Space X planai apskrieti Mėnulį

Mėnulis ir turistai

Vasario 28 dieną JAV bendrovė Space X pranešė ketinanti apskrieti Mėnulį erdvėlaiviu Dragon 2 su dviem kosmoso turistais. Du būsimi astronautai jau sumokėjo dalį šios kelionės kainos. Skrydis planuojamas 2018 metų pabaigoje. Eilėje laukia daug turtingų ir norinčių skrieti kosmoso turistų.

Pirmųjų kosmoso turistų pavardės bus paskelbtos po gydytojų komisijos patvirtinimo, kad jie gali dalyvauti šiame skrydyje. Tik tada šie kosminės erdvės turistai pradės ruoštis skrydžiui.

Erdvėlaivis Dragon 2 kuriamas, pagal NASA užsakymą, astronautams skraidinti į TKS. Erdvėlaivį iškeltų raketa Falcon Heavy. Ją bendrovė Space X kuria nuosavomis lėšomis savo ambicingų svajonių įgyvendinimui. Planuojama, kad ši raketa pirmą kartą pakils 2017 – ųjų metų vasarą, pabaigus remontuoti Kanaveralo kyšulyje esančią 40 – ąją starto aikštelę. Tačiau šį pirmąjį skrydį raketa Falcon Heavy pradės iš legendinės 39A starto aikštelės. Iš jos pakilo visos Mėnulyje nusileidusios Apollo programos ekspedicijos, iš šios aikštelės pakilo daugiau nei pusė daugkartinių Space Shuttle sistemos erdvėlaivių ekipažų. Dvi starto aikštelės leis nenutraukti raketos Falcon 9 startų su krovininiais Dragon erdvėlaiviais į TKS net tuo atveju, jei Falcon Heavy sprogtų starto aikštelėje. Pirmasis nepilotuojamo tedvėlaivio Dragon 2 skrydis į TKS turėtų įvykti 2017 metų lapkričio mėnesį tarp 11 ir 25 dienos. Pirmais astronautų skrydis šiuo erdvėlaiviu suplanuotas 2018 metų gegužės mėnesį.

Erdvėlaiviai, gabensiantys astronautus į TKS ir sugrąžinsiantys juos atgal į Žemę iš esmės skiriasi nuo tų erdvėlaivių, kurie astronautus skraidins aplink Mėnul, skries į Marsą. Erdvėlaiviai, skriesiantys į tolimąją kosminę erdvę (gilųjį kosmosą), turės kitą borto kompiuterį su apsaugota elektronika, kitą programinę įrangą ir kitą ryšio sistemą. Dar šis erdvėlaivis privalės įskrieti į Žemės atmosferą su antruoju kosminiu greičiu. Šiluminė erdvėlaivio apsauga neturėtų kelti abejonių. Kompanijos Space X erdvėlaiviai naudoja karščiui atsparią dangą PICA-X, kuri yra neabejotinai pažangiausia iki šiol. Jos pirmtakė, mediaga PICA, kurią sukūrė NASA  Ames tyrimų centras, puikiai išlaikė bandymus. Ji puikiai saugojo misijos Stardust nusileidimo kapsulę, kuri su kometos dulkelėmis įskriejo į Žemės atmosferą rekordiniu 12.9 km/s greičiu ir sėkmingai nusileido. Bendrovė Space X žymiai pagerino NASA sukurtą medžiagą ir toliau ją tobulina.

Sukurti  naują kompiuterį, programinę įrangą ir ryšių sistemas, skirtas patobulintai erdvėlaivio versijai Dragon 2, reikės daugiau nei 20 mėnesių, likusių iki 2018 metų pabaigos.

Reikia manyti, kad erdvėlaivis Dragon 2 iš karto buvo kuriamas kaip universali priemonė keliauti į kosmosą, o ne siauros paskirties erdvėlaivis, pavyzdžiui, skrydžiams į TKS. Šio erdvėlaivio sistemos jau iš pradžių buvo numatytos būti universaliomis. Tokia kosminės technikos filosofija leis 2020 – iais metais kompanijai Space X pasiųsti automatinį aparatą, sukurtą Dragon 2 bazėje, su moksline įranga nuleisti ant Marso paviršiaus.

Net jei ir keletą metų vėluotų kompanijos Space X erdvėlaivio pilotuojamas skrydis apskrieti Mėnulį, jis taptų pirmuoju žmonių skrydžiu (po 1972 metų gruodžio mėnesį įvykusios paskutinės Apollo – 17 ekspedicijos į Mėnulį) aukščiau žemos orbitos aplink Žemę.

Turistų skrydis, apskriejant Mėnulį, su erdvėlaiviu Dragon ir raketa Falcon Heavy ne kartą buvo minimas, bet Space X atstovai apie jį viešai nekomentuodavo. Dabar ši akivaizdi ir pakankamai nesudėtingai realizuojama idėja įtraukta į oficialis kompanijos Space X planus.

dragon1dragonDragon 2 erdvėlaivis ir jo palyginimas su kitais sukurtais erdvėlaiviais

Erdvėlaivis Dragon 2 gali nuskraidinti septynių astronautų komandą į TKS. Jo ekipažo kabina galės būti panaudojama dešimt kartų.

falcon heavy1falcon heavy2Raketa Falcon Heavy


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *