Kosminės programos » Sovietų Sąjunga/Rusija » Buran

Buran

Sovietų Sąjungos daugkartinio kosminio kelto konstravimas pradėtas 1976 metais ir buvo įtakotas JAV Shuttle programos. Nepaisant bendro panašumo į amerikiečių projektą Space Shuttle, sovietų projektas turėjo kelis išskirtinius bruožus: raketa „Energija”, galėjo iškelti arba daugkartinį kosminį keltą „Buran” arba naudingą (iki 100 tonų) krovinį, Burano stabdymui nusileidus buvo panaudota parašiutų sistema. Šią idėją JAV vėliau panaudojo savo daugkartiniuose laivuose.
Iki 1988 metų buvo atlikti 24 skrydžiai atmosferoje ir 1988 metais vienas bepilotis automatinis skrydis aplink Žemę. 1991 metais erdvėlaivio kūrimo projektas buvo sustabdytas ir vėliau – po Sovietų Sąjungos subyrėjimo – uždarytas.

Buran erdvėlaivių ir maketų buvo pagaminta virš 10 (8 maketai). Į kosmosą autonominiu režimu pakilo 1К 11Ф35. Po skrydžio jis ilgą laiką dulkėjo Baikonuro montavimo-bandymų korpuse, po to tapo Kazachstano nuosavybe. Vienu metu laivas buvo įkeistas užsienio kreditoriams. 2002 metais jį sunaikino įgriuvęs pastato stogas.
Laivas 2K – 95 % paruoštas skrydžiui į stotį „Mir“. Liko Baikonure ir tapo Kazachstano nuosavybe. Laivas 3K – buvo Tušino mašinų statybos gamykloje. Paruošimas 50 %. Parduotas vienam iš vokiškų muziejų.

Vienintelis nenuniokotas „Buranas“ yra saugomas privačiame muziejuje Vokietijoje. Būtent šį kosminį lėktuvą 02 Rimantas daugiausiai kartų kėlė į orą.

Laivai 4K ir 5K nuimti nuo pastolių, išrinkti ir sunaikinti.

„Burano” bandymuose dalyvavo ir lietuvis kosmonautas-bandytojas Rimantas Stankevičius. Jis kartu su rusų lakūnu bandytoju Igor Volk atliko pagrindinius testinius skrydžius.

R. Stankevičius 1990 metais, dalyvaudamas Italijoje, aviacijos parodoje ir atlikdamas parodomąjį skrydį lėktuvu SU-27, žuvo.

Buran kurėjai ir lakūnai-bandytojai

„Burano“ įgulos kabina

Energija PoliusTai raketa Energija ir karinis palydvas Polius startavo 1987 metų gegužės 15 dieną nesėkmingai

Energija BuranBuran – Energija ruošiama startui

Erdvėlaivio Buran ir raketos Energija startas

Buran sėkmingai nusileido autonominiu režimu

JAV kosminio kelto ir Sovietų Sąjungos Burano sistemų dydžių palyginimas

2002 metais įgriuvo Baikonuro montavimo bandymų korpuso stogas ir vienintelis į kosmosą pakilęs Buran, buvo sunaikintas…

Atkreipkite demėsį į tamsius kvadratukus. Tai termoizoliacinės plokštelės, pagamintos Lietuvos tekstilės pramonės mokslinio tyrimo institute (vėliau – Lietuvos tekstilės institutas, dabar – Fizinių ir technologijos mokslų centro tekstilės institutas (FTMC TI)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *