Kosminės programos » Sovietų Sąjunga/Rusija » Mir » Misijos » Pirmoji pagrindinė » Pasiruošimas

Pasiruošimas

Pasiruošimas misijoms į orbitinę stotį Mir prasidėjo 1984 metų rugsėjo mėnesį, kai kosmonautų parengimo centre buvo suformuota kosmonautų grupė: Jurij Romanenko, Vladimir Titov ir Jurij Malyšev. Prie jų prisijungė Musa Manarov ir Aleksandr Laveikin. Jie priklausė tuometiniam moksliniam gamybiniam susivienijimui Energija.

Mir1b Mir1aPirmoji orbitės stoties Mir kosmonautų grupė

Tačiau susirgus Vladimir Vasiutin, 1985 lapkričio 21 dieną į Žemę sugrįžta ketvirtoji pagrindinė orbitinės stoties Saliut-7 ekspedicija. Ji teskriejo mažiau kaip vieną trečdalį numatyto laiko ir atliko nedidelę numatytų mokslinių eksperimentų dalį: nepilnai išbandytas optinis teleskopas „Pion K“ (prie orbitinės stoties Saliut-7 prijungtame modulyje Kosmos -1686), neišbandyta atvirame kosmose surenkama, išskleidžiama ir vėl sutraukiama ferminė konstrukcija Majak, neišbandyta duomenų perdavimo optiniame diapazone sistema. Transportinis erdvėlaivis Kosmos – 1686 dirbo puikai. Todėl buvo nutarta neatskirti modulio nuo orbitinės stoties Saliut-7 (pagal ankstesnę skrydžio programą tai turėjo įvykti 1986 sausio 10 d.), o sulaukti kita ekspedicijos.

Buvo likęs tik vienas erdvėlaivis Sojuz T, skirtas moterų ekipažui, skrydžiui į Saliut-7 1986 metų kovo mėnesį. Nebuvo erdvėlaivio skristi ir į ruošiamą startui Mir bazinį bloką. Naujojo erdvėlaivio Sojuz TM, turinčio naują automatinio suartėjimo ir susijungimo sistemą „Kurs“, kūrimas vėlavo kelis mėnesius.

Tada gimė idėja paleisti orbitinės stoties Mir bazinį bloką į orbita, kurios kampas su ekvatoriaus plokštuma sutaptų su orbitinės stoties Saliut-7 ir vienas ekipažas vieno skrydžio metu galėtų aplankyti dvi orbitines stotis. Sukurta programa: 1986 metų kovo mėnesį paskutiniu erdvėlaiviu Sojuz – T ekipažas skrenda į  stotį Mir ir 50 parų ten dirba: testuoja jo sistemas, priima du krovininius erdvėlaivius Progress ir baziniame bloke sumontuoja tai, kas netilpo į šį modulį žemėje. Po to kosmonautai per 1 – 2 paras iš Mir perskrenda į Saliut-7, joje dirba 50 parų ir užbaigia neatliktus ketvirtosios pagrindinės misijos eksperimentus. Grįžti į Žemę buvo numatyta birželio pabaigoje.

Tik… atsirado sunkumų. Paskutinysis erdvėlaivis Sojuz – T turėjo seną automatinio suartėjimo ir susijungimo sistemą Igla, o stoties Mir bazinis blokas Igla turėjo tik agregatų skyriaus pusėje. Jeigu erdvėlaivis Sojuz T prisijungia prie agregatų skyriaus, tai uždaromas kelias erdvėlaiviams „Progress“ (šie turėjo sistemą „Igla“). Todėl ekipažas iš pradžių turėjo priskrieti prie Mir bazinio bloko agregatų skyriaus, perimti valdymą, apskrieti bazinį bloką ir prisijungti prie perėjimų skyriaus. Tuo metu orbitinėje stotyje Saliut – 7 vėl prasidėjo nesklandumai: sugedo agregatų skyriaus pusėje esanti sistema Igla. Prie perėjimų skyriaus susijungimo įrenginys buvo užimtas erdvėlaivio Kosmos – 1686. Teko suartėjimui panaudoti lazerinį tolimatį. Šį susijungimo būdą 1985 metų birželio pradžioje išbandė Vladimir Džanibekov ir Viktor Savinych.

Teko formuoti patyrusį ekipažą, turintį ilgų skrydžių, rankinių susijungimų ir remonto kosmose, patirtį. Stoties Mir kosmonautų grupės nutarė netrukdyti, lai jie ruošiasi darbui astrofizikos modulyje Kvant. Geriausiai tokią užduotį galėjo atlikti orbitinės stoties Saliut – 7 trečiosios pagrindinės ekspedicijos vadas Leonid Kizim ir inžinierius Vladimir Solovjov.

Į antrą ir trečią ekipažus pateko Saliut – 7 antrosios ir trečiosios ekspedicijų kosmonautai. Praėjus 4 paroms po Saliut – 7 ketvirtosios pagrindinės ekspedicijos priverstinio nusileidimo, 1985 metų lapkričio 25 dieną buvo suformuoti trys ekipažai skrydžiui į Mir ir perskridimui į Saliut-7: pirmasis – L. Kizim, V. Solovjov; antrasis – A. Viktorenko, A. Aleksandrov, trečiasis – A. Solovjov, A. Serebrov. Šią misiją pavadino pirmąja pagrindine orbitinės stoties Mir ekspadicija PE1 (PE1 – pagrindinė ekspedicija pirmoji).

  MirPE1 Kizim SolovjovPirmasis orbitinės stoties Mir bei paskutinis Saliut-7 ekipažas L. Kizim ir V. Solovjov

Mir crewA. Viktorenko ir A. Aleksandrov – antrasis pirmosios pagrindinės Mir misijos ekipažas

Mir PE1 crewA. Solovjov, A. Serebrov – trečiasis pirmosios pagrindinės Mir misijos ekipažas