Kosminės programos » JAV » Gemini » Gemini – 9

Gemini – 9

Gemini 9A arba oficialiai Gemini IX-A buvo septintasis įgulos lėkis pagal NASA „Gemini“ programoje, 13-asis amerikiečių skrydis ir 23-asis visų laikų skrydis į kosmosą, įskaitant X-15 skrydžius daugiau nei 100 kilometrų aukštyje virš Žemės.

Ekipažas

Ekipažas: vadas Stafford Thomas Patten ir pilotas Cernan Eugene Andrew, dubleriai: vadas Lovell James Arthur, pilotas Aldrin Edwin Eugene.
Starto laikas – 1966 metų birželio 3 diena 13 val. 39 min. UT, starto vieta – Canaveral iškyšulys, nusileidimas į Atlanto vandenyną birželio 6 dieną, 14 val. UT, skrydžio trukmė – 3 paros 20 min., apie Žemę apskrieta 45 kartus.
Šio skrydžio ekipažas turėjo būti Elliot See ir Charles Bassett, tačiau jie žuvo 1966 metų vasario 28 dieną atlikdami treniruotę lėktuvu T-38. Skubiai pakeitus ekipažus vietomis, pagrindiniu tapo buvęs dublerių ekipažas (T.Stafford ir E.Cernan), o dublerių ekipažas suformuotas iš naujo (J.Lovell ir E.Aldrin). E.See ir Ch.Basset lėktuvu įsirėžė į angarą, kuriame vėliau ir buvo montuojamas Gemmini-9.

Misijos tikslas

Pagrindinis misijos tikslas – susitikimas bei susijungimas su Agena – IX, tačiau dėl Agena-IX avarijos, startas buvo atidėtas ir vietos jos, 1966 metų birželio 1 dieną raketa Atlas-1 į orbitą iškelė ATDA (Augmented Target Docking Adapter – papildomas susijungimo įrenginys): Agena dalis be galinio kuro bako ir variklio. Jis ir buvo alternatyvus susijungimo taikinys. Tačiau ir šie susijungimo eksperimentai dėl neatsiskirusio raketos apvalkalo iki galo nebuvo įvykdyti.
E.Cernan atviroje kosminėje erdvėje dirbo 2 val. 7 min. Kiti moksliniai eksperimentai – Zodiako šviesos bei atmosferos švytėjimo ties horizontu fotografavimas – pavyko dalinai, nes E.Cernan operacijass nesvarume sekėsi vykdyti sunkiau nei jis tikėjosi, be to, pradėjo rasoti skafandro šalmo stiklas ir matomumas buvo prastas. Gemini skafandrai, skirti darbui kosminėje erdvėje, buvo šaldomu oru. Pirmą kartą rengtasi išmėginti astronauto „kėdę” (Astronaut Manevring Unit – AMU) su varikliu, stabilizacijos sistema, bioduomenų bei sistemos telemetrija ir deguonimi, tačiau tai pavyko tik 1984 metais. Mat „kėdės” varikliui mėginta naudoti vandenilio peroksidą, kuris degdamas išskyrė karštas dujas ir E.Cernan buvo karšta.
Grįžtant atgal į erdvėlaivį Gemini-9 atsirado nesklandumų uždarant liuką, tuomet E.Cernan pagelbėjo Th.Stafford. Ekipažas vykdė kelis kitus eksperimentus, tokius kaip kūno skysčių biologiniai bandymai (vieninteliai medicininiai eksperimentai).
Nusileidimas vyko labai tiksliai, nuo gelbėjimo laivo – lėktuvnešio Wasp – erdvėlaivis nusileido tik 3 km atstumu, todėl gelbėjimo operacija buvo transliuojama per TV. Laiko transliacijai užteko, mat ekipažas buvo „išgriebtas” po 52 min.

Gemini - 9Gemini – 9 logo
Gemini - 9Ekipažas: vadas Th. Stafford ir pilotas E. Cernan
Gemini - 9Pradinis ekipažas: vadas E. See, Ch., pilotas Bassett (pirmoje eilėje iš kairės) ir dubleriai – Th. Stafford ir G. Cernan

Gemini 9 startasGemini – 9 startas

Gene_Cernan_in_Gemini_IX_spacecraftAstronautas E. Cernan erdvėlaivyje Gemini – 9

Gemini 9 susijungimas 2ATDA susijungimo modulis iš Gemini – 3. Deja, apvalkalas neatsiskyrė ir eksperimentai nepavyko. Th.Stafford šį modulį įvardijo kaip „Alkaną krokodilą”

Gemini - 9 nusileidimasGemini – 9 nusileidimas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *