Kosminės programos » Sovietų Sąjunga/Rusija » Pirmasis būrys

Pirmasis būrys

Nuo 1959 rugpjūčio iki 1960 metų liepos Sovietų Sąjungoje ypatingai kruopštų medicininį patikrinimą praėjo 3461 kariškiai. Norintys patekti į kosmonautų būrį privalėjo būti idealios sveikatos ir atitikti tokius reikalavimus: amžius iki 35 metų, ūgis ne daugiau nei 170 cm, svoris iki 70-72 kg.

1960 metų kovo 7 dieną Sovietų Sąjungoje buvo suformuotas 20 būsimųjų kosmonautų grupės branduolys: Ivan Anikejev, Valerij Bikovskij, Boris Volynov, Jurij Gagarin, Viktor Gorbatko, Vladimir Komarov, Aleksej Leonov, Grigorij Neliubov, Adrijan Nikolajev, Pavel Popovič, German Titov ir Georgij Šonin. Kovo 9 dieną priimtas Jevgenij Chrunov, kovo 25 dieną priimti Dmitrij Zaikin, Valentin Filatjev. Balandžio 28 dieną į būrį priimti: Pavel Beliajev, Valentin Bondarenko, Valentin Varlamov, Mars Rafikov. Birželio 17 priimtas Anatolij Kartašov. Būsimajam jauniausiam kosmonautui – Valentin Bondarenko – buvo 23, vyriausiam – Pavel Beliajev – 34 metai. Visi jie buvo kariškiai.

Pirmiejis

Pirmasis Sovietų Sąjungos 20 kosmonautų būrys. Viršutinėje eilėje iš kairės į dešinę: Ivan Anikejev (27), Pavel Beliajev (35), Valentin Bondarenko (23), Valerij Bikovskij (26), Valerij Varlamov (26). Antroje eilėje iš viršaus: Boris Volynov (26), Jurij Gagarin (26), Viktor Gorbatko (26), Dmitrij Zaikin (28), Anatolij Kartašov (28). Antroje eilėje iš apačios: Vladimir Komarov (33 года), Aleksej Leonov (26), Grigorij Neliubov (26), Andrijan Nikolajev (31 год), Pavel Popovič (30). Apatinėje eilėje: Mars Rafikov (27), German Titov (25), Valentin Filatjev (30), Jevgenij Chrunov (27), Georgij Šonin (25)

Vėliau dėl įvairių priežasčių būrys mažėjo. 1963 metų balandyje trijulė – Ivan Anikejev, Valentin Filatjev ir Grigorij Neliubov – pasilinksmino daugiau, nei galima ir girti ėjo geležinkelio pylimu. Juos sulaikė karinis patrulis. Visa teritorija buvo karinis objektas ir saugoma. Būsimieji kosmonautai pasipriešino patruliui, kilo susistumdymas ir, galbūt, kumščiais netgi mosikavosi vieni prieš kitus. Patruliai gražiai vaikinus „surinko”, nuvežė daboklėn ir uždarė. Kai vėliau buvo išsiaiškinta, jog daboklėje sėdi būsimi kosmonautai, patruliai pastėro: grėsė įvairių popierių rašymas. Patrulių vadas pasiūlė vaikinams atsiprašyti už savo elgesį. I. Anikejev ir V. Filatjev su tuo sutiko. Betgi G. Neliubov būta užsispyrusio ir jis nesutiko atsiprašyti. Ką gi, teko surašyti oficialų girtų būsimųjų kosmonautų sulaikymo dokumentą ir juos laikyti iki ryto daboklėje. Ryte sulaikymo protokolas pasiekė kosmonautų treniruočių vadą, pulkininką Nikolaj Kamanin. Šis elgėsi ryžtingai ir atvykęs į daboklę vaikinus išsivežė. 1963 balandžio 17 dieną trijulei teko susirinkti daiktus ir palikus kosmonautų būrį, važiuoti namo.

Vienas iš trijulės – G. Neliubov – buvo įtrauktas į Gagarino šešetuką ir turėjo kilti į kosmosą gal 3, o gal 4. Todėl Sovietų Sąjungoje nusprendė…retušuoti ir klastoti nuotraukas, kuriose buvo G. Neliubov.

Pirmas201961Geguze

Pirmasis Sovietų Sąjungos kosmonautų būrys 1961 gegužę Sočyje. Pirmoje eilėje sėdi (iš kairės į dešinę): Pavel Popovič, Viktor Gorbatko, Jevgenij Chrunov, Jurij Gagarin, Sergej Koroliov, S. K. žmona Nina su P. Povovič dukra Nataša, Jevgenij Karpov (kosmonautų parengimo centro vadovas), Nikolaj Nikitin (parašiutizmo treneris), Jevgenij Fedorov (gydytojas). Antroje eilėje stovi (iš kairės į dešinę): Aleksej Leonov, Andrijan Nikolajev, Mars Rafikov, Dmitrij Zaikin, Boris Volynov, German Titov, Grigorij Neliubov, Valerij Bikovskij ir Georgij Šonin. Galutinėje eilėje (iš kairės į dešinę): Valentin Filatjev, Ivan Anikejev ir Pavel Beliajev. Nuotraukoje nėra: Anatolij Kartašov, Valentin Varlamov, Valentin Bondarenko (mirė 1961 kovo 23 dieną) ir Vladimir Komarov.

Apie J. Gagarin būrį – 6 kosmonautus – pirmasyk vieša informacija buvo paskelbta 1981 metais James Oberg knygoje „Red star in orbit„. Joje buvo nuotraukos – originalios ir retušuotos. Pirmasis Sovietų kosmonautų būrys buvo soformuotas šiek tiek vėliau nei pirmasis JAV astronautų septintukas.

03-sochi-6-orig-origOriginali nuotrauka. 6 kosmonautai su S. Koroliov Sočyje 1961 m. gegužyje: sėdi (iš kairės į dešinę) A. Nikolajev, J. Gagarin; vyriausias konstruktorius S. Koroliov, mokymų šefas Karpov, parašiutų treneris N. Nikitin; stovi: P. Popovič, G. Neliubov, G. Titov, V. Bikovskij.

08-282-soch6-rosebushUps. Nuotraukoje teliko 8 asmenys. G. Neliubov neliko, nors buvo 18-gag-bus-originalPrieš pat J. Gagarin skrydį originali nuotrauka. Autobuse šalia pirmojo kosmonauto dar stovi G. Neliubov.

21-235-gag-bus-nel-face-smudgedIr G. Neliubov nuretušuotas

24-sochi-all-colorDalis pirmojo Sovietų Sąjungos kosmonautų būrio, nuotrauka paskelbta tik XX a. 10 dešimtmetyje.

Mars Rafikov iš būrio buvo pašalintas 1962 metų kovo 2 dieną už disciplinos nesilaikymą: niekam nesakęs išvažiavo nutraukti santuokos. Dalis kariškių būrį paliko dėl sveikatos bėdų: Dmitrij Zaikin (1969 spalio 25 d.), Valentin Varlamov (1960 liepos 24 d. maudėsi ežere, šoko į jį ir stuktelėjo galvą į dugną. Ilgai jį gydė, o 1961 kovo 6 d. V. Varlamov paliko kosmonautų būrį) ir Anatolij Kartašov (1960 metais liepos 16 dieną treniruotėse centrifugoje patyrę didžiulę perkrovą. Dėl atsiradusių odos kraujosrūvų 1961 balandžio 7 d. paliko kosmonautų būrį).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *