Kosminės programos » JAV » Space Shuttle » STS 123

STS 123

Endeavour ekipažas, skrisiantis pagal STS-123 programą, 2008 metų vasario 23 dieną atvyko į Kanaveralo iškyšulį. Startas numatytas šių metų kovo 11 dieną. Artimiausiomis dienomis Kenedžio kosminiame centre astronautai susipažins su erdvėlaiviu, treniruosis ir ruošis startui.  Būsimosios misijos pagrindinė užduotis – nugabenti į TKS pirmuosius Japonijos mokslinių tyrimų modulio Kibo elementus.

Misijos STS-123 ekipažas. Pirmoje eilėje iš kairės į dešinę astronautai:  laivo vadas Dominic L. Gorie ir pilotas Gregory H. Johnson. Antroje eilėje iš kairės į dešinę astronautai – misijos specialistai Richard M. Linnehan, Robert L. Behnken, Garrett E. Reisman, Michael J. Foreman ir Japonijos erdvės tyrimų agentūros (Japan Aerospace Exploration Agency – JAXA) astronautas Takao Doi.

   Startas  8 val. 28 min. Lietuvos laiku iš NASA Kennedy Kosminio centro 39A aikštelės. Tai 69 startas iš šios aikštelės ir 122 daugkartinio panaudojimo kosminės sistemos startas. Programa STS-123 [ISS-1J], kosminis lėktuvas OV-105 Endeavour (tai 21 šio lėktuvo skrydis).

Skrydžio STS-123 emblema

 Erdvėlaivį pilotuoja:

Gorie Dominic Lee Pudwill, JAV, laivo vadas (4 skrydis), Johnson Gregory Harold, JAV, pilotas (pirmasis skrydis), Behnken Robert Louis, JAV, pirmasis skrydžio specialistas, antrasis darbų atvirame kosmose specialistas-1 (pirmasis skrydis),

Foreman Michael James, JAV, antrasis skrydžio specialistas, borto inžinierius, antrasis darbų atvirame kosmose specialistas (pirmasis skrydis), Doi Takao, Japonija, trečiasis skrydžio specialistas (antrasis skrydis), Linnehan Richard Michael, JAV, ketvirtasis skrydžio specialistas, pirmasis darbų atvirame kosmose specialistas (ketvirtasis skrydis)

Reisman Garrett Erin, JAV, penktasis skrydžio specialistas, TKS-16 ekspedicijos borto inžinierius (pirmasis skrydis)

 

Planuojama skrydžio trukmė – 17 parų. Skrydžio programoje numatyta: Japonijos mokslinio tiriamojo modulio Kibo pirmosios sekcijos ir Kanados labai tikslaus manipuliatoriaus Dextre, naudojamo statybos operacijoms, nugabenimas į TKS; TKS antrojo inžinieriaus pakeitimas; TKS papildymas papildoma įranga ir vartojamomis medžiagomis; TKS išorėje atlikti montavimo darbus.

STS-123 startas

Endeavour starto metu vizualiai užfiksuota, jog  nuo pakabinamo kuro bako nukrito viena apsauginė termoizoliacinė putų plokštė. Laimingas atsitiktinumas, kad krisdama ši plokštė nepataikė į kosminį lėktuvą, o pralėkė arti jo dešiniojo sparno.
Astronautai, skriedami link TKS, tyrė Endeavour termoizoliacinį paviršių su manipuliatoriaus, ant kurio sumontuota televizijos kamera,  pagalba. Jokių kosminio lėktuvo paviršiaus pažeidimų nepastebėta, o TKS ekipažas ruošiasi priimti svečius. Jų darbo grafikas pakoreguotas taip, kad sutaptų su šatlo Endeavour astronautų darbo grafiku. Trečiadienį kosminės stoties šešioliktosios pagrindinės ekspedicijos  ekipažas kėlėsi 8 valandą Lietuvos laiku, o darbą baigė 18 valandą Lietuvos laiku, po to 4 valandos miegojo.

Nauja darbo diena kosminės stoties astronautams prasidėjo 22 valandą Lietuvos laiku belaukiant atskrendančio šatlo Endeavour. Įgula pasiruošė keletą foto ir video kamerų, idant galėtų detaliai nufotografuoti šatlo paviršių ir dar kartą įsitikinti ar jo paviršiuje nėra termoizoliacijos pažeidimų. Kiekvienas Tarptautinės kosminės stoties ekipažo narys turėjo savo funkcijas. Kosminės stoties vadė Peggy Whitson atsakinga už foto ir video informacijos apie šatlo paviršių surinkimą ir jos perdavimą į Žemę, kosmonautas Jurij Malenčenko buvo atsakingas dviejų skaitmeninių fotokamerų ir kosminės stoties išorėje sumontuotos vaizdo kameros paruošimu darbui, o astronautas Leopold Eyharts buvo atsakingas už šatlo priartėjimo prie kosminės stoties ir susijungimo su ja fotografavimą ir jo termoizoliacinio paviršiaus detalų fotografavimą.
ESA astronautas Leopold Eyharts jau pakuojasi savo „lagaminus“. Jis grįš į Žemę kartu su Endeavour įgula po 16 – 17 –os skrydžio parų. Iš pradžių astronauto Leopold Eyharts skrydis buvo suplanuotas keturiems mėnesiams. Dėl šatlo Atlantis gedimų jis atskrido į Tarptautinę kosminę stotį ne 2007 metų gruodžio pradžioje, o šių metų vasario mėnesio pradžioje. Jam teks pasitenkinti pusantro mėnesio kosminiu skrydžiu, o jo nebaigtus tiriamuosius darbus ESA modulyje Columbus, pagal ESA ir NASA susitarimą pratęs astronautas Garrett E. Reisman.
2008 metų kovo 13 dieną 7 val. 49 min. Lietuvos laiku Endeavour susijungė su TKS.

Šatlo Endeavour astronautai ruošėsi antram išėjimui į atvirą kosminę erdvę. Šis „pasivaikščiojimas kosmose“  grafiką tapo įmanomu tik po vakar dieną šatlo ekipažo ir Hiustono skydžių valdymo centro inžinieriais pašalintų elektros tiekimo trikdžių į platformą, kurioje astronautai montuos Kanados robotą – manipuliatorių Dextre. Roboto surinkimą pratęsė amerikiečiai Richard Linneban ir Michael Foreman: jie surinko robotą ir „rankas“ pritvirtino prie „liemens“. Iš kosminės stoties į atvirą kosmosą astronautai išėjo kovo 16 dieną 01:49 Lietuvos laiku, o sugrįžo atgal į kosminę stotį  08:57 Lietuvos laiku. Astronautai atvirame kosmose buvo 7 valandas ir 8 minutes.

Richard Linneban ir Michael Foreman

Astronautai Linnehan Richard ir Behnken Robert sėkmingai įvykdė trečiojo išėjimo į kosminę erdvę užduotis. Iš viso yra suplanuoti penki išėjimai. Darbas kosminėje erdvėje tęsėsi daugiau kaip 6,5 valandas. Pagrindinė išėjimo užduotis – Kanados manipuliatoriaus Dextre paruošimas darbui. Manipuliatorius, susidedantis iš dviejų rankų, buvo surinktas per du pirmuosius išėjimus į atvirą kosminę erdvę. Dar astronautai Linnehan Richard ir Behnken Robert ant manipuliatoriaus sumontavo specialią platformą atsarginėms detalėms ir instrumentų laikiklį.

Astronautai Linnehan Richard ir Behnken Robert

JAV astronautai Robert Behnken ir Michael Foreman ketvirtą kartą išėjo į kosmosą.

Šio Endeavour ir TKS bendro skrydžio metu suplanuoti penki išėjimai į atvirą kosminę erdvę . Šio išėjimo metu astronautai treniravosi remontuoti šatlo termoizoliacinę dangą ir pakeitė TKS elektros energijos kontrolės sulaužytą modulį.

Robert Behnken ir Michael Foreman

Darbai atlikti pagal planą. Tačiau, atliekant ekertromontažinius darbus, astronautams iškilo sunkumų išmontuojant kosminės stoties segmento Z1 elektrinę jungtį.

Be pagrindinių užduočių astronautai suspėjo atlikti numatytus darbus su Kanados manipuliatoriumi Dextre. Jį atgabeno šatlas Endeavour, o astronautai surinko ir prijungė prie TKS per pirmuosius tris išėjimus į atvirą kosminę erdvę. Iš kosminės stoties patalpų astronautai išėjo kovo 21 dieną 00:04 Lietuvos laiku ir sugrįžo atgal į kosminę stotį 06:28 Lietuvos laiku. Būvimo trukmė atvirame kosmose – 6 valandos ir 24 minutės.

Šatlo Endeavour astronautai Robert Behnken ir Michael Foreman penktą kartą išėjo į atvirąjį kosmosą. Tai penktasis ir paskutinis darbas atvirame kosmose, suplanuotas šiai 16 parų trukmės šatlo misijai. Iš kosminės stoties patalpų astronautai išėjo kovo 22 dieną 22:34 Lietuvos laiku. Buvo manoma, kad šis “pasivaikščiojimas kosmose” truks apie 6,5 valandos. Pagrindinė penktojo išėjimo į atvirąjį kosmosą užduotis – iš Endeavour į TKS paviršių perkelti papildomos laivo manipuliatoriaus “strėlės”, prie kurios montuojama vaizdo kamera, skirta apžiūrėti šatlo termoizoliacinio paviršių.
Astronautai sugrįžo į kosminės stoties patalpas kovo 23 dieną 04:36  Lietuvos laiku. Astronautai buvo atvirame kosmose 6 valandas 2 minutes. Astronautai atliko visas jiems skirtas užduotis. Astronautai Robert Behnken ir Michael Foreman atlikos paruošiamuosius darbus, skirtus Japonijos laboratorinio modulio Kibo antrojo bloko (bus atgabentas į Tks sekančiu šatlo skrydžiu)  prijungimui prie Tarptautinės kosminės stoties.
Be šių darbų astronautai dar pritvirtino ant modulio Columbus išorinio paviršiaus konteinerį, skirtą atlikti eksperimentus beorėmis kosmoso sąlygomis (šių eksperimentų negalima atlikti kosminės stoties gyvenamose patalpose). Šio darbo astronautai nesuspėjo atlikti per trečiajį “pasivaikščiojimą” atviroje kosminėje erdvėje. Dar astronautai patikrino saulės elementų baterijų pasukamojo mechanizmo veikimą ir kitus darbus kosminės stoties paviršiuje.

Baigiasi šatlo Endeavour bendras skrydis su TKS. Numatyta, kad kosminis lėktuvas atsiskirs nuo TKS kovo 25 dieną 01:56 Lietuvos laiku ir pradės skrieti atskirai. Erdvėlaivio nusileidimas numatytas kovo 27 dieną 01:04 Lietuvos laiku.
Šatlo Endeavour astronautai atsisveikino su TKS ekipažu, nuplaukė į savo laivą ir uždarė perėjimo tunelį. Šatlu Endeavour į Žemę sugrįš  Gorie Dominic Lee Pudwill, Johnson Gregory Harold, Behnken Robert Louis, Foreman Michael James, Doi Takao, Linnehan Richard Michael, ir ESA astronautas Leopold Eyharts, kuris trumpai dirbo TKS 16- osios pagrindinės ekepedicijos borto inžinieriumi.

2008 metų kovo 25 dieną Lietuvos laiku Endeavour, skiejantis pagal misijos STS-123 programą, atsijungė nuo TKS, ją apskriejo, o tuo metu astronautai fotografavo kosminę stotį, ir pradėjo baigiamąją dviejų parų erdvėlaivio savarankiško skrydžio programos dalį. Planuojama, kad erdvėlaivis nusileis trečiadienio vakarą. Laivo ir kosminės stoties atsijungimas įvyko apytiksliai 15 minučių vėliau, nei buvo numatyta dėl problemų pačioje kosminėje stotyje – viena iš saulės elementų plokščių nebuvo pakankamai patikimai užfiksuota. Panaikinus nesklandumus, kosminiai aparatai vienas nuo kito sėkmingai atsijungė.

TKS vaizdai iš Endeavour

 Japonų laboratorijos Kibo pirmasis elementas

Komentarai apie “STS 123”

  • Web Hosting

    The STS-123 and Expedition 16 crews also held a joint crew news conference, answering questions from members of the media on Earth.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *