotyje

Darbas Tiangong-1 stotyje

Sėkmingas nusileidimas gerai išbandytu būdu – parašiutais

Pirmieji orbitinės stoties Tiangong-1 taikonautai grižo

Shenzhou 9 misijos vadas J. Haipeng pridūrė, kad visi trys įgulos nariai gerai dirbs kartu po daugelį mėnesių trukusių intensyvių pratybų, per kurias jie šią misiją kai kada repetuodavo net po 16 valandų per parą. „Puikiausiai suprantame vienas kitą – … iš vieno žvilgsnio, vienos veido išraiškos, vieno judesio”, – aiškino jis. Kinijos pilotuojamųjų skrydžių programos atstovė Wu Ping žurnalistams sakė: „Erdvėlaivio įgula atliko jau daugiau nei 1 500 susijungimo pratybų”.
Tačiau daugiausiai dėmesio sulaukė ne būsimas iššūkis, o faktas, kad į įgulą buvo įtraukta Liu Yang – patyrusi naikintuvų pilotė, turinti Liaudies išvadavimo armijos majorės laipsnį ir įtraukta į astronautų mokymų programą prieš dvejus metus. Kinija pirmąkart pasiuntė žmogų į kosmosą 2003 metais, o vėliau buvo surengti dar du pilotuojami skrydžiai, paskutinis – 2008 metais. Tačiau šių erdvėlaivių įgulose moterų nebuvo.

Pagal kosminę Kinijos programą siekiama įkurti nuolatinę kosminę stotį, kurioje įgula galėtų nepriklausomai gyventi kelis mėnesius – panašiai, kaip JAV stotyje Skylab, Sovietų Sąjungos stotyje Saliut – 6, Sovietų Sąjungos/ Rusijos stotyje Mir ir Tarptautinėje kosminėje stotyje (ISS).

2012 metų birželio 24 dieną Kinijos erdvėlaivis Shenzhou 9 rankiniu būdu sėkmingai buvo prijungtas prie orbita skriejančio modulio Tiangong-1, ir tai buvo pirmasis toks kinų kosminio aparato prijungimas orbitoje, pranešė oficialioji naujienų agentūra Xinhua. Manevras buvo atliktas kiek daugiau nei savaitė nuo šio skrydžio į kosmosą, kuriame dalyvauja pirmoji kinų astronautė moteris, pradžios, po pirmadienį atlikto automatinio prijungimo.

„Pirmasis prijungimas rankiniu būdu užbaigtas normaliai”, – per tiesioginę valstybinės televizijos transliaciją paskelbė skrydžių kontrolės centras. Rankiniu būdu atliktas „kosminis pasibučiavimas” buvo pagrindinis šios Shenzhou-9 misijos tikslas; juo buvo išbandyta prijungimo technika, kuri yra labai svarbi kosmoso stoties statymui. Savo kosmoso stotį kinai planuoja pastatyti iki 2020 metų. Abu kosminiai aparatai pirmą kartą orbitoje susijungė automatiškai, birželio 18 dieną, o jau po kelių valandų trys Shenzhou 9 astronautai įžengė į eksperimentinį modulį Tiangong-1.

Penktasis skrydis
Pagrindinis ekipažas: Nie Haisheng – vadas/pilotas, Zhang Xiaoguang – skrydžio inžinierius, Wang Yaping – misijos specialistė, antroji Kinijos taikonautė. Šie taikonautai buvo Shenzhou 9 dubleriai.

Nie Haisheng

Zhang Xiaoguang

Wang Yaping

Startas: 2013 metų liepos 11 diena 17 val. 38 min. 2 sek. CST (09:38:02 GMT).
Misijos trukmė – 15 parų.

Shenzhou 10 logo

Ekipažas prieš skrydį

Spaudos konferencija

Skrydžio valdymo centras

Startavo Szenzhou 10

Szenzohou 10 ekipažas stoties Tiangong – 1 viduje

Antroji Kinijos taikonautė Wang Yaping skaitė paskaitą Kinijos mokiniams

Tiangong-1 viduje

Sėkmingas nusileidimas Vidinėje Mongolijoje

Shenzhou 10 ekipažas po 15 dienų nesvarumo jaučiasi puikiai, nors pagal vidurinį taikonautą to nepasakytum…

ir aišku gelės….