Kosminės programos » Tarptautinė kosminė stotis » TKS pradžia, surinkimas, kaina » TKS pradžia

TKS pradžia

Tarptautinė Kosminė Stotis (TKS, International Space Station – ISS) – tarptautinis orbitinės stoties projektas, kuriame bendradarbiauja penkios kosmoso agentūros iš įvairių šalių: JAV – NASA; Rusija – RKA; Japonija – JAXA; Kanada – CSA ir keliolika Europos valstybių – ESA (Europos kosmoso agentūra).

Tarptautinės Kosminės Stoties emblema

Istorija

Kosminės stoties pradžia laikoma 1998 metų lapkričio 20 diena, kai į orbitą buvo išvestas pirmasis modulis Zarya. Nuo 2000 metų lapkričio mėnesio TKS yra pastoviai apgyvendinta. TKS aptarnauja Rusijos Sojuz ir Progress bei JAV Space Shuttle aparatai. Tarptautinės Kosminės Stoties statybas planuojama baigti 2010 metais.
TKS istorijos pradžia sutampa su šaltojo karo pabaiga, kai aukščiau minėtos šalys pradėjo derybas dėl tikros tarptautinės stoties sukūrimo. Projektas Space Station Alpha paskelbtas 1993 metais ir susitarta sujungti įvairių kosmoso agentūrų projektus: NASA Space Station Freedom, Rusijos Mir – 2 ir ESA Columbus kosmines stotis.

Konstrukcija

TKS sudaro šeši gyvenimui ir mokslui skirti moduliai: Rusijos Zaria ir Zvezda, JAV Destiny, Unity bei Harmony ir ESA Columbus modulis. Prie TKS prijungti du moduliai Quest ir Pirs, leidžiantys astronautams išeiti į atvirą kosmosą, bei įvairūs santvaros ir saulės baterijų moduliai.
Planuojama, kad 2010 metais pabaigus TKS statybas, jos gyvenamas tūris sieks maždaug 1000 m³, masė – apie 400 tonų, elektros galia – 100 kW, santvaros ilgis – 108,4 metrai, modulių ilgis – 74 metrai. Stotyje galės gyventi šešių žmonių įgula.
TKS yra ryškiausias dirbtinis dangaus objektas ir jį galima matyti plika akimi judantį dangumi iš vakarų į pietryčių pusę neaukštai virš horizonto. Smulkiau šiose svetainėse Stoties matomumas Vilniuje ir Stoties matomumas. Kartais galima pamatyti ir tiesiogines transliacijas iš ISS.

Stoties vaizdas 2011 metų gegužės 29 dieną, kai nuo TKS atsijungė ir į paskutinį nusileidimą pasuko daugkartinis erdvėlaivis Endeavour

Nuo 1998 metų lapkričio 20 dienos iki 2013 metų liepos mėnesio į TKS startavo 89 Rusijos erdvėlaiviai, 37 JAV Space Shuttle daugkartinio naudojimo laivai, 1 bandomasis ir 2 normalūs Dragon skrydžiai (privati JAV SpaceX kompanija), 3 JAXA krovininniai erdvėlaiviai ir 3 ESA krovininiai erdvėlaiviai.

Komentarai apie “TKS pradžia”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *