Kosminės programos » JAV » Gemini » Gemini – 11

Gemini – 11

Gemini – 11 arba oficialiai Gemini XI buvo devintas lėkis į kosmosą pagal NASA projektą Gemini. Trukmė 1966 m. rugsėjo 12–15 d.

Ekipažas

Ekipažas – vadas Charles Conrad ir pilotas Richard Francis Gordon, dubleriai: vadas Neil Alden Armstrong ir pilotas William Alison Anders. Startas 1966 metų rugsėjo 12 dieną 14 val. 42 min UT iš Canaveral iškyšulio, nusileidimas Atlanto bandenyne – rugsėjo 15 dieną 13 val. 59 min UT, skrydžio trukmė 2 paros 23 val. 17 min, orbitos maksimalus aukštis 1753 km, aplink Žemę apskrieta 44 kartus.

Misijos tikslas

Pagrindinis skrydžio tikslas – susijungimas su Agena-XI, kiti skrydžio tikslai – susijungimo manevrai ir testai, darbas atvirame kosmose ir moksliniai eksperimentai. Susijungimas su nepilotuojama Agena-XI vyko labai gerai: nuo starto pradžio praėjus tik 94 minutėms ir po 5 manevrų. Šiame skrydyje kuro manevrams buvo pakankamai ir abu astronautai po du kartus prisijungė ir atsijungė nuo Agena.
R.Gordon du kartus dirbo atvirame kosmose: pirmo išėjimo metu (38 minutės) Agena ir Gemini-11 buvo sujungti 30 m ilgio specialiu lynu, darbo metu R.Gordon pavargo ir į Gemini-11 grižo anksčiau. Taip sujungtos sistemos Gemini-11 Agena-XI orbitos apgėjus, naudojant Agena variklius, buvo padidintas iki 1372 km aukščio. Šis aukštis buvo ir yra orbitos aukščio rekordas.
Bendra Agena-XI ir Gemini-11 sistema buvo įsukta iki 55 apsukų per minutę ir taip mėginta bent kelias minutes sukurti dirbtinę gravitaciją, tačiau ekipažas nejuto jokio dirbtinės gravitacijos poveikio. Antras išėjimas truko 2 val. 8 minutes.
Visi numatyti eksperimentai (9 moksliniai ir 3 technologiniai) buvo atlikti, tačiau tik 2 fotografiniai eksperimentai buvo nauji. Seni moksliniai eksperimentai – oro stebėjimo, teritorijų fotografavimo, atmosferos švytėjimo ties horizontu, radiacijos bei nulinės gravitacijos efektų, jonų emisijos matavimai, branduolinės emulsijos ir ultravioletinės astro kameros naudojimas – jau anksčiau vykdyti Gemini misijų metu kaip ir technologiniai eksperimentai – masės matavimai, naktinio vaizdo sustiprėjimas ir kiti jau buvo atliekami ir ankstesniuose skrydžiuose. Astronautams ypač patiko naktinio vaizdo sustiprėjimas.

Skrydžio pabaigoje pirmą kartą atliktas automatinis nusileidimas. Jis praėjo puikiai ir erdvėlaivis su astronautais nusileido 4,9 km atstumu nuo apskaičiuoto taško vandenyne. Paieškos ir gelbėjimo darbus atliko JAV lėktuvnešio Guam įgula ir erdvėlaivį iškelė po 24 min. Visoje toje operacijoje dalyvavo 9054 žmonės, 73 lėktuvai ir 13 laivų.

Gemini - 11Gemini-11 logo
Gemini - 11Ekipažas: pilotas Richard Francis Gordon ir vadas Charles Conrad

Gemini11 startasGemini11 startas21966 metų rugsėjo 12 diena. Erdvėlaivio startas iš 19-ios aikštelės

Gemini11 startas3Gemini-Titan 11 startas iš 19-os starto aikštelės 1966 metų rugsėjo 12 dieną. Tolumoje matome starto aikštelę 39A su raketa Saturn V SA-500F. Raketa SA-500F buvo skirta tik antžeminiams bandymams
Indija ir Šri LankaIndijos ir Šri Lanka vaizdas pro Gemini-11 iliuminatorių
R.Gordon atvirame kosmoseR.Gordon dirba prie Agena-XI
Centre – Agena-XI prijungta specialiu 30 metrų lynu
Gemini - 11Agena-XI
Gemini - 11Traukites – šoksiu… Nekenčiu šokinėjimo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *