Asmenybės » Wernher von Braun

Wernher von Braun

Wernher von Braun – Apollo programos kūrėjas

Wernher von Braun savo kabinete Maršalo kosminių skrydžių centre, 1964 metų gegužis

VBvaikysteVerneris Braunas (centre) su broliais vaikystėje

Wernher von Braun gimė 1912 kovo 23 Virzic mieste Prusijoje. 1932 metais įgijo bakalauro laipsnį Berlyno technologiniame universitete, o 1934 metais Berlyno universitete gavo daktaro laipsnį. Nuo 1929 metų pradėjo dalyvauti Tarplanetinių skrydžių grupės veikloje Berlyne ir susižavėjo skrydžio į Marsą idėja. 1930 metais pradėjo konstruoti skysto kuro variklių raketas. 1932 metais priimtas į Vokietijos karinių pajėgų Artilerijos skyrių ir ima vadovauti balistinių sviedinių su skystu kuru sukūrimui. 1937 metais įstoja į nacionalsocialistų, Nr. 5738692. Tais pačiais metais Panemiundėje, prie Baltijos jūros, įkūriamas Vokietijos karinis raketinis tyrimo centras (Heeresversuchsanstalt Peenemünde), o Wernher von Braun paskiriamas techniniu direktoriumi.


Užsitarnauja šturbanfiurerio laipsnį (pagal dabartinius karinius laipsnius – majoras). Beje, idomus faktas: yra išlikusi (gal būt tik paviešinta) vienintelė nuotrauka, kurioje Wernher von Braun su SS kariškio uniforma. Antrojo pasaulinio karo metu Panemiundje sukonstruojama raketa V-2 ir panaudojama Londono, Belgijos, Prancūzijos, Olandijos bombardavimui. Iki 1945 metų vasario 15 dienos buvo pagaminta 5200 raketų.

Peenemünde, Start einer V2Raketos V-2 startas 1943 metų vasarą iš Panemiundės

V-2 raketos gamybos darbus atlieka koncentracijos stovyklos kaliniai. Vėliau šis faktas buvo prapuolęs iš Werner von Braun biografijos. JAV ilgai neviešino fakto apie Apollo programos vadovo sąsajas su naciais ir kalinių darbu.

1941 metų pavasaris Panemiundėje

Vienintelė (išlikusi ar tik viešai paskelbta?) V.Brauno nuotrauka su SS uniforma

V-2 ir pabaiga

Adolfas Hitleris, suvokęs pralaimėtą karą, įsakė Panemiundės mokslininkų grupę sunaikinti, tačiau 1945 gegužės 3 dieną Werner fon Braun ir didžioji jo darbuotojų dalis, operacijos „PaperClip” metu, pasidavė sąjungininkų armijai ir išvyko į JAV. Kartu su darbuotojais buvo išvežta labai daug techninės dokumentacijos. Dalis darbuotojų ir techninės dokumentacijos atiteko Sovietų Sąjungai, kuri toliau trofėjines raketas V-2 testavo savo poligone (vėliau kosdromas) Kapustin-Jare 1945-1947 metais.

Prieš pasiduodant JAV armijai: Walter Dornberger, Herbert Axter, Wernher von Braun ir Hans Lindenberg

ORIGINAL PEENEMUENDE TEAMJAV, 1946 metai. 104 žymiausi Vokietijos raketininkai

Veikla JAV

Atvykęs, 1945 metų rudenį pradeda  vadovauti vadovauja JAV armijos ginkluotės projektavimo ir kūrimo departamentui ir spaudoje smarkiai propaguoja kosminių skrydžių bei pilotuojamos orbitinės stoties idėjas. 1955 balandžio 14 dieną (kiti šaltiniai nurodo rugsėjo 11 datą) gauna JAV pilietybę . Nuo 1950 metų vadovauja armijos arsenalo „Redstoun“ raketų grupei.

Verner fon Braun ir JAV prezidentas John F. Kennedy 1963 gegužės 19 dieną (prasidėjus Apollo programai)

1960 metais tampa vienu iš NASA vadovu ir pirmuoju Dž.Maršalo vardo Kosminių skrydžių centro direktoriumi

NASA dvyliktukas – Panemiundės specialistai prie 4448 pastato (Redstouno arsenalas, Hunstville miestelis, Alamabos valstija) prieš persikeliant į NASA: (iš kairės) Ernst Stuhlinger, Helmut Hoelzer, Karl L. Heimburg, Ernst Geissler, Erich W. Neubert, Walter Haeussermarn, Wernher von Braun, William A. Mrazek, Hans Hueter, Eberhard Rees, Kurt Debus, Hans H. Maus.

Jis vadovavo raketos nešėjos “Saturn“, dirbtinių Žemės palydovų „Explorer“ kūrimui bei kosminei programai Apollo. 1972 metais baigė dirbti NASA. Mirė 1977 liepos 16 dieną Aleksandrijoje (Virdžinojos valstija, JAV).

Verner fon Braun rankose V-2 raketos modelis, atvėręs kelią į JAV
Verner fon Braun prie didžiausio gyvenimo kūrinio – raketos nešėjos Saturn-V


1968 metų spalio 1 dieną specialaus lėktuvo KC-135A viduje. Laisvo kritimo metu, atsirasdavo 20-30 sekundžių nesvarumas. Po to lėktuvas vėl kildavo ir vėl krisdavo. Ir taip per vieną skrydį bent 6-8 kartus

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *