Kosminės programos » JAV » Space X » Proveržis

Proveržis

NASA, SpaceX, Dragon – Elon Musk idėjų įgyvendinimas

SpaceX ir Dragon

Iš Kanaveralo kyšulio kosmodromo 2012 metų gegužės 22 dieną 10 val. 44 min. LT laiku startavo pirmasis privatus nepilotuojamas erdvėlaivis Dragon. Jį pagamino JAV kompanija SpaceX. Raketa Falcon 9 į orbitą link TKS išvedė nepilotuojamą erdvėlaivį. Tai pirmasis – bandomasis skrydis.

Startas buvo numatytas šeštadienį, tačiau paskutinę minutę atidėtas dėl padidinto slėgio viename iš Merlin variklių. Pirmasis startas buvo numatytas 2012 metų vasario 7 dieną, tačiau kelis sykius atidėtas dėl programinės įrangos, kontroliuojančios erdvėlaivio ir TKS susijungimą, papildomų testų.

SpaceX planuoja, kad Dragon praskries šalia TKS 3,2 km atstumu. Taip bus patikrinti jutikliai ir erdvėlaivio įranga. Po to Dragon automatiniu režimu priartės prie TKS, o jos ekipažas manipuliatoriumi atliks susijungimą.

Baigiamajame projekto etape numatomas Dragon atsijungimas nuo TKS, išskridimas iš orbitos apie Žemę ir nusileidimas Ramiajame vandenyne netoli Kalifornijos pakrantės. Erdvėlaivis Dragon gali leistis parašiutais tiek ir kietai į vandenį. Dragon į stotį nugabens 521 kg krovinių: maisto, medžiagų eksperimentams ir ekipažo įrangos. Svarbi projekto detalė: į Žemę bus sugrąžinta 660 kg krovinių, tarp krovinių – įvairios NASA įrangos dalys, kurias bus galima naudoti vėliau.

Falcon-9 į orbitą iškels ir 306 mirusių pelenus. Kapsulės  su pelenais suksis apie Žemę apie porą metų, po to sudegs tankiuose atmosferos sluoksniuose. Tai bus kosminės laidotuvės. Urnose yra ir dviejų įžymybių – astronauto Gordon Cooper ir fantastinio serialo Star Trek aktoriaus James Doohan – pelenai.

Kompanija SpaceX skrydžiui skiria daug dėmesio, nes Dragon gali tapti pirmuoju komerciniu erdvėlaiviu, susijungusiu su TKS. SpaceX bendrovė, priklausanti interneto verslininkui ir vienam iš PayPal įkūrėjų Elon Musk, 2010 metų gruodį iškėlė erdvėlaivį Dragon ir į istorijos vadovėlius bus įrašyta kaip pirmoji komercinė bendrovė, į orbitą pasiuntusi ir susigrąžinusi erdvėlaivį. Susijungimas su TKS nebuvo planuojamas. Jei viskas klostysis sėkmingai, kitas startas gali įvykti 2012 metų rudenį.

NASA, SpaceX, Dragon

2010 balandyje E. Musk ir JAV prezidentas Barack Obama kalbasi apie SpaceX raketą Falcon 9. Foto Bill Ingallseu

SpaceX ir NASA sutartis

Siekdama skrydžių ekonomijos, NASA su SpaceX 2006 metais pasirašė 1,6 mlrd USD vertės kontraktą. Jis numato patikimos transporto sistemos, gebančios nugabenti į TKS ir į orbitą apie Žemę žmones bei krovinius, sukūrimą. Tokios sumos turėtų pakakti 12 Dragon skrydžių. Erdvėlaivis Dragon yra daugkartinis: jo masė 3 tonos ir gali nuskraidinti 6 tonų krovinį. Vėliau ketinama erdvėlaivį Dragon perdaryti į 7 vietų erdvėlaivį.

SpaceX pateikia tokius skaičius: 1 astronauto nuskraidinimas į TKS ir atgal į Žemę erdvėlaiviu Dragon kainuos 20 mln USD. NASA šiuo metu naudojasi Rusijos erdvėlaiviais Soyuz ir 1 astronauto nuskraidinimas ir parskraidinimas kainuoja 56 mln USD.

Priminsiu: pastaruoju metu tik Rusija, Japonija ir Europos kosminė agentūra (ESA) turėjo galimybę siųsti krovinius į TKS. JAV taip pat turėjo tokią galimybę, kol veikė garsieji Space Shuttle erdvėlaiviai, skraidinę astronautus bei krovinius į TKS.

NASA, SpaceX, Dragon

Falcon 9 ir nepilotuojamo erdvėlaivio Dragon startas 2012 metų gegužės 22 dieną

NASA, SpaceX, Dragon

Falcon 9 gabenamas į starto aikštelę

NASA, SpaceX, Dragon

NASA, SpaceX, Dragon

NASA, SpaceX, Dragon

Falcon 9 ir erdvėlaivio Dragon schema

NASA, SpaceX, Dragon

NASA, SpaceX, Dragon

NASA, SpaceX, Dragon

Dragon erdvėlaivis baigiamas paruošti

NASA, SpaceX, Dragon

NASA, SpaceX, Dragon

Konuso formos erdvėlaivis Dragon

NASA, SpaceX, Dragon

Dragon vidus

NASA, SpaceX, Dragon

Sudedamas naudingas krovinys. Jį skraidins į TKS

NASA, SpaceX, Dragon

NASA, SpaceX, Dragon

NASA, SpaceX, Dragon

Erdvėlaivio Dragon masė 3 tonos

NASA, SpaceX, Dragon

Į TKS arba į orbitą apie Žemę gali nugabenti 6 tonų krovinį

NASA, SpaceX, Dragon

Dragon priartėja prie TKS. Piešinys

NASA, SpaceX, Dragon

Nusileidimas į vandenį išmėgintas 2010 metų gruodyje

NASA, SpaceX, Dragon

SpaceX vadovas Elon Musk tiki sekme

Daugiau apie SpaceX skrydį

Komentarai apie “Proveržis”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *