Kosminės programos » Sovietų Sąjunga/Rusija » Mir » Konstrukcija » Modulis Kvant

Modulis Kvant

Kosminės stoties Mir modulis Kvant (ТКМ-Э) iškeltas 1987 kovo 31 dieną 00:16:16 UT laiku Baikonuro kosmodrome iš 200 – osios aikštelės 39 – ojo paleidimo įrenginio raketa Proton-K.  Jis buvo sudarytas iš dviejų dalių: funkcinis blokas 77КЭ Nr. 16601 ir mokslinės paskirties eksperimentinis modulis 37КЭ Nr.010.

Modulio masė – 11.05 tonų, ilgis – 8.8 m, diametras – 4.15 m, hermetiško skyriaus tūris – 40 m³, modulio naudingojo krovinio masė – 4,1 tonų (mokslinių prietaisų – 1,5 t, įrengimų, praplečiančių bazinio bloko galimybes, masė – 2,6 t).

Funkcinis blokas buvo skirtas tik Kvant atskraidinimui prie orbitinės stoties Mir bazinio bloko ir sujungimui su juo. Bloke nebuvo numatytas kosmonautų lankymasis, jis buvo be susijungimo įrenginio ir tvirtinosi prie Kvant (prie mokslinio tikslinės paskirties eksperimentinio modulio 37КЭ Nr.010) per tarpinę. Vėliau nuo Kvant atskirtas suveikus sprogstamosioms spynoms. Funkciniame bloke buvo išmontuoti 4 žemo slėgio kuro bakai, o aukšto slėgio kuro bakai buvo užpildyti tik 60 %.

Kvant buvo skirtas atlikti įvairius tyrimus ir pirmiausiai neatmosferinės astronomijos.

Kvant buvo sudarytas iš hermetiško laboratorinio skyriaus su perėjimų kamera ir nehermetiško mokslinės aparatūros skyriaus, išdėstyto aplink perėjimų kamerą. Laboratorinis skyrius ir perėjimų kamera buvo skirti modulio pagrindinių tarnybinių, eksperimentinių ir dalies mokslinių įrengimų išdėstymui, o taip pat aktyvaus ir pasyvaus susijungimo įrenginių prijungimui.

Laboratorinio skyriaus priekinėje dalyje buvo sumontuotas aktyvusis susijungimo įrenginys, kuriuo Kvant buvo prijungtas prie kosminės stoties bazinio bloko agregatų skyriaus. Kvant vidaus apačioje buvo: centrinis valdymo postas, astroorientacijos prietaisas, optinis viziris OD-5, fotografavimo kompleksas МКФ-6 ir infraraudonosios vertikalės jutiklis. Modulio viduje „lubose” sumontuoti 6 girodinai. Pagal Kvant laboratorinio skyriaus šonus už dekoratyvinių plokščių išdėstyti kompiuterio blokai, aptarnavimo sistemų agregatai ir elektroforetinis įrenginys „Svetlana”. Laboratorinio skyriaus viduje buvo atgabenti kosminės stoties Mir įrenginiai, o tarp jų ir dvi sekcijos (pilnas rinkinys) skrydžio metu suformuojamos trečiosios bazinio bloko saulės elementų baterijos.

Perėjimų kameros viduje buvo šliuzinė kamera su teleskopu „Glazar”. Šliuzinė kamera leisdavo išimti iš teleskopo fotografuotas kasetes. Perėjimų kameros gale buvo pasyvusis susijungimo įrenginys transportiniams erdvėlaiviams laivams.

Mokslinių prietaisų skyriuje buvo išdėstytas mokslinės aparatūros „Rentgen”  kompleksas (masė 800 kg). Jis skirtas rentgeno astrotyrimams (2 – 800 keV). Kompleksą sudarė: kietojo rentgeninio spinduliavimo teleskopas-spektrometras „Pulsar” (pagamintas Sovietų Sąjungoje) su kosminės kilmės gama blyksnių detektoriumi, scinciliacinis aukštų energijų teleskopas-spektrometras HEXE (pagamintas Vakarų Vokietijoje), teleskopas su šešėline kauke TTM/COM15, (pagamintas Jungtinėje Karalystėje ir Nyderlanduoыe) vaizdų gavimui rentgeno diapazone, dujų csintciliacinis proporcinis spektrometras „Siren-2”, vadinamas dar 08PC, (pagamino Europos Kosminė Agentūra ESA).

Kai orbitinė stotis Mir skriedavo inercinės orientacijos režime (kompleksą erdvėje orienduodavo girodinai, tik reikiamu momentu ekipažas stoties padėtį koreguodavo orientacijos prietaisu), vyko stebėjimai kompleksu „Rentgen”, jo prietaisai buvo valdomi iš Žemės.

Be išvardintos aparatūros modulyje Kvant buvo astrofizikos aparatūra „Rebina-2”, inžektoriai plazmos „Ariel” ir elektronų „Istočnik” geografiniams tyrinėjimams atlikti, geofizikos aparatūra „Arfa-7” ir daviklis „Zond – Zariad”, biotechnologiniai įrenginiai „Biokrist”, „Rekomb-K”, „Luč”, „Biokont”, „Biomagnistat”, techninė aparatūra „Volna-2A” ir „Indikator-E”, eksperimentinis įrenginys „Skorost”.

Modulio išorėje išdėstytos suartėjimo sistemos Igla antenos, suartėjimo sistemos „Kurs” antenos (tik iš perėjimų kameros pusės), žvaigždžių ir Saulės jutiklis, radiotelemetrijos antenos, komandų radiolinijos antenos, rankenos įsitverti modulio paviršiuje, kai dirbama atviroje kosminėje erdvėje.

1 – aktyvus susijungimo įrenginys, 2 – sistemos „Igla” antenos, 3 – laboratorinis skyrius, 4 – girodinai, 5 – mokslinių prietaisų skyrius, 6 – sistemos „Kurs” antenos, 7 – tarnybinis blokas, 8 – pasyvus susijungimo įrenginys, 9 – šliuzo kamera su ultravioletiniu teleskopu „Glazar”, 10 – perejimo kamera, 11 – infraraudonosios vertikalės optinis blokas, 12 – optinis taikiklis, 13 – centrinis valdymo pultas, 14 – sistemos „Igla” antenos

Mir-Kvant

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *