Kosminės programos » Tarptautinė kosminė stotis » TKS pradžia, surinkimas, kaina » TKS kaina

TKS kaina

Tarptautinės kosminės stoties (TKS – ISS) valstybės iniciatorės: JAV, Rusija, Europos Sąjunga, Japonija ir Kanada. Orientacinė projekto vertė – 80 milijardų JAV dolerių. 2012 metų gegužės menėsį stotis yra vertinama apie 100 milijardų JAV dolerių.

TKS – bendras tarpvalstybinis projektas, kurį sunkiai galėtų įgyvendinti viena valstybė. Stoties statybų ir eksploatavimo darbus tarpusavyje dalinasi Rusijos (Roskosmoso), JAV (NASA), Kanados (CSA), Japonijos (JAXA) ir taip pat Europos (ESA) kosminės agentūros. Šiandien šis daugiau nei 419,45 tonų masės kompleksas sėkmingai veikia skriedamas 350 km aukščio orbitoje virš Žemės paviršiaus. Dabartiniai TKS linijiniai matmenys yra 51 m x 109 m x 73 m.

Statant TKS, medžiagas, įrenginius ir t.t. gabeno: 10 Rusijos erdvėlaiviai, 37 šatlai,  1 testinis ir 3 Space X Dragon erdvėlaiviai, 1 testinis ir 2 operaciniai Cygnus, 4 japonų erdvėlaiviai HTV, 5 Europos kosinės agentūros erdvėlaiviai ATV (2014 metų pabaigos duomenys). Atviroje kosminėje erdvėje astronautai dirbo 184 kartus ir praleido apie 1152 valandas, apie 48 dienas.

Stambiausias objektas apie Žemę

Šiuo metu tai stambiausias dirbtinis kūnas ir tuo pačiu, įspūdinga mokslinė laboratorija, kada nors tik nuskraidinta į orbitą. Joje vykdomi įvairiausių sričių eksperimentai nesvarumo sąlygose – medicinos, biologijos, psichologijos, fizikos, chemijos, nanotechnologijų bei kitose srityse. Stotyje nuolat dirba pamaininis ekipažas, į stotį taip pat „įsiperka“ kosminiai turistai, galintys už nuskraidinimą sumokėti milijonines sumas Rusijos kosmoso agentūrai.

Dar šiais metais TKS sumontavus naujus saulės elementus, jis tapo trečiu pagal šviesumą dangaus kūnu, po Saulės ir Mėnulio.

Žinoma, įvertinti tikrą sąmatą tokio grandiozinio projekto, ypač kai jį vykdo 16 valstybių specialistai, yra labai sudėtinga. Negana to, sudėtinga nuspręsti, kokias lėšas priskirti prie stoties projektinės sąmatos, o kurias ne (pavyzdžiui, tik stoties statybas ar ir erdvėlaivių skrydžius, gabenančius krovinius bei ekipažą). Tad projekto vertė kinta priklausomai nuo skaičiavimo metodikos ir išsidėsto diapazone nuo 35 milijardų iki 100 milijardų JAV dolerių. Tuo tarpu ESA ekspertų manymu, per 30 statybos ir eksploatavimo metų, stoties kaina viršys 100 milijardų eurų – o tai jau gerokai daugiau nei mūsų parašyta 80 milijardų JAV dolerių suma.

Priminsime, jog 2015 metais TKS sukaks 15 metų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *