Asmenybės » Lietuviai kosmoso programose

Lietuviai kosmoso programose

Daugelis lietuvių kilmės mokslininkų, inžinierių ir lakūnų dalyvavo Sovietų Sąjungos kosmoso programose.

1969 metais pirmasis lietuvių kilmės kosmonautas Aleksejus Jelisejevas-Kuraitis išskrido į kosmosą erdvėlaivio Sojuz įgulos narys ir dalyvavo keliose sėkmingose kosmoso misijose.

Nuo 1970 m. planetologas Georgas Burba dalyvavo programose Luna/Lunochod, Marsas ir Venera.

Buvo numatyta, kad 1988 m. Rimantas Stankevičius taps sovietinio daugkartinio erdvėlaivio Buran vadas. Jis tapo lakūnu bandytoju, vėliau kosmonautu ir prisijungė prie sovietų kosminių pajėgų.

JAV astronautas Karolas „Bo“ Bobko turi lietuviško kraujo.

Daugiau kaip šimtas lietuvių kilmės mokslininkų ir inžinierių yra įtraukti į NASA (JAV) kosmoso veiklas ir kosmoso misijas: Arvydas Kliorė (Mariner, Pioneer, Venus, Galileo ir Cassini), Antonis Dobrovolskis (Pioneer ir Venus), Vytenis Vasyliūnas (Voyager ir Galileo), Arvydas Vaišnys (Mars Global Surveyor, Mars Odyssey, Mars Express ir Mars Reconnaissance Orbiter), Romualdas Kašuba (Saturn IV ir Lunar Excursion Module), Martynas Kregždė (Apollo ir kosminių laivų programos), Jonas Zmuidzinas (Curiosity) ir daugelis kitų.

Lietuviško palydovo LituanicaSAT – 1 kūrimą gerai įvertino Gintautas Vitkus – aerokosmoso ekspertas, dirbantis su NASA projektais.

Algirdas Avižienis sukūrė kompiuterinių komponentų, naudojamų kosmose, atsparumo gedimams principą.

2000 metų vasario 19 dieną Petrašiūnų kapinėse palaidotas JAV gyvenęs lietuvis profesorius Julius Jodelė. Jis ilgą laiką dirbo NASA struktūrose prie Ranger ir Mariner projektų, kartu su kitais kūrė pirmąsias JAV kosmines programas. Paskutinis jo svarbus darbas – naktinio matymo prietaisas, naudotas JAV pajėgų Persijos karo metu. Už tai, H.Kebeikio teigimu, jis gavo JAV nacionalinę premiją.

Kitas JAV lietuvis Jurgis Paulikas 37 metus dirbo JAV kosminio komplekso milžine – kompanijoje “Aerospace”, vienu metu buvo jos viceprezidentas. Jis apdovanotas už indėlį kuriant stebėjimo iš kosmoso sistemas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *