Kosminės programos » JAV » Space Shuttle » STS 122

STS 122

 

2008 metų vasario 7 dieną 22:54 daugkartinio panaudojimo laivas Atlantis (skrydys STS-122) su septyniais astronautais startavo iš Kanaveralo kyšulyje esančio Kenedžio kosminio centro LC39A starto aikštelės (tai 68 startas iš šios aikštelės) ir pakilo į dirbtinio Žemės palydovo orbitą. Tai 121 daugkartinės kosminės sistemos skrydis ir 29 Atlantis skrydis. Erdvėlaivio ekipažas:

Schlegel Hans Wilhelm – ESA (Vokietija), skrydžio specialistas/darbų kosmose specialistas (antrasis skrydis), Love Stanley Glen – (JAV), skrydžio specialistas/darbų atvirame mosmose specialistas (pirmasis skrydis), Eyarts Leopold – ESA (Prancūzija), skrydžio specialistas/TKS-16 borto inžinierius (antrasis skrydis)

Skrydžio numatyta trukmė – 11 parų. Skrydžio programoje numatyta nugabenti į TKS ir su ja sujungti ESA mokslinių tyrimų laboratoriją Columbus; kosminės stoties antrojo inžinieriaus pasikeitimas, atskraidinti į kosminę stotį papildomos aparatūros ir įrengimų, ivairių vartojamų medžiagų, TKS išorėje atlikti montavimo darbus.

Astronautus pasitinka TKS

2008 metų vasario 9 dieną 19:17 UT Atlantis susijungė su TKS. Erdvėlaivio ir stoties ekipažai atliko hermetiškumo testą ir vasario 9 dieną 20: 40 UT buvo atidarytas perėjimo tunelis.

2008 metų vasario 10 diena

Suplanuotas sekmadienio dienai šattlo astronautų išėjimas į atvirą kosminę erdvę perkeltas į pirmadienį. Susirgo astronautas Hans Wilhelm Schlegel. Smulkiau to NASA nekomentavo, tik viešai pasakyta, kad „pavojus astronauto gyvybei negresia”. Labai tikėtina, kad astronautą Hans  Schlegel vaduos astronautas Stanley Glen Love. Jis kartu su astronautu Rex Joseph Walheim perkels iš šattlo krovinių skyriaus į darbinę padėtį europiečių modulį Columbus. Dabar NASA svarsto ar astronautui  Hans Wilhelm Schlegel leisti išeiti į atvirą kosmosą  per jam suplanuotąjį antrąjį išėjimą.

2008 metų vasario 11 dieną amerikiečių astronautai Rex Walheim ir Stanley Love išėjo į atvirą kosminę erdvę.

Pagrindinis būvimo atvirame kosmose tikslas – paruošti ESA modulį Columbus perkėlimui  iš Atlančio krovinių skyriaus ir prijungimui prie modulio Harmony dešinės pusės. Atlikus paruošiamuosius darbus, modulį prijungti. Tai bus pastovi modulio Columbus vieta TKS sudėtyje. Astronautai puikiai atliko numatytą užduotį. Darbas atvirame kosmose truko 7 valandas 58 minutes: astronautai išėjo iš stoties  02 11   13:13 UT ir sugrįžo 02 11   20:11 UT.

Astronautai Rex Walheim (kairėje) ir Stanley Love (dešinėje) darbo atvirame kosmose metu

TKS statybos momentas.  Automatizuoto  manipuliatoriaus Canadarm 2  „ranka” mModulis Columbus perkeliamas iš Atlantis krovinių skyriaus prie Harmony modulio dešiniojo šono – jo pastovios vietos TKS sudėtyje.

2008 metų vasario 13 diena

Vasario 13 dieną astronautai Rex Walheim ir Hans Schlegel išėjo į kosminę erdvę.

Rex Walheim         ir Hans Schlegel

Pagrindinis šio išėjimo tikslas – pakeisti stoties išorėje esantį didelį baką su skystu azotu (naudojamas dideliam slėgiui sukūrti šaldymo sistemose ). Naujas bakas buvo pastatytas  senojo vietoje, o senasis patalpintas į Atlantis krovinių skyrių. Astronautai dar kartą papildomai apžiūrėjo modulio Columbus išorinį paviršių. Astronautai išėjo iš stoties vasario 13 dieną  16:27 UT, o sugrįžo atgal vasario 13 dieną 23:12 UT. Buvimo atvirame kosmose trukmė – 6 valandos 45 minutės.

Viena para pratęstas Atlantis skrydis. Dabar numatyta, kad erdvėlaivis grįš į Žemę vasario 20 dieną. Atlančio skrydžio vadovai iki 13 parų pratesė skrydį atsižvelgę į TKS skrydžio vadovų prašymą. Dabar numatyta, kad Atlantis atsijungs nuo TKS vasario 18 dieną, o nusileis  Kanaveralo iškyšulyje vasario 20 dieną.

Trečiasis astronautų išėjimas į atvirą kosmosą

2008 metų vasario 15 dieną Atlantis astronautai trečią kartą išėjo į atvirą kosmosą

Kosminėje erdvėje dirbo astronautai Rex Walheim ir Stanley Love.

Astronautai iš kosminės stoties išėjo vasario 15 dieną 17:07 Lietuvos laiku. Pagrindinis tikslas – europiečių mokslinio modulio Columbus (prijungto prie kosminės stoties vasario 11 dieną) išorėje sumontuoti du blokus. Pirmasis blokas – Saulės stebėjimų observatorija, o antrasis – laboratorija, skirta atlikti eksperimentus su medžiagomis beorėje erdvėje. Šią užduotį astronautai puikiai atliko. Į kosminės stoties patalpas astronautai sugrįžo vasario 15 dieną 0:32 Lietuvos laiku. Darbas atvirame kosmose truko 7 valandas 25 minutes.

Įjungus Atlantis variklius, TKS orbita paaukštinta 2 km. Kito JAV daugkartinio naudojimo erdvėlaivio Endevour startas numatytas kovo mėnesio pradžioje. NASA formuoja optimalią numatyto kovo mėnesio pradžioje susijungimo su šiuo erdvėlaiviu orbitą. Paskutinį kartą tokia TKS orbitos korekcija daugkartinio erdvėlaivio varikliais buvo įvykdyta 2002 metų gruodžio 1 dieną. Nuo šios datos TKS orbita buvo koreguojama „Progress” varikliais arba modulio „Zvezda” varikliais. Dabar TKS vidutinis aukštis nuo Žemės paviršiaus apytiksliai lygus 345 km.

Kazachstanas sustabdė savo dalyvavimą TKS Rusijos daugiatikslio laboratorinio modulio ФГБ-2 kūrime. Kazachstanas 2005 metais turėjo vilties tapti pilnateisiu TKS projekto dalyviu, kai 2005 metais ėmėsi šios veiklos. Tačiau prie sukurtų savo mokslinių įrenginių Kazachstano kosmonautai negautų pirmumo teisės ir miglota šios šalies kosmonautų patekimo perspektyva į formuojamus TKS ekipažus.

2008 metų vasario 17 dienos vakare STS-122 programos astronautai perėjo iš TKS į Atlantis ir uždarė liukus. Paskutiniąja skrydžio TKS dieną astronautai iš stoties į erdvėlaivė pernešė grąžinamus krovinius ir derino jų atgabentą modulį Columbus, kurį sujungė su kosmine stotimi pirmojo išėjimo į atvirą kosminę erdvę metu.

2008 metų vasario 18 dieną 13:25 Lietuvos laiku daugkartinio naudojimo Atlantis, skriejantis pagal programą STS-122, atsijungė nuo TKS. Po atsijungimo Atlantis tradiciškai apskriejo TKS. Savarankiškas Atlantis skrydis tęsis dar dvi paras, o nusileidimas numatytas trečiadienį.

Europos kosminė laboratorija Columbus

Europos kosminės agentūros laboratorija Columbus

Tai naujausios TKS nuotraukos: laboratorija Columbus centre, viršuje

Sugedo Atlantis papildomi varikliai

Vakar sugedo bendras keturių papildomų variklių šildytuvas, todėl šiais varikliais nebus galima pasinaudoti. Papildomi varikliai yra naudojami tikslesniam šattlo orientavimui erdvėje, tačiau jų neprisireiks mažinant laivo aukštį kosminėje erdvėje ir leidžiantis ant nusileidimo tako. Atlantsis dėl to nepatirs jokių nesklandumų, nes orbitos žeminimo ir  nusileidimo metu šie varikliai nėra jungiami. Pirmasis Atlantis bandymas nusileisti yra numatytas 2008 02 20  9:07 JAV rytinės pakrantės laiku.

2008 metų vasario 20 diena

2008 02 20 Atlantis nusileido Kanaveralo iškyšulyje. Baigėsi Atlantis skrydis pagal STS-122 programą. Kosminio lėktuvo užpakaliniai ratai palietė nusileidimo taką Nr.15  18:07 Lietuvos laiku. Į Žemę sugrįžo astronautai Frick S. Nathaniel, Poindexter A. Goodwin, Melvin L. Devon, Walhem R. Joseph, Schlegel H. Wilhelm, Love S. Glen ir Tani D. Michio.

Atlantis leidžiasi

Sveiki, sugrįžę į Žemę

Prieš savaitę baigėsi eilinė šatlo Atlantis misija. Šią misiją specialistai laiko viena iš sėkmingiausių visų Space Shuttle programos misijų. Skrydžio metu atsiradusių problemų nebuvo tiek daug (lyginant šį skrydį su kitais šatlų skrydžiais) – nedidelis įtrūkimas termoizoliacinėje dangoje ir keturių orientacijos variklių sugedimas. Tai visa informacija, kurią anksčiau yra pateikę NASA atstovai. Bet pasirodo, kad tai dar ne visos problemos, kurios atsirado STS-122 skrydžio metu.
Dar apie vieną problemą, kuri buvo užfiksuota starto metu, sužinome iš misijos STS-122 skrydžio metu atsiradusių anomalijų apžvalgos. Pasirodo, kad, sugedus vienai parašiuto ištraukiamojo mechanizmo detalei, nepilnai išsiskleidė vienas iš trijų parašiutų, kurių pristabdomas leidosi kairysis šatlo greitintuvas. Dėl to greitintuvo atsitrenkimo į vandens paviršių greitis buvo kiek didesnis už apskaičiuotąjį ir greitintuvas stipriai apgadintas ties variklio tūta.
Specialistai bando išsiaiškinti šios situacijos priežastis ir kol kas neskuba skelbti kokios nors versijos. Jie tik paskelbė, kad tai niekaip nesusiję su greitintuvo atsiskyrimu nuo Atlantis ir jokios grėsmės astronautų gyvybei nebuvo.
Tai dešimtasis panašus incidentas per 27 šatlų skrydžių metus. Kadangi nagrinėjama problema niekaip nesusijusi su ekipažo saugumu, tai nėra jokių priežasčių stabdyti šatlo Endeavour skrydį kovo mėnesį. Tačiau NASA inžinieriai linkę išsiaiškinti šią parašiuto nepilno išsiskleidimo problemą ir atlikti būtinus konstrukcinius pakeitimus parašiuto išsiskleidimo sistemoje, kad daugiau tokie incidentai nepasikartotų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *