Kosminės programos » Lietuva » Lietuvos palydovai pasirengę

Lietuvos palydovai pasirengę

Raketos paleidimas vėl nukeltas dėl audros Saulėje.

Pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“ ir LitSAT-1 atitinka visus NASA skrydžio saugumo reikalavimus ir jau yra parengtas skrydžiui. Tai patvirtino skrydžiui į Tarptautinę kosminę stotį besirengianti „Nanoracks“ kompanija.

„LituanicaSAT-1“ kartu su kitais cubesat tipo palydovais sėkmingai integruotas į konteinerį, iš kurio bus paleistas į orbitą, teigiama pranešime spaudai.

„Iš palydovų sudėjimo į konteinerį sekos matome, kad mūsų palydovas į jį integruotas pirmasis. Paprastai pirmasis konteineryje būna integruotas svarbiausias ir technologiškai  įdomiausias NASA inžinieriams palydovas. Tai nulėmė funkcinės ir konstrukcinės unikalios palydovo savybės“, – teigia misijos „LituanicaSAT-1“ vadovas Vytenis Buzas.

LituanicaSAT1
Pasak jo, dabar jau galima patvirtinti, kad „LituanicaSAT-1“ taps pirmuoju lietuvišku palydovu, apskriejusiu žemės orbitą. Nano palydovas Žemės orbitą apskries per 1,5 val. Kartu su „LituanicaSAT-1“ viename konteineryje yra integruotas kitas lietuvių sukurtas palydovas „LitSat-1“, taip pat kitų šalių – „SkyCube“, „ArduSat2“, „UAPSat-1“ – palydovai.

buzasmaciulisLituanicaSATLaurynas Mačiulis  ir Vytenis Buzas 2013 metų gegužės 17 dieną Molėtų observatorijos renginyje„Žvaigždėtosios naktys 2013″ kalbėjo apie „LituanicaSAT-1″ projektą

„Džiaugiuosi, kad „Nanoracks“ specialistai „LituanicaSAT-1“ palydovą paskyrė šių penkių palydovų grupės flagmanu. Kadangi skrisime šios palydovų grupės priekyje, ryšį su Vilniaus universitete įkurta žemės stotimi galėsime užmegzti pirmieji“, – teigia Misijos LituanicaSAT-1 technikos vadovas Laurynas Mačiulis.

Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto prodekanas Linas Bukauskas teigia, kad „Nanoracks“ ir NASA sprendimą „LituanicaSAT-1“ leisti pirmajam atlikti istorinę misiją priėmė įvertinusi palydovo svarbą Lietuvai ir inovacijas, kurios bus išbandomos šiame palydove. „Jau dabar esame techniškai pasiruošę užmegzti ryšį su orbitoje skriejančiu palydovu ir iš kosmoso transliuoti pirmuosius lietuviškus žodžius“, – teigia L. Bukauskas.

Pirmasis lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“ į kosmosą kyla gruodžio 18 d. iš JAV Valopso saloje įsikūrusios raketų bazės. Į Tarptautinę kosminę stotį jį gabens erdvėlaivis Cygnus.

„LituanicaSAT-1“ palydovą sukūrė daugiau nei 30 narių komanda, sudaryta iš įvairių sričių aukštos kvalifikacijos specialistų, jaunų lietuvių mokslininkų, inžinierių, fizikų, programuotojų, gyvenančių ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Vilniaus universitetui bendradarbiaujant su VšĮ „Inovatyvūs inžineriniai projektai“ į Žemės orbitą paleistas palydovas „LituanicaSAT-1“ atliks pirmuosius lietuviškus kosmoso tyrimus, išbandys lietuvių sukurtas technologijas ir testuos alternatyvius energijos šaltinius ekstremaliomis sąlygomis.

Tuo pat metu buvo sukurtas ir kitas palydovas – LitSAT. Jo darbus koordinavo Kauno Technologijos Universitetas.

Ryšį su palydovu užmegzti galės kiekvienas lietuvis. Tereikia radijo stotelėje palydovui skriejant orbita nustatyti atitinkamus dažnius: FM Radijo švyturio dažnis: 437,275 MHz (šaukinys LY5N); FM balso retransliatoriaus dažniai: į palydovą – 145,950 MHz, iš palydovo – 435,180 MHz; Subtoninis raktas (CTCSS/PL) – 67 Hz. Netrukus bus paskelbta radijo ryšio užmezgimo instrukcija pradedantiesiems radijo mėgėjams.

Publikuojama pagal LRT parengtą informaciją