Asmenybės » Neil Armstrong

Neil Armstrong

Pirmasis Mėnulyje

Neil Armstrong prieš „Apollo 11” skrydį

 Neil Armstrong 2011 metais

Treniruotėje, 1968 metų gegužės 8 dieną, Neil Armstrong tik paskutinę sekundę katapultavosi iš Mėnulio nuleidžiamojo modulio

1966 metų rugsėjį N. Armstrong kartu su David Scott dalyvavo „Gemini 8“ misijoje, kurio metu susijungė su nepilotuojamu erdvėlaiviu „Agena Target Vehicle“. Tai buvo pirmasis dviejų erdvėlaivių susijungimas.

Neil Armstrong tapo pirmuoju žmogumi, 1969 metų liepos 20 dieną iškėlusiu koją Mėnulyje. Žengęs mažą žingsnį nuo kopėtėlių (tiksliau – nušokęs), N. Armstrong įspaudė pirmąjį žmonijos pėdsaką nežemiškame pasaulyje ir iš karto pelnė didvyrio statusą.

Jo pirmieji žodžiai, žengus ant Mėnulio paviršiaus: „Žmogui – tai mažas žingsnis, o žmonijai – tai milžiniškas šuolis (Thats one small step for [a] man, one giant leap for mankind).

Prastos kokybės juodai baltą transliaciją, kurioje buvo matyti, kaip baltu kosminiu kostiumu apsirengęs N. Armstrong iš nusileidusio erdvėlaivio išlipo ant Mėnulio paviršiaus, stebėjo maždaug 500 mln. žmonių.
Kadangi N. Armstrong buvo „Apollo 11“ skrydžio vadas, jis pranešė kontrolės centrui, kad modulis sėkmingai atvyko: „Hjustone, čia Ramybės bazė. Erelis nusileido“. Drauge su kolega astronautu Buzz Aldrin, N. Armstrong maždaug pustrečios valandos tyrinėjo aplink nusileidimo vietį esantį Mėnulio paviršių.

Anot jo, Mėnulio paviršius panašus į miltelius sutrintą medžio anglį. „Aš ją galiu lengvai pakelti savo kojos pirštu“, – teigė jis. Nepaisant griozdiškų kostiumų, N. Armstrong ir B. Aldrin grakščiai šokinėjo Mėnulyje, pirmą kartą pajutę jo trauką, kuri gerokai silpnesnę nei Žemėje. Astronautai darė nuotraukas, rinko uolienų ir dirvožemio pavyzdžius, įrengė mokslinius prietaisus. Jie taip pat įsmeigė JAV vėliavą ir padėjo lentelę su užrašu „Čia žmonės iš Žemės pirmą kartą žengė Mėnulyje. Mes atvykome taikiai, visos žmonijos vardu“.

Astronautai į Žemę sugrįžo liepos 24-ąją. Tai buvo antrasis ir paskutinis N. Armstrong skrydis į kosmosą.

Neil Armstrong biografija
1930 metų rugpjūčio 5 dieną Wapakonetoje, Ohajuje, gimęs N. Armstrong anksti susižavėjo lėktuvais ir būdamas paauglys dirbo netoliese esančiame oro uoste.
Sulaukęs 15 metų, jis pradėjo mokytis skraidyti, o sulaukęs 16-ojo gimtadienio, gavo piloto teises. Būdamas karinio jūrų laivyno aviatoriumi, Korėjos karo metu jis dalyvavo 78 skrydžiuose.

N. Armstrong Purdue universitete Indianoje studijavo aeronautikos inžineriją, vėliau Pietų Kalifornijos universitete gavo aerokosminės inžinerijos magistro laipsnį. 1955 metais jis tapo pilotu bandytoju Edwardso oro pajėgų bazėje Kalifornijoje. Ten jis skraidė maždaug 50 skirtingų rūšių lėktuvais.

Po septynerių metų NASA pakvietė N. Armstrong į Hjustoną treniruotis ir tapti astronautu. 1971 metais Neilas išėjo iš NASA ir beveik dešimt metų Cincinačio universitete dėstė aerokosminę inžineriją bei dirbo kelioms kompanijoms, tarp kurių – „Lear Jet“, „Unites Airlines“ ir „Marathon Oil“.

Nepaisant pasaulinės šlovės, N. Armstrong liko kuklus. Interviu 2005 metais, jis CBS televizijai teigė nesijaučiantis nusipelnęs dėmesio, kurio sulaukė po išsilaipinimo Mėnulyje. „Aš nebuvau pasirinktas, kad būčiau pirmas. Aš tik buvau pasirinktas vadovauti skrydžiui. Tas konkretus vaidmuo man atiteko taip susiklosčius aplinkybėms“, – kalbėjo jis.

2012 metais N. Armstrong viešai sukritikavo prezidento Barack Obamas sprendimą atsisakyti NASA planų sugrįžti į Mėnulį. Šį sprendimą jis pavadino „sukrečiančiu“ JAV kosmoso programą. 2012 metais pristatytuose biudžeto planuose siūloma atsisakyti programos „Constellation“, kurios tikslas – sukurti raketą, galinčią amerikiečius nugabenti į Mėnulį, ir suteikti galimybę privačiam sektoriui kurti kosminius laivus, galinčius gabenti žmones į Tarptautinę kosminę stotį.
2012 metų rugpjūčio 25 dieną, būdamas 82-ejų Neilas Armstrong mirė.

Komentarai apie “Neil Armstrong”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *