Kosminės programos » Sovietų Sąjunga/Rusija » Šunys kosmose

Šunys kosmose

Pirmasis šuo kosmose
1957 metų lapkričio 3 dieną pakilo antrasis Sovietų palydovas – biologinis palydovas – su baltai juodu kiemsargiu šunimi Laika. Regeneracijos ir termoreguliacijos sistemos kabinoje palaikė reikiamus dydžius, o deguonies ir maisto atsargos leido atlikti ilgus mokslinius eksperimentus. Būtent šio skrydžio metu užgimė naujas mokslas – kosminė biologija, o gauti rezultatai priartino žmogaus skrydį. Be biologinių tyrimų buvo atliekami kosminių spindulių, Saulės spinduliavimo tyrimai bei nustatomas atmosferos tankis. Aparatūra, Laika ir elektros šaltinis svėrė 508.3 kg, skrydžio perigėjus – 225 km, apogėjus 1671 km. Šuo Laika žuvo, nes tuo metu dar nebuvo sukurta erdvėlaivio sugrąžinimo į Žemę sistema.

Apie skrydį
Telemetriniai duomenys parodė, kad po perkrovos ir nesvarumo atsiradimo, šuns pulsas grįžo į normalų, o judesiai buvo tolygūs. Pulsas grįžo į normalų po 3 val., Žemėje atliktuose eksperimentuose pulsas į normalų grįždavo po 1 val. Elektrokardiograma neparodė jokių patologinių pokyčių. Palydove nebuvo termoreguliacijos sistemos, o palydovo ploto skaičiavimai buvo klaidingi. Dėl šių priežasčių temperatūra viduje pakilo iki 40° Celcijuas ir Laika mirė nuo perkaitimo ir šoko, apskriejus apie Žemę 4 kartus (maždaug 6 valandos). Palydovas apsisuko apie Žemę 2570 kartų ir 1958 metų balandžio 4 dieną sudegė atmosferoje. Speciali Sovietų komunistų partijos Centro Komiteto (neklauskite, sunkiai paaiškinamas darinys) ir ministrų kabineto komisija nepatikėjo, jog Laika mirė dėl konstrukcinės klaidos ir įsakė atlikti eksperimentus panašiomis sąlygomis Žemėje. Eksperimentai buvo atlikti, o jų metu žuvo du šunys.

Užkulisiai
Pirmasis Sovietų palydovas startavo 1957 spalio 3 dieną. Tuoj po šio įvykio Sovietų lyderis Nikita Chruščiov įsakė Sovietų kosmonautikos vadovui S.Koroliov ir jo komandai sugalvoti „ką nors tokio lapkričio 7 dienai – bolševikų revoliucijos metinėms“, taip tikintis nustebinti amerikiečius. Per menėsį laiko S. Koroliov komanda paruošė kosminį erdvėlaivį, panašų į pirmąjį palydovą, tik su specialiu 80 cm ilgio skyriumi šuniui. Prieš skrydį šunį pratino prie panašaus dydžio narvo, o narvo dydį mažino. Šuniui reikėjo įprasti dėvėti specialų rūbą – skafandrą, prisegtą prie vidinių palydovo sienelių. Už šuns buvo įmontuotas specialus rezervuaras šlapimui ir ekskrementams. Maitino šunį automatiniu dozatoriumi žele – duona, mėsa ir kolagenais. Laikai dėl techninių problemų teko tupėti kasulėje tris dienas iki starto. Pasak Sovietų Mokslų akademijos sekretoriaus Aleksandr Tošlev, starto metu šuo duso, o širdies ritmas buvo padidėjęs.

Praėjus savaitei po skrydžio Sovietų Sąjunga paskelbė, jog Laika buvo užmigdyta. Daugelis šalių ją paskelbė mokslo kankiniu, Japonija Laikos atvaizdą panaudojo pašto ženklui.

Maskvoje, prie Karinės Medicinos instituto, kuriame skrydžiui buvo ruošiama Laika ir kiti kiemsargiai šunys (apie trisdešimt), 2008 metais balandžio 12 dieną atidengtas paminklas. Laika buvo šio instituto darbuotojų numylėtinis. Prie paminklo, šalia gėlių, kartais paliekamas daktariškos dešros gabalėlis – Laikos mėgstamas delikatesas.

Detali informacija apie patį skrydį paviešinta tik 2009 metų rudenį.

Iki Laikos
1951 metų liepos 22 dieną, iš Kapustin Jar kosmodromo startavo raketa su dviem šunimis – Čigonu ir Deziku. Skrydis buvo suborbitinis, raketa pakilus į 87 km aukštį, atsiskyrė hermetiška kabina ir šunys parašiutu nusileido ant žemės. Stebėję nusileidimą ir pamatę išskleistą parašiutą bei kapsulę, kas mašinomis, kas pėsti, pasileido į nusileidimo vietą, nors tai buvo griežtai uždrausta. I. Popov ir D. Seriapin, pagrindiniai šunų ruošėjai skrydžiui, atidarė kapsulę ir su palengvėjimu atsiduso „Gyvi“. Abu šuneliai tarsi ne nepajutę skrydžio, lakstė, lojo ir šokinėjo aplink ruošėjus, o į kitus žmones nekreipė jokio dėmesio. Šunelius atidžiai apžiūrėjo ir nerado jokių pakitimų, tik Čigonas turėjo nedidelę traumą.
Čigonas vėliau gyveno pas valstybinės komisijos vadovą Anatolij Blagonravov, ir netgi galėjo aploti užėjusius generolus. Šie, žinodami šuns nuopelnus, leisdavosi aplojami. Dezikas skraidė į kosmosą. Liepos 29 dieną skrido kartu su šunimi Lisa ir žuvo: neišsiskleidė parašiutai, kapsulė labai kietai atsitrenkė į žemę. Po šio įvykio Čigoną A.Blagonravov priglaudė pas save, kur šunelis ir nugyveno savo amželį.
Vienas šuo į kosmosą skrido neparuoštas. Kai buvo ruošiamasi paleisti Rožok ir Neputiovij, gerai paruoštas ir ištirtas Rožok pabėgo. O raketa jau laukė. Kas beliko? S. Koroliov pasakyti niekas neišdrįso, tad sugavo palei valgyklą bėgiojantį šunį, pavadino jį ZIB („Запасной Исчезнувшего Бобика“ – Dingusio Bobiko Atsarginis) ir paleido kosmosan be jokio paruošimo ir medicininio tyrimo. Viskas baigėsi laimingai, o S. Koroliov tai sužinojęs, pasakė: „Taip, mūsų laivais greitai skraidys pagal profsąjungų komandiruotes – poilsiauti!”. Raketas tobulino, tuo pačiu didėjo ir pasiekiamas aukštis į kurį skraidino gyvūnus. Piostraja ir Belaja nuskraidino į 450 km aukštį. Šuneliai gyvi grįžo ir iškart mirė nuo perkrovų.

Šuo ir J.Gagarin
Pasakojama, kad po skrydžio, Jurij Gagarin viename iš priėmimų, ištarė tik dabar paviešintą frazę: „Iki šiol nesuprantu, – kas aš. „Pirmas žmogus“ ar „Paskutinis šuo“. Tai buvo palaikyta pokštu, tačiau kiekviename pokšte yra dalis tiesos. S. Koroliov J. Gagarin skrydį palaimino tik po dviejų sėkmingų šunų skrydžių .

Šunų skrydžiams skirtas atvirukas – Tarptautiniai geofiziniai metai
Šuo Laika palydovo kapsulėje
Laika medicininių eksperimentų metu
Paminklas Laikai
Užrašas ant paminklo Laikai
Belka ir Strelka tuoj skris. O kur šventiniai kaulai?

Komentarai apie “Šunys kosmose”

 • Ana

  aš ir mano geriausia draugė turėjome laikas ir kai sužinojome apie tai buvo pikta visiems pritariu!

 • Miglė

  Aš ir mano geriausia draugė abidvi turėjome po laika, bet netekome jų, ir kai tik kažkas pasako „laika” mes prisimename skaudžią situaciją, bet kai išgirdome šią istoriją, mes negalėjome patikėti tuo
  Didelė užuojauta,
  Miglė ir Marija

 • Saule

  Labai gaila. Bet tiesiog visvien labai daug paminklu tai manau ja visi prisimins☺☺☺😟😟bet gaila

 • Joana 27 m.

  Kaip gaila šunelių, verkiau netgi 🙁 Net pikta pasidarė, kokie žmonės savanaudžiai, jeigu nori kovoti su Amerika, tai PRAŠOM, tik jokiu testų su gyvūnais! Pati esu veganė ir priklausau kelioms gyvūnų teisių organizacijoms ir tikrai esu PRIEŠ šitus bandymus su gyvūnais. Jeigu jau taip nusiteikę, tai tegul su benamiais žmonėm testuoja, bet JOKIŲ GYVŪNŲ!! Žmonės, prašau, susiprotėkit, tie, kas UŽ, atsakykit į mano komentarą, nes kuo mūsų pusėj bus daugiau, tuo labiau mes galėsime įtikint kitus elgtis teisingai!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *