Nelaimės » V. Bondarenka 1961 metai

V. Bondarenka 1961 metai

Apdegė barokameroje

1961 metais kovo 23 dieną 24 metų Valentin Bondarenko Maskvoje, Aviacinės ir kosminės Medicinos institute užbaiginėjo eilinį (testo trukmė 15 parų, kovo 23 dieną buvo 10-oji testo para), vienumos tylos testo etapą barokameroje (labai nedidelėje patalpoje, kurioje galima tik atsistoti nuo kėdės arba atsilošus miegoti): nusiėmė medicininius daviklius, kurie buvo pritvirtinti prie kūno ir tas vietas patrynė spirituota vata. Prie kosmonauto kojų stovėjo elektrinė plytelė, ant jos buvo šildomas maistas. Tiesiog atsitiktinai mesdamas vatą pataikė ne į šiukšliadėžę, o ant atviros elektrinės plytelės įkaitusių elementų… Pliūptelėjo liepsna ir deguonies prisodrinta kamera užsidegė. Kartu užsidegė ir V. Bondarenko vilnonis treniruočių kostiumas. Slėgis barokameroje buvo mažesnis (jį ir kompensuodavo gryno deguonies atmosfera) nei už jos ir kol buvo išlygintas sėlgis, kol atrakintos trys spynos, kol trys pripuolę darbuotojai atplėšė barokameros duris, kol ištraukė… Buvo per vėlu. V. Bondarenko dar buvo sąmoningas ir visą laiko kartojo: „Nieko nebauskite. Kaltas tik aš. Aš“.

VBondarenkoseimaValentin Bondarenko su žmona Ana ir sunūmi Saša 1957 metais

Apdegė 90 % kūno. Jį atgabeno į Botkinskio ligoninę, iš Žvaigždžių miestelio atvežė žmoną. Ana Bondarenko ir tą dieną prisimena su ašaromis akyse. Jį pamatė visiškai apibintuotą vyrą. „Taip, jis pažino, kai aš atėjau. Pažino… Sako: „Na, Aniuta, viskas“. Mus iškart išvežė atgal. Kitą dieną, trečią valandą pasakė, jok vyras mirė“. Kariškis mirė po 8 valandų.

Vėliau V.Bondarenko ligoninėje po šiurpaus apdegimo gydęs Vladimir Goliachovskij pasakojo: vienas pirmųjų kolegą aplankė ir J. Gagarin.

Būtent su gydytoju V. Goliachovskij susijęs dar vienas kuriozas…Mat V. Bondarenko ligoninėje buvo įvardintas kaip S. Ivanov. Atsiradęs neaiškumas tarp asmenų V. Bondarenko – S. Ivanov davė peno gandams, jog iki J. Gagarin jau kažkas buvo kosmose. Tik V. Bondarenko negalėjo būti pirmasis kosmonautas. Mat iš pirmojo kosmonautų būrio (dar vadinamas Gagarino būrys) buvo išskirti 6 kariškiai: J .Gagarin, A. Nikolajev, V. Bikovskij, P. Popovič, G. Titov ir G. Neliubov.

VBondarenkoValentin Bondarenko

1961 metų balandžio 17 dieną V. Bondarenko apdovanotas Raudonaja žvaigžde (po mirties). Po mirties jam suteikė ir kosmonauto vardą. Balandžio 15 dieną Sovietų Sąjungos Vyriausybės įsakas „Aprūpinti vyresniojo leitenanto V. Bondarenkos šeimą viskuo, kaip kosmonauto šeimą“.Šie įsakai turėjo grafą „Įslaptinta”.

Aleksandr Bondarenko, (kosmonauto sūnus, karo lakūnas dirba Žvaigždžių miestelyje, kosmonautų paruošimo centre) pasakojo: „Mamai kas menėsį mokėdavo po 100 rublių, kol man sukako 16 metų. Po to mumis niekas jau nesirūpino”.

V. Bondarenko palaidotas Charkovo (ten gyveno jo tėvai) 10-tose kapinėse, Liepų alėjoje. Antkapyje užrašas „Šviesiam atminimui nuo draugų-lakūnų“. Vėliau, po Sovietų Sąjungos subyrėjimo 1991 metais, atsirado prierašas „Sovietų Sąjungos kosmonautų“

V. Bondarenka nuo 1957 metų gruodžio 19 dienos tarnavo Sovietų Armijos lakūnu Kaune, nuo 1959 metų gruodžio 26 dienos iki 1960 metų balandžio 28 dienos (tuomet įtrauktas į pirmąjį kosmonautų būrį) – Tukumse, Latvjoje.

Pirmoji oficiali informacija apie V. Bondarenko pasirodė 1986 metais balandyje Sovietų Sąjungos laikraštyje „Известия“. Straipsnį parašė žymiausias sovietų kosmoso žurnalistas Jaroslav Golovanov. Ir, galbūt, jei tai būtų padaryta iškart, galbūt JAV būtų išvengę „deguonies žūties” 1967 metų sausio mėnesį, kai treniruočių metu Apollo 1 kabinoje  sudegė ekipažas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *