Kosminės programos » JAV » Mercury » Mercury apžvalga

Mercury apžvalga

Mercury programa – JAV telkia pajėgas skrydžiui į kosmosą

NASA astronautų būrys

Mercury – pirmoji JAV pilotuojama kosminė programa, vykdyta nuo 1958 metų iki 1963 metų. Jos pagrindinis uždavinys: nuskraidinti į kosmosą ir sėkmingai sugrąžinti astronautą bei erdvėlaivį į Žemę. 1958 metų spalio 7 dieną programa pavadinta Mercury projektu.

JAV prezidentas Eisenhower įsaku pirmasis astronautų būrys – 12 žmonių – buvo renkamas iš kariškių. Pirmąją atranką praėjo 508 kariškiai, veliau jų liko 110. Po įvairiausių testų – sveikatos, intelekto, profesinių įgūdžių, psichologinių, fiziologinių, tarpusavio suderinamumo ir kitų – tapo aišku, jog pradinio 12 kariškių būrio nepavyks surinkti. Atliekant įvairiausius įmanomus testus, dar nebuvo aišku ko reikia iš būsimųjų astronautų ir reikalavimai buvo padidinami.

1959 metų balandžio pradžioje buvo suformuotas NASA pirmasis 7 būsimųjų astronautų būrys: Leroy G. Cooper, Virgil I. Grissom, Donald K. Slayton, Malcolm S. Carpenter, Alan B. Shepard, Walter M. Schirra, John H. Glenn. Kiekvieno jų sugebėjimai, patirtis bei sveikata buvo aukštesni nei vidutinio amerikiečio. Pilotai viešai  buvo pristatyti per NASA spaudos konferenciją Vašingtone balandžio 9 dieną, vėliau septynetuko populiarumas JAV augo, nors to buvo stengiamasi išvengti.

Mercury first astronauts originalMercury astronautų grupė (originali foto): pirmoje eilėje (iš kairės į dešinę) Walter M. Schirra, Jr., Donald K. Slayton, John H. Glenn, Jr., ir M. Scott Carpenter, antroje eilėje (iš kairės į dešinę) Alan B. Shepard, Jr., Virgil I. Grissom ir L. Gordon Cooper.Mercury, NASAMercury astronautų grupė – retušuota foto

Mercury raketos

NASA, pirmasis astronautų būrysMercury dalyviai su raketos Atlas ir erdvėlaivio modeliu: stovi (iš kairės į dešinę) Alan B. Shepard, Jr., Walter M. Schirra, Jr., ir John H. Glenn, Jr., sėdi (iš kairės į dešinę) Virgil I. Grissom, M. Scott Carpenter, Donald Slayton ir L. Gordon Cooper, Jr. Apačioje astronautų parašai.
Mercury astronauts in NevadaMercury 7 Nevadoje, JAV Oro Pajėgų bazėje 1960 metų vasarą (iš kairės) L. Gordon Cooper, M. Scott Carpenter, John Glenn, Alan Shepard, Virgil I. Grissom, Walter Schirra ir Donald K. Slayton.

Atsižvelgiant į raketų Redstone ir Atlas menką keliąmąją galią, Mercury erdvėlaivių masė ir galimybes buvo ribotos ir nusileido sovietų erdvėlaivio Vostok galimybėms.
Vykdant programą, buvo sukurti ir patikrinti erdvėlaivio orientavimo metodai, įgyta techninių ir medicininių biologinių bandymų patirtis, kuri vėliau panaudota Gemini ir Apollo programose. Erdvėlaivis su astronautais leisdavosi į vandenį. Taipogi Mercury programoje dalyvavo trys šimpanzės: Ham, Enos ir Mini.

Mercury patch
Mercury programos logo
Mercury's foodMercury, NASA, maistasMercury astronautų maisto paketas. Kai kurie produktai dehidratuoti ir valgomi užpylus vandnį, kai kurie valgomi iš karto. Grybų sriubos paketas, apelsinų greipfurtų bei ananasų sultys, kakava, viščiukas su padažu, kriaušės, braškės, jautiena ir daržovės

Mercury erdvėlaivis

Mercury buvo pirmasis JAV erdvėlaivis: 2 m aukščio ir 1,9 m skersmens vieną žmogų talpinantis kūgis formos su 5,8 m aukščio gelbėjimo bokštu viršuje. Bukasis erdvėlaivio galas buvo padengtas šilumos skydu, siekiant apsaugoti jį nuo 3000 laipsnių karščio patekus į atmosferą nusileidimo iš kosmoso metu.

Mercury, NASA, parašaiNuotraukoje parodytos kiekvienos iš šešių pilotuojamų Mercury misijų emblemos ir 7 originalių NASA astronautams autografų. Kiekvienas astronautas savaip pavadino erdvėlaivų ir pridūrė skaitmenį 7

Mercury Sandara

Mercury erdvėlaivio sandara

Mercury spacecraft Control

Mercury erdvėlaivio valdymasMercury, NASA, tikslai

Mercury programoje buvo panaudotos dviejų tipų raketos: Redstone (du pirmieji suborbitiniai skrydžiai) ir Atlas (keturi orbitiniai skrydžiai).

Mercury 7 rocket, NASAMercury programos raketosNASA, Project Mercury and others landing sitesĮvairių JAV erdvėlaivių pūkštelėjimo vietos Šiaurės Atlanto vandenyneProject Mercury and others landing sites in Pacific oceanĮvairių JAV erdvėlaivių nusileidimo vietos Ramiajame vandenyne

Prieš pradedant pilotuojamus skrydžių, buvo atlikti 2 nepilotuojami skrydžiai su šimpanzėmis, nepilotuojamų skrydžių buvo 10. Vykdant pilotuojąmą Mercury programą, 6 astronautai pabuvojo kosmose, o bendra skrydžių trukmė yra 53 val 55 min 27 s.

Mercury programos suvestinė

Misija Erdvėlaivis Data Ekipažas Trukmė Pastabos
Mercury-Redstone 3 Freedom 7 1961 05 05 Alan B. Shepard, Jr. 15 min 28 s Pirmas suborbitinis JAV skrydis
Mercury-Redstone 4 Liberty Bell 7 1961 07 21 Virgil I. Grissom 15 min 37 s Antras suborbitinis, erdvėlaivis nuskendo
Mercury-Atlas 6 Friendship 7 1962 02 20 John H. Glenn, Jr. 4 val 55 min 23 s Pirmas kosminis JAV skrydis, trys apsisukimai apie Žemę
Mercury-Atlas 7 Aurora 7 1962 05 24 Scott M. Carpenter 4 val 56 min 5 s Mercury-Atlas 6 misijos dublikatas
Mercury-Atlas 8 Sigma 7 1962 10 02 Walter M. Schirra 9 val 13 min 11 s 7 apsisukimai apie Žemę, inžineriniai testai
Mercury-Atlas 9 Faith 7 1963 05 12-13 L. Gordon Cooper, Jr. 34 val 19 min 49 s 22 apsisukimai apie Žemę, paskutinė Mercury misija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *