Kosminės programos » JAV » Space Shuttle » STS 125 HST remontas

STS 125 HST remontas

2009 metų gegužės 11 dieną 21:01:56 Lietuvos laiku iš Kenedžio kosminio centro (NASA Kennedy Space Center) 39A starto aikštelės paleistas erdvėlaivis Atlantis.

Atlantis startas

Tai 126 – tas Space Shuttle sistemos startas. Skrydis įvardijamas STS-125 arba HST SM-4 – Kosminio Hablo teleskopo penktoji aptarnavimo ekspedicija. Erdvėlaivis Atlantis į kosminę erdvę pakilo 30 – tą kartą, o starto aikštelė 39A panaudota 73 kartą. Atlantis ekipažas sudarytas tik iš JAV astronautų:

Scott Douglas Altman – skrydžio vadas, ketvirtasis skrydis; Gregory Carl Johnson – pilotas, antrasis skrydis

Katherine Megan Mcarthur – antrasis skrydžio specialistas – borto inžinierius, pirmasis skrydis, John Mase Grunsfeld – trečiasis skrydžio specialistas, penktasis skrydis

Andrew Jay Feustel – penktasis skrydžio specialistas, pirmasis skrydis; Michael James Massimino – ketvirtasis skrydžio specialistas, antrasis skrydis; Maikl Timoti Gud – pirmasis skrydžio specialistas

Planuojama skrydžio trukmė – 11 parų , skrydžio tikslas – Hablo kosminio teleskopo remontas. Bus atlikti tokie darbai: pakeisti visi 6 giroskopai, kontroliuojantys teleskopo padėtį erdvėje, įstatytos naujos akumuliatorių baterijos; atnaujintas šiluminės apsaugos sydas (NOBL), suremontuoti spektrografas STIS (veikė nuo 1997 vasario iki 2004 rugpjūčio) ir ACS kamera (veikė nuo 2002 metų kovo iki 2006 metų liepos); pakeisti trys davikliai (FGS), padedantys teleskopą tiksliai nukreipti ir išlaikyti į tiriamą objektą. Sumontuotas dar vienas įrenginys – Soft Capture Mechanism. Jo pagalba bus galima saugiai sugauti HST ir grąžinti į Žemę, kai baigsis jo resursai.
Tačiau labiausiai astronomus džiugina tai, jog Hubble teleskope bus įmontuoti du nauji prietaisai: plataus lauko kamera WFC3 (Wide Field Camera 3) ir ultravioletinis spektrografas COS (Cosmic Origins Spectrograph). Šie nauji prietaisai kosmoso veteraną pavers į praktiškai naują prietaisą, nes Hubble spektrografų jautrumas išaugs 10-20 kartų, taip pat padidės apžvalgos kampas ir prasiplės fiksuojamų bangų diapazonas. Instrumentas WFC3 sumontuotas vietoje WFPC2 prietaiso. Pastarasis dirbo nuo 1993 metų ir buvo pagrindinis instrumentas, kuriuo gaunami Visatos objektų vaizdai. Instrumentas COS bus sumontuotas vietoje į Žemę grąžinamo COSTAR (korekcinė optika – vadinamieji Hablo teleskopo akiniai).
Astronomai tikisi, jog HST galimybės padidės 90 kartų. Mat 1990 metais, tik paleistas, Hubble vienu metu galėjo stebėti 10 galaktikų, o po šio remonto – net iki 900. Pakeistų ir atnaujintų teleskopo dalių kaina siekia apie 542 mln litų.

Erdvėlaivis Atlantis 2009 gegužės 12 dieną nufotografuotas Saulės disko fone. Autorius Thierry Legautt ją padarė 12,7 cm skersmens teleskopu – refraktoriumi su skaitmenine Canon 5D Mark II kamera
2009-02-12. Praėjo viena para po starto. Astronautai artėja prie kosminio Hablo teleskopo ir kelios minutės laisvos. Grožimasi Žemės vaizdais. Skrydžio metu nufotografuota Žemės paviršiaus dalis, kurioje matome dviejų žemynų  Azijos ir Afrikos teritorijas. Matome Viduržiemio jūrą, Raudonąją jūrą, Sinajaus pusiasalį. Pirmame plane Saudo Arabija. Matome šiaurinius ir rytinius Afrikos krantus, Nilo deltą. Suraskite Izraelį ir Jordaniją, Sueco kanalą ir Akabos įlanką.
2009 metų gegužės 13 diena. Atlantis artėja prie Hablo kosminio teleskopo

Pirmasis išėjimas į atvirąjį kosmosą

Astronautai D.Griunsfild ir E. Feistel sėkmingai sumontavo kosminiame Hablo teleskope naują kamerą WFC3, o senoji kamera WFPC2, dirbusi nuo 1993 metų, buvo išmontuota. Ją Atlantis pargabeno į Žemę. Šis unikalus prietaisas bus eksponuojamas viename Vašingtono muziejuje. Kameros pakeitimo metu astronautai patyrė pirmuosius nesklandumus. Jie labai sunkiai atsuko vieną iš varžtų, kuriais senoji kamera buvo pritvirtinta prie teleskopo ir astronautai sugaišo žymiai daugiau laiko, nei buvo suplanuota.
Šio išėjimo metu buvo sumontuota Hablo teleskopo pagriebimo įranga (Soft Capture Mechanism). Išėjimas į atvirąjį kosmosą prasidėjo apytiksliai 30 minučių vėliau suplanuoto laiko gegužės 14 dieną 15:52 Lietuvos laiku. Į erdvėlaivį D.Griunsfild ir E.Feistel sugrįžo 23:12 Lietuvos laiku. Astronautai atvirame kosmose buvo 7 valandas 20 minučių.

Astronautai D.Griunsfild (kairėje) ir E.Feistel per pirmąjį išėjimą. Antroje nuotraukoje atrodo, kad prie HST dirba trys astronautai. Iš tikrųjų trečiasis astronautas yra astronauto D.Griunsfild atspindys nuo HST paviršiaus

Antrasis išėjimas į atvirąjį kosmosą prasidėjo 2009-05-15  15:49 Lietuvos laiku. Šį kartą atvirame kosmose dirbo M.Massimino ir M.Gud. Per 6,5 valandas planuota pakeisti Hablo teleskopo giroskopus ir baterijas, tačiau darbai užtruko 7 valandas 56 minutes. Per šį laiką astronautai Hablo teleskope išmontavo senus ir vietoje jų sumontavo 6 naujus giroskopus,  o taip pat išmontavę senas, pastatė naujas baterijas. Astronautai sugrįžo į Atlantis gyvenamąsias patalpas 23:45 Lietuvos laiku.

M. Gud, prisitvirtinęs prie manipuliatoriaus rankos viršutinės dalies, atiduoda pagarbą erdvėlaivio vadui ir įgulai, likusiai ekipažo kabinoje. Užduotis puikiai įvykdyta. Baigiamuosius darbus tolumoje dešinėje krovinių skyriuje prie Hablo kosminio teleskopo atlieka M. Massimino

Trečiasis astronautų išėjimas į atvirąjį kosmosą

Atvirame kosmose dirbo astronautai D.Griunsfild ir E.Feistel. Tai antrasis šių astronautų išėjimas į atvirąją kosminę erdvę šio kosminio skrydžio metu. Astronautai iš erdvėlaivio į atvirąjį kosmosą išėjo 2009-05-16 16:35 Lietuvos laiku. Per 6 valandas 36 minutes astronautai D.Griunsfild ir E.Feistel suremontavo Hablo teleskopo patobulintą apžvalgos kamerą ACS ir vietoje nebenaudojamo COSTAR įrenginio sumontavo naują ultravioletinį spektrografą (COS). Suremontuota kamera leis gauti didesnės skiriamosios gebos ir  platesnio spektro vaizdus. Į erdvėlaivį astronautai sugrįžo 2009-05-16 23:11 Lietuvos laiku.

Remonto darbus atlieka astronautai E.Feistel (kairėje) ir D.Griunsfild
Astronautas E.Feistel

Sugrįžus į laivą po sėkmingo 6 val 36 min. trukusio darbo erdvėje

Ketvirtasis astronautų išėjimas į atvirąjį kosmosą

2009-05-17 16:45 Lietuvos laiku M.Massimino ir M.Gud antrą kartą skrydžio metu išėjo į kosmosą. Buvo planuota, kad astronautai kosminėje erdvėje dirbs apie 6,5 valandos. Šį kartą astronautai pakeitė eilę susidėvėjusių kosminio teleskopo detalių naujomis, o taip pat pataisė kai kurias sugedusias detales. Svarbiausias uždavinys per šį išėjimą – kosminio spektrografo STIS remontas. Su šia užduotimi astronautai puikiai susitvarkė. Vietoje planuotų 6 valandų 30 minučių astronautai atvirame kosmose praleido 8 valandas 2 minutes ir į erdvėlaivio šliuzo kamerą sugrįžo 05-18  00:47 Lietuvos laiku.

Astronautai M.Gud (kairėje) ir M.Massimino per daugiau kaip 8 valandas trukusį darbą atviroje kosminėje erdvėje. Montuojamas kosminis spektrografas STIS, pakeičiamos susidėvėjusios teleskopo detalės…

Po 8 valandų sėkmingo darbo atviroje kosminėje erdvėje. Astronautai M.Massimino (kairėje) ir M.Gud su specialiais šaldymo ir ventiliacijos drabužiais, ant kurių astronautai apsirengia skafandrą. Drabužių viduje yra vamzdeliai, prijungti prie skafandro sistemų, vamzdeliais varinėjamas šaltas skystis, aušinantis astronautų kūnus nuo perkaitimo.

Penktasis astronautų išėjimas į atvirąjį kosmosą

NASA astronautai baigia Hablo teleskopo remonto darbus. 2009-05-18  15:25 Lietuvos laiku astronautai D.Griunsfeld ir E.Feistel išėjo į kosmosą ir praleidę 7 valandas 2 minutes į erdvėlaivį grįžo 05:18  22:22 Lietuvos laiku. Per šį išėjimą astronautai pakeitė tris teleskopo baterijas bei tikslaus nustatymo sistemos (FGS) daviklius, sutvarkė šiluminės apsaugos skydą NOBL, taip pat atliko kitus remonto darbus. Šis išėjimas buvo 23- iasis aptarnaujant Hablo teleskopą, o darbų laikas – 166 valandos ir 6 minutės.

Astronautas D.Griunsfild penktojo įšėjimo į kosmosą metu
Astronautas E.Feistel penktojo išėjimo į atvirąjį kosmosą metu
Per šią Hablo kosminio teleskopo remonto misiją astronautai atvirame kosmose dirbo 36 valandas 56 minutes.Fotografuota per penktąjį išėjimą į atvirąjį kosmosą nuo šalia esančio remontuojamo Hablo teleskopo pusės. Pirmojoje nuotraukoje – Atlantis ekipažo kabina ir krovinių skyriaus dalis. Astronautė M.MakArtur, išėjimo į atvirąjį kosmosą metu valdė erdvėlaivio manipuliatoriaus ranką (RMS – remote manipuliator sistem). Jos pagalba astronautai keičiamus prietaisus nugabendavo į reikiamą remontuojamo kosminio teleskopo vietą. Astronautę M.MakArtur matone antrojoje ir trečiojoje nuotraukose esančią ekipažo kabinoje ir stebinčią remonto darbus per kairįjį ekipažo kabinos iliuminatorių.

Suremontuotas HST ruošiamas savarankiškam skrydžiui
2009 gegužės 19 diena. Remonto ir aptarnavimo darbai baigti. Hablo teleskopas iškeliamas iš laivo Atlantis krovinių skyriaus skrydžiui ir pratęs Visatos stebėjimus.

Ketvirtoji ir paskutinė HST remonto misija baigta

2009 metų gegužės 24 dieną 18:39:05 Lietuvos laiku JAV, Kalifornijos valstijoje Edvardso karinių oro pajėgų bazėje nusileido erdvėlaivis Atlantis, užpakaliniai ratai palietė nusileidimo taką RW22 18:39:05 Lietuvos laiku, o priekinis ratas – 18:39:15, laivas sustojo 18:40:15. Kosminė misija STS-125 tęsėsi 12 parų 21 valandą 37 minutes 9 sekundes.

Atlantis nusileidimas

Po skrydžio iš kairės į dešinę astronautai M.Massimino, G. C. Johnson, S.Altman, M. McArthur, J. Grunsfeld, A. Feustel ir M.Good

Hablo teleskopas buvo paleistas 1990 metais ir iki 2012 metų pabaigos per 18 išėjimų į atvirą kosminę erdvę buvo remontuojamas 129 valandas ir 10 minučių. Tai darė STS-61, STS-82, STS-103, STS-109 ir STS-125 ekspedicijų nariai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *